Pytanie o to, jakie rodzaje rowerów cieszą się największą popularnością, nie należy do skomplikowanych. Nawet osoba, która nigdy nie korzystała z tego środka lokomocji jest w stanie wskazać przynajmniej kilka takich, które zasługują na szczególne zainteresowanie. Sytuacja zaczyna komplikować się wtedy, gdy pojawia się potrzeba wskazania takiego, który najlepiej sprawdzi się w konkretnej sytuacji. Na szczęście, poszczególne typy rowerów mają swoje cechy charakterystyczne, jeśli więc wzbogacimy swoją wiedzę na temat tego, co jest dla nich typowe, z pewnością łatwiej będzie nam odkryć, który z nich jest nam najbardziej potrzebny.
Rodzaje rowerów górskich:
Rodzaje rowerów szosowych:
Pozostałe rodzaje rowerów:
Rodzaje rowerów – jaki rower i dla kogo
Pytanie zaczynające się od słów wymień rodzaje rowerów może być znakomitym wstępem do analizy potrzeb osób, które zastanawiają się nad wejściem w posiadanie jednośladów. Warto jednak pamiętać o tym, że o wyborze środka lokomocji najlepiej sprawdzającego się w konkretnej sytuacji, nie decyduje wyłącznie jego typ. Inne czynniki, jakie należy brać pod uwagę to, między innymi:
- wiek osoby zainteresowanej poruszaniem się po drodze,
- poziom umiejętności kolarskich,
- ogólny stan zdrowia fizycznego,
- częstotliwość planowanych podróży,
- rodzaj podłoża, po jakim będzie poruszać się rowerzysta,
- poziom bezpieczeństwa panujący na drogach, które będą pokonywane,
- płeć rowerzysty,
- zasoby finansowe, jakie można przeznaczyć na zakup.
Rodzaje rowerów i ich przeznaczenie
Rowery górskie
Rowery górskie MTB (Mountain Bike)
Wymieniając podstawowe rodzaje rowerów zwykle zaczyna się od rowerów górskich MTB. Już na tym etapie należy zresztą wykazać się pewną czujnością, mamy bowiem do czynienia z grupą szeroką posiadającą wielu przedstawicieli. Rowery górskie możemy podzielić na przynajmniej kilka grup.
Rowery górskie ATB (All Terain Bicycle)
Rowery górskie ATB to podgrupa zwracająca na siebie uwagę ze względu na wszechstronność jej zastosowań. Rowery przynależące do niej są konstruowane w ten sposób, aby dobrze jeździło się nimi bez względu na warunki, z jakimi w danym momencie mamy do czynienia. Co ciekawe, znaczenie terminu ATB zmieniało się w czasie. Początkowo stosowano go po to, aby nie używać zbyt wieloznacznej nazwy rower górski. Dziś niejako automatycznie słysząc o rowerach ATB mamy na myśli te, które posiadają koła 26 cali i przeznaczenie turystyczne. Bywa i tak, że nazwa ta jest stosowana także na określenie wszystkich tańszych rowerów górskich. Zaletą tej grupy rowerów jest przede wszystkim wygoda, wadą – brak dostosowania do poruszania się po naprawdę wymagających trasach.
Rowery górskie XC
Rowery górskie XC (rowery cross country) to rowery przeznaczone do ścigania się na zawodach. Nie wykorzystuje się ich ani do długich podróży po górach ani do weekendowych wycieczek. Posiadają wyścigową geometrię, trudno więc liczyć również na wygodą pozycję podczas jazdy. W zamian mamy jednak pewność, że wejdziemy w posiadanie rozwiązania szybkiego i efektywnego. Pokonamy nim nawet bardzo skomplikowane podjazdy, nie spodziewajmy się jednak, że będziemy mogli relaksować się podczas jazdy. Z pewnością nie jest to rozwiązanie dla osób mało elastycznych, a także tych, którzy nie pozbyli się jeszcze piwnego brzuszka.
Rowery górskie DH (Downhill)
Rowery górskie DH podobnie jako rowery XC nie są przeznaczone dla każdego. Reprezentują te rodzaje rowerów górskich, które sprawdzają się najlepiej podczas zjazdów. Są lekkie i można znakomicie je kontrolować, bez względu na to, czy znajdujemy się właśnie na zawodach, czy też w gravity parku. Z tego samego powodu jednak rekreacyjna jazda na nich może być wyjątkowo męcząca.
Rowery górskie FR (Freeride)
Rowery górskie FR również powinny zainteresować przede wszystkim zawodowców. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby w ich posiadanie weszli amatorzy, należy jednak liczyć się z tym, że ich budowa jest dostosowana przede wszystkim do pokonywania skomplikowanych tras o charakterze sportowym. Można podróżować nimi także po mieście i wykonywać przejazdy typowo rekreacyjne. Należy jednak liczyć się z tym, że nie już samo uzyskanie wygodnej pozycji nie będzie możliwe.
Rowery górskie Enduro
Rowery górskie Enduro są nieco bardziej uniwersalne niż rowery DH i FR. Sprawdzają się także na bardziej wymagających ścieżkach, komfort jazdy może jednak przypaść do gustu również amatorowi. Podobnie sytuacja przedstawia się wówczas, gdy interesują nas rowery górskie Trial i All Mountain pozwalające na bardziej żwawą jazdę nawet po skomplikowanym terenie.
Jaki rower górski kupić?
Pytanie o to, jaki rower górski kupić bardziej wymaga staranniejszej niż kiedykolwiek analizy własnych potrzeb. Wybór jest duży, należy jednak pamiętać, że specjalizacja może działać także na naszą niekorzyść. Turysta powinien unikać typowych rowerów zjazdowych, wyczynowiec zaś z pewnością nie poprawi swoich umiejętności korzystając z modelu All Mountain.
Rower górski to przede wszystkim szybka i bezpieczna jazda nawet po trudnym terenie.
Rowery górskie z racji terenu, w którym się poruszają cechuje wytrzymałość.
W porównaniu z innymi rodzajami rowerów, rower górski znajduje największe zastosowanie i jest najbardziej przyjazdy pod względem geometrii, nawet do poruszania się po mieście.
W zależności od rodzaju wybranego roweru górskiego, niektóre mogą okazać się przeznaczone jedynie do użytku w konkretnym celu, tym samym okazując się bezużyteczne w przypadku chęci komfortowego przejechania rowerem przez miasto.
W przypadku wyboru specjalistycznego roweru do jazdy górskiej, zmniejszamy komfort na cel skuteczności, efektywności i wyczynowych możliwości rowerów górskich. Jednakże w niektórych przypadkach te cechy mogą znacznie obniżyć komfort samej jazdy.
Rowery szosowe
Rowery szosowe
Jeśli wydaje się nam, że rowery górskie są zbyt specjalistyczne, powinniśmy zainteresować się tym, co mają nam do zaoferowania rowery szosowe. Często mówi się o tym, że są one najbardziej uniwersalnym rodzajem jednośladów, można nimi bowiem efektywnie pokonywać zróżnicowane typy tras. Przed zakupem należy jednak uważanie przeanalizować własne potrzeby, nie wszystkie rowery szosowe posiadają bowiem takie same właściwości.
Zobacz też: Ranking rowerów szosowych. Jak dobrać rower szosowy?
Rowery szosowe czasowe
Rowery czasowe z pewnością nie zainteresują osób, które chcą podróżować z domu do pracy. Owszem, ich budowa pozwala na szybkie pokonywanie tras nawet, gdy mamy do czynienia z dość dużymi przewyższeniami. Podobnie jednak, jak miało to miejsce w przypadku rowerów górskich, efektywność bierze górę nad wygodą. Rowery czasowe pozwalają na przyjęcie aerodynamicznej sylwetki, uniemożliwiają jednak zwiedzanie lub powolna jazdę rekreacyjną.
Rowery szosowe triathlonowe
Z pewną ostrożnością należy też podchodzić do szosowych rowerów triathlonowych. Te są bardziej uniwersalne, kategoria ta jednak jest dość szeroka i do każdego jej przedstawiciela należy podchodzić indywidualnie. Niektórzy sprzedawcy mianem tym określają najbardziej klasyczne rowery szosowe, inni jednak sprzedają jednoślady bardziej przypominające rowery przeznaczone do jazdy indywidualnej na czas.
Rowery torowe
Jeśli chcemy wymienić wszystkie rodzaje rowerów szosowych, musimy wspomnieć także o rowerach torowych i przełajowych. Te pierwsze interesują przede wszystkim kolarzy ceniących sobie ściganie się na sztucznej powierzchni. Przeważnie nie można ich też nabyć w typowych sklepach ze względu na ograniczone zainteresowanie, jakie wywołują.
Rowery przełajowe
Rowery przełajowe najczęściej opisuje się jako klasyczne rowery szosowe charakteryzujące się tym, że poddano je modyfikacjom pozwalającym na poruszanie się także w trudnym terenie. Kierownica i manetki przypominają te, które znamy z klasycznych rowerów szosowych oraz tak zwanych rowerów miejskich. Z kolei opony są nieco szersze (nawet 33 milimetry), a do tego wyposażono je w terenowy bieżnik. Mamy tu także do czynienia z większą przestrzenią pomiędzy kołami a ramą i hamulcami. Nie jest to rozwiązanie przypadkowe, sprawia bowiem, że korzystanie z roweru nie jest trudne również wtedy, gdy na drodze pojawia się błoto. Rowery tego rodzaju są polecane nie tylko osobom myślącym o forsowaniu trudno dostępnych terenów. Sprawdzają się dobrze także wtedy, gdy pokonuje się z ich wykorzystaniem drogę do pracy zwłaszcza, gdy ma ona przynajmniej kilka kilometrów i musi być przejechana bez względu na panujące aktualnie warunki atmosferyczne.
Wyjątkowa aerodynamika to coś, co szczególnie cechuje rowery szosowe. Dzięki tej cesze, rowery szosowe są bardzo komfortowe w szybkiej i swobodnej jeździe.
Większość standardowych modeli rowerów szosowych będzie odpowiednia dla każdej osoby. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które z pewnością można dopasować geometrią do wymogów wielu różnych osób.
W porównaniu z innymi rodzajami rowerów, rower szosowy w standardowym wydaniu jest dość komfortowy i daje satysfakcję z jazdy.
Rowery szosowe, poza szosowymi rowerami przełajowymi, przeznaczone są przeważnie na gładkie i suche drogi. Oczywiście rowerem szosowym przejedziemy także bez problemu w deszczu, ale drastycznie zmniejsza to komfort i bezpieczeństwo jazdy. Rowery szosowe nie nadają się jednak na piaszczyste, błotniste, kamieniste i śliskie trasy.
W przypadku specjalnych rowerów szosowych jak sprinterskie, czy czasowe, specyficzna pozycja przyjmowana na tego rodzaju rowerach, może okazać się mało komfortowa.
Inne rowery do jazdy po utwardzonej nawierzchni
Rower trekkingowy
Rower trekkingowy to model przeznaczony do uprawianiu turystyki rowerowej w jej bardziej zaawansowanym wydaniu. Można nim pokonywać długie trasy korzystając nie tylko z dróg asfaltowych, ale i tych, których nawierzchnia nie jest utwardzona. Przeważnie posiada 28-calowe koła i bogate wyposażenie. Jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy klasycznym rowerem szosowym oraz rowerem górskim. Producenci przeważnie stawiają na trwałość i niezawodność takiego rozwiązania, o czym warto pamiętać zwłaszcza, gdy zastanawiamy się, dlaczego liczba przerzutek nie jest większa. W rowerach trekkingowych (w przeciwieństwie do górskich i szosowych) można zamontować bagażniki oraz sakwy nie tylko z przodu, ale również z tyłu.
Rowery trekingowe to najbardziej zalecane rozwiązanie łączące szybkość jazdy z wygodą i komfortem podróży.
Większość rowerów trekingowych nadaje się do poruszania przez tereny o większym zróżnicowaniu w jakości trasy i rodzaju podłoża.
Standardowe rowery trekingowe są dość ciężkie i niekiedy porównywane wagą do rowerów górskich. Dlatego przy wyborze trzeba zwracać uwagę na rodzaj roweru trekingowego.
Rowery trekingowe, a przynajmniej te w standardowych wersjach, wyglądają dość zwyczajnie, przez co mogą wydawać się mniej atrakcyjne.
Rower fitness
Rower fitness to rower o prostej kierownicy, ze sztywnym widelcem i wspornikiem siodełka. Jego koło ma przeważnie 28 cali. Zarówno rama, jak i rodzaj napędu tego rodzaju jednośladu może różnić się w zależności od modelu. W przeciwieństwie do innych rodzajów rowerów mają one lepsze przyspieszenie i są zwinniejsze. Korzystanie z nich nie wymaga też pochylania się podczas jazdy. Sprawdzają się zarówno podczas jazdy po mieście, jak i podczas wycieczek poza terenem zabudowanym. Niestety, w tym wypadku należy rower nieco „podrasować” zmieniając opony na szersze i doczepiając błotnik. Rower fitness jest lekki. Przeważnie jest to uważane za jego zaletę, choć jazda po nierównej powierzchni może być z tego powodu poważnie utrudniona.
Dobry rower fitness z pewnością dostarczy lekkiej i przyjemnej jazdy.
Rower fitness, dzięki swojej geometrii jest bardzo wygodny i komfortowy. To dlatego w szczególności polecany jest kobietom oraz osobom w starszym wieku.
Rower fitness to idealne rozwiązanie na poruszanie się po mieście, leśnych ścieżkach. Nie straszna mu nawet mała ilość piasku, a nawet błota.
Rowery fitness z racji przeznaczenia na mniej wymagające tereny, mogą być ograniczone w pokonywaniu bardziej wymagających elementów trasy. Jest to związane z rodzajem przełożeń oraz ich ograniczoną ilością.
Rower miejski
Rower miejski cieszy się dużą popularnością. Jest kojarzony nawet przez osoby, które jedynie powierzchownie znają rodzaje rowerów i ich przeznaczenie. Jego największą zaletą wydaje się być kompleksowe wyposażenie sprawiające, że rower tego typu może się przydać nie tylko podczas codziennej jazdy. Jego nazwa potrafi mylić, z powodzeniem można go bowiem wykorzystać także podczas wycieczek poza miasto. Plusem takiego rozwiązania jest też wygoda podczas jazdy, nie ma tu bowiem mowy o konieczności przyjmowania sportowej, pochylonej postawy, jak ma to miejsce w przypadku rowerów górskich. Na rynku rowerów miejskich już od dłuższego czasu prym wiodą tak zwane rowery holenderskie. Jaki rower miejski holenderski wybrać? Zależy to przede wszystkim od indywidualnych potrzeb kupującego. Każdy rower tego typu jest wyposażony w duży bagażnik i koszyk na zakupy, kluczowy dla kupującego może być więc kolor jednośladu oraz materiał, z którego jest on wykonany.
Rowery miejskie, jak sama nazwa mówi, przeznaczone są do poruszania się po mieście. To stąd wynika fakt doposażania ich zazwyczaj w różnego rodzaju pakowne koszyki, torby, czy dodatkowe elementy.
Rower miejski posiada charakterystyczną geometrię, dzięki czemu jazda jest bardzo komfortowa.
Niektóre rowery miejskie posiadają wbudowany napęd elektryczny, umożliwiający poruszanie się bez wkładania w jazdę żadnego wysiłku.
Rowery miejskie nastawione są na komfort, stąd oczywiście nie nadają się one do szybkiej i wyczynowej jazdy.
Rowery miejskie bardzo często nie posiadają wbudowanego systemu amortyzacji.
Rowery miejskie zazwyczaj są bardzo ciężkie.
Przez geometrię wymuszającą bardzo wyprostowaną pozycję, rowery te okazują się trudne do użytkowania w przypadku nawet lekkiego wiatru.
Rower elektryczny
Rower elektryczny
Rower elektryczny to stosunkowo nowe rozwiązanie wzbudzające ciągle jeszcze pewne kontrowersje wśród rowerzystów. Odpowiedź na pytanie o to, jaki rower elektryczny wybrać jest zresztą utrudniona właśnie dlatego, że ciągle pojawiają się jego nowe, coraz bardziej udoskonalone modele. Największą zaletą jednośladu tego typu wydaje się przede wszystkim łatwość kierowania nim i mniejszy wydatek energetyczny samego rowerzysty. Wada jest ciągle bardzo wysoka cena. Rower elektryczny ciągle jeszcze jest rozwiązaniem przeznaczonym przede wszystkim do jazdy po mieście.
Rower elektryczny zapewnia możliwość poruszania się w różnych prędkościach bez konieczności wkładania wysiłku fizycznego.
Rower elektryczny pozwala na pozostanie osobom ograniczonym fizycznie w ruchu.
Rowery elektryczne wymagają dużej uwagi i koncentracji w związku z coraz to większymi osiągami prędkości, przez które łatwiej o wypadek.
Dobre rowery elektryczne zazwyczaj kosztują dość sporą sumę.
Rower fatbike
Rower fatbike to rodzaj jednośladu, który rzuca się w oczy. Wszystko jest w nim większe niż w konkurencyjnych rozwiązaniach i trudno się temu dziwić, mamy bowiem do czynienia z rozwiązaniem sprawdzającym się przede wszystkim podczas jazdy w trudnym terenie. Zastanawiając się nad tym, jaki fatbike kupić, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na szerokość jego opon. Ta może mieć cztery, a nawet pięć cali i powinna odpowiadać specyfice terenu, po jakim mamy się zamiar poruszać. Rower ten nie zawiedzie nas w trudnym terenie, należy jednak pamiętać o tym, że nie jest uniwersalny. Nie prowadzi się go najłatwiej, a na trasach, na których nie brakuje błota, kierowanie nim potrafi być wyjątkowo męczące.
Korzystający z rowerów fatbike z pewnością wiedza o nieograniczonych możliwościach tego typu rowerów. Dzięki nim zawsze bezpiecznie wjedziesz na każdą nawierzchnię i pokonasz większość przeszkód.
Rower fatbike jest bardzo wytrzymały i dobry na różne nawierzchnie i warunki atmosferyczne.
Rower fatbike zazwyczaj standardowo wyposażony jest w układ wspomagający poruszanie się przy wykorzystaniu napędu elektrycznego.
Rowery fatbike są zazwyczaj bardzo ciężkie, stąd zaleca się zakup rowerów ze wspomaganiem elektrycznym.
Rowery fatbike z racji załączonego modułu elektrycznego, są zazwyczaj dość drogie.
Rowery do akrobacji
Rower BMX
Rower BMX to model budzący piękne wspomnienia u wielu właścicieli jednośladów. Często był przecież pierwszym, z jakim mieli kontakt. Jego największą zaletą jest to, co uważa się również za jego najpoważniejszą wadę, a więc uproszczona struktura. Nie ma tu mowy ani o hamulcach, ani o przerzutkach, gdy więc pojawi się konieczność jego naprawy, nawet laik powinien uporać się z tego rodzaju wyzwaniem. Niestety, z pewnością nie jest to rower dla każdego. Jeśli marzymy o pokonywaniu z jego użyciem długich tras, powinniśmy o tym zapomnieć. To nie jest model turystyczny. Trudności w manewrowaniu sprawiają również, że pytanie o to, jaki BMX niedrogi wybrać nie powinno być zadawane przez osoby wysokie. Co ciekawe, rowery BMX są niedrogie niejako z samej swojej definicji.
Rowery BMX to rowery, które pozwalają na dowolne modyfikacje, doposażenie i zmianę elementów, umożliwiając adaptację do konkretnych warunków i wymagań.
Z racji swojego przeznaczenia, rowery BMX powalają na wykonywanie różnego rodzaju akrobacji i skoków.
Rowery BMX z racji specjalnego przeznaczenia ograniczone są do miejsc i terenów umożliwających skakanie i wykonywanie akrobacji.
Rowery BMX nie nadają się na swobodne poruszanie po mieście, a także są mało komfortowe.
Rower Dirt/Street
Rower Dirt/Street są stworzone z myślą o tych klientach, którzy zastanawiają się nad tym, jaki rower do skakania kupić. Charakteryzuje je niska masa i wyjątkowa poręczność, sprawdzają się więc znakomicie bez względu na to, jak zaawansowane są tricki, jakie się na nich wykonuje. Jako rowery do wyjątkowych ewolucji sprawdzają się znakomicie, należy jednak liczyć się z tym, że nie przydadzą się nam na co dzień.
Rowery Dirt/Street to kolejny rower przeznaczony do różnego rodzaju skoków i akrobacji, stąd ich waga jest bardzo niska.
Z racji swojego przeznaczenia, rowery Dirt/Street pozwalają na kręcenie nieograniczonych akrobacji.
Rowery Dirt/Street ponownie ograniczone są do miejsc przeznaczonych do uprawiania akrobacji, aczkolwiek da się nimi również przejechać swobodnie przez miasto.
Rowery Dirt/Street podobnie jak BMX nie są zbyt komfortowe i nie nadają się na dłuższe przejażdżki.
Rowery ostre koło
Rower ostre koło
Rower ostre koło to ciekawa propozycja dla osób, które uważają, że rower dirt/street nie jest najlepszą odpowiedzią na pytanie o to, jaki rower do skakania kupić. Popularny fixie to chyba najprostsza konstrukcyjnie forma roweru, z jaką możemy mieć do czynienia. Brak wolnobiegu to przy tym zarówno jego największa zaleta, jak i wada. Rowery tego rodzaju mają tylko jedną zębatkę na korbie i na tylnej piaście. Mamy zatem do czynienia z tylko jednym biegiem zaś obrót tylnego koło prowadzi do ciągłego obrotu pedałów. Przydaje się to, gdy chcemy zrobić stójkę, poruszanie się na rowerze po dłuższych trasach wiąże się jednak z nieustanną pracą nóg. Jeszcze zanim spytamy, jakie ostre koło kupić, zastanówmy się więc nad tym, czy rower tego typu spełni nasze oczekiwania. Gdy nie mamy co do tego wątpliwości, postawmy przede wszystkim na modele solidnie zbudowane. To jeden z tych rodzajów rowerów, w przypadku których, jeśli chcemy dobrze się bawić musimy mieć absolutne zaufanie do jednośladu.
Rowery typu ostre koło są bardzo proste w konstrukcji.
Rowery ostre koło są bardzo lekkie, stąd poruszanie się nimi może być proste,szybkie i przyjemne.
Ideą rowerów ostre koło jest zblokowany napęd, przez co każdy ruch koła wiąże się z ruchem korby. W przeciwieństwie do rowerów standardowych, ostre koło nie pozwala nam przestać pedałować w momencie jazdy.
Rowery ostre koło pozwalają na regulowanie prędkości jedynie poprzez kontrolowanie pracy nóg. Zatem hamowanie zależne jest od siły naszych mięśni.
Rowery ostre koło to niezastąpione rozwiązanie na tor kolarski. Jednakże zblokowany napęd może okazać się mało bezpieczny i komfortowy w przypadku poruszania się po mieście.
Pozostałe rowery do jazdy rekreacyjnej
Rower składany
Rower składany jest idealnym rozwiązaniem przede wszystkim wówczas, gdy typowe rowery miejskie wydają się nam przesadnie masywne. Rower składany składak jest wyjątkowo kompaktowy, to zatem idealne rozwiązanie choćby dla tych amatorów kolarstwa, którzy nie dysponują piwnica lub komórką lokatorską. Jest łatwy w transporcie, a ponieważ posiada wysuwaną kierownicę i możliwość regulacji wielu części, jest doceniany także przez osoby o wzroście innym niż standardowy. Zastanawiając się nad tym, jaki rower składany kupić, dobrze jest postawić na jego wyposażenie. Już na starcie warto zadbać o elementy takie, jak błotnik, bagażnik i oświetlenie, jeżdżąc po mieście w pewnym momencie i tak musielibyśmy je bowiem dokupić.
Rowery typu składak są bardzo kompaktowe i przez możliwość złożenia oferują wiele zalet.
Składaki zazwyczaj posiadają szerokie spektrum regulacji wszelkich parametrów roweru, dzięki czemu rower zawsze można dopasować do różnej postury człowieka.
Dzięki opcji składania, składaki są bardzo komfortowe w przechowywaniu, nawet przy ograniczonych możliwościach powierzchniowych.
IWiększość rowerów w formie składanej jest dość ciężka.
Nastawienie na kompaktowość sprawia, że składaki wyposażone są w małe koła, przez co mogą być mniej użyteczne i komfortowe podczas jazdy.
Składaki przeznaczone są głównie do poruszania po płaskich powierzchniach, w tym szczególnie po miastach.
Rower Beach cruiser
Rower beach cruiser to rozwiązanie, które zainteresuje przede wszystkim osoby śledzące relatywnie nowe rodzaje rowerów i ich cechy konstrukcyjne. Jego znakiem rozpoznawczym jest kolorowa, rozmaicie wyginana rama oraz balonowe opony. Z wyglądu przypomina nieco motocykl i może być uznawany (w swojej klasycznej postaci) za tym roweru miejskiego. Szukając odpowiedzi na pytanie o to, po jaki rower plażowy sięgnąć, najlepiej skoncentrować się na jakości jego wykonania. Niestety, ta rośnie przede wszystkim wraz z ceną jednośladu.
Rowery typu beach cruiser wyglądają atrakcyjnie.
Rowery beach cruiser są dość komfortowe do przemierzania płaskich terenów, utwardzonych nabrzeży i leśnych ścieżek.
Większość dobrych modeli tego typu roweru jest dość droga.
Rowery do jazdy dla dwojga
Rower tandem
Rower tandem to idealne rozwiązanie, jeśli uwielbiamy wyprawy we dwoje. Może być wykorzystywany jako rower miejski, sprawdza się jednak także na dłuższych trasach. Wbrew pierwszemu wrażeniu, można dość szybko opanować zasady, na jakich opiera się poruszanie się nim. Jeśli chcemy wiedzieć, jaki tandem nas nie rozczaruje, musimy być świadomi przede wszystkim tego, że mamy do czynienia z dość rzadkim elementem oferty znanych producentów. Przed zakupem warto więc sprawdzić również dostępność części zamiennych.
Rowery typu tandem to doskonałe rozwiązanie dla par, które choć w pojedynkę mogą mieć problemy z satysfakcją z jazdy na rowerze, to razem mogą doświadczyć naprawdę przyjemnej podróży.
Dzięki zintegrowanemu mechanizmowy, rowery typu tandem są napędzane siłą łączną obu osób dosiadających rower. Dzięki temu, jazda może być lżejsza w odczuciu pojedynczych osób.
Rower typu tandem wygląda dość ciekawie i atrakcyjnie.
Tandemy są dość duże w związku z czym u ich posiadaczy może pojawić się problem z przechowywaniem i gospodarowaniem.
Choć stare tandemy można dostać dziś za grosze, to nowe mogą okazać się dość dużym wydatkiem.
Choć tandemy napędzane są siłą obu rowerzystów, to niestety nie nadają się one do poruszania po nierównych, błotnistych i piaszczystych podłożach. Poruszanie nimi zalecane jest na utwardzonych i płaskich powierzchniach.
Rowery transportowe
Rower cargo
Rower cargo jest też nazywany rowerem towarowym. Jego popularność systematycznie rośnie, nie sposób bowiem nie docenić funkcjonalności tego typu rozwiązania. Pozwala na bezpieczny transport zarówno większych zakupów, jak i… dzieci. To także idealna propozycja, dla osób, które lubią wyróżniać się testując mniej typowe rodzaje rowerów. Zdjęcia rowerów cargo z charakterystyczną przyczepką robią furorę.
Rower towarowy, nazywany jest też transportowym nie przekracza dziewięćdziesięciu centymetrów wysokości. On sam zaś jest skonstruowany tak, aby możliwe było przewożenie za jego pośrednictwem osób i towarów. Szczególnie popularny jest w Danii i Holandii coraz częściej możemy jednak spotkać się z nim również w Polsce. Mogą z niego korzystać rodziny i osoby indywidualne, coraz częściej znajduje jednak również zastosowanie w firmach kurierskich.
Rowery cargo dzięki swojej ładowności mogą spokojnie zastąpić poruszanie się do sklepu samochodem.
Rowery cargo wbrew pozorom, to rowery którymi bardzo łatwo kierować.
Porządne rowery cargo mogą kosztować dość duże kwoty.
Choć zdarza się to dość rzadko, rower cargo, jak każdy rower może ulec zepsuciu, przez co konieczne może być jego serwisowanie. Czas serwisowania może być jednak dłuższy niż standardowo z racji nieco innej budowy roweru.
Choć rowery cargo są pakowne i doskonale nadają się na zakupy, to jazda w terenie, lub na dłuższych trasach wydaje się być wręcz niemożliwa.
Rowery poziome
Rower poziomy
Rower poziomy zaskakuje przede wszystkim swoim oryginalnym wyglądem, rowerzysta przyjmuje na nim bowiem pozycję leżącą lub półleżącą. Okazuje się jednak, że nie tylko ciekawy wygląd odpowiada za zainteresowanie, jakie wzbudzają tego rodzaju rowery. Rodzaje takie, jak omawiany tu, skupiają na sobie uwagę także ze względu na swoją ergonomiczność, ta jest bowiem większa niż ma to miejsce w odniesieniu do rowerów klasycznych. Co ciekawe, rowery tego typu sprzedaje się w różnych wariantach, można więc kupić poziomy rower MTB albo klasyczny poziomy rower szosowy.
Rowery poziome są przeznaczone dla osób, które nie mogą pozwolić sobie wsiąść na standardowy rower. Rowery poziome są bardzo ergonomiczne i komfortowe, dla wszystkich, którzy chcą mimo wszystko pozostać w ruchu.
Rowery poziome można zamówić tak, aby sprostać wymaganiom i potrzebom konkretnych klientów.
Porządne rowery poziome mogą kosztować dość duże kwoty.
Choć poruszanie się rowerem z pewnością jest zdrowe, o tyle według informacji medycznych, długie poruszanie się rowerem poziomym może przekładać się na różnego problemy z ukrwieniem nóg.
Rowery poziome doskonale nadadzą się do poruszania po mieście, czy utwardzonych ścieżkach, jednakże nie zaleca się ich na długie trasy szosą, a także do poruszania się po wyboistych trasach.
Rowery dla dzieci
Rower dla dzieci
Rowery dla dzieci to ogromna grupa pojazdów stworzonych z myślą o najmłodszych. W zależności od typu mogą mieć nie tylko dwa, ale również trzy lub cztery koła. Obecnie niemal wszystkie rodzaje rowerów są dostępne w sprzedaży także w ich dziecięcej wersji. Bez trudu można więc w tej wersji kupić rower wyprawowy turystyczny, rower plażowy, a nawet różne rodzaje rowerów elektrycznych. Przed zakupem warto wziąć pod uwagę nie tylko wzrost i wagę dziecka, ale również poziom jego umiejętności. To, jakie rodzaje rowerów MTB i rowerów miejskich dla dzieci wybierzemy jest też uzależnione od tego, jak intensywnie będą one wykorzystywane.
Rowery dla dzieci to doskonały pomysł, a na rynku dostępnych jest ich całe mnóstwo. Dlatego nigdy nie będzie problemu aby znaleźć dobry rower dla dziecka.
Im wcześniej dziecko dostanie swój pierwszy rower, tym szybciej nauczy się ono na nim jeździć. Jazda na rowerze dla dzieci może być także pewnego rodzaju aktywnością fizyczną, a ta jak wiemy może pozytywnie wpływać na rozwój i zdrowie dziecka.
Wiele z dostępnych na rynku rowerów dla dzieci posiadają możliwość szerokiej regulacji, dzięki czemu rower posłuży dziecku na dłużej, zanim będzie trzeba zakupić nowy i większy.
Bardzo często możemy spotkać się z rowerami o niskiej jakości, które nie dość że marnotrawią wydane pieniądze to w dodatku nie gwarantują jakości, a nawet stwarzają zagrożenie.
Które typy rowerów są najbardziej popularne? Rodzaje rowerów popularne w społeczeństwie
Analizując typy rowerów i ich cechy charakterystyczne możemy stwierdzić, że obecnie największą popularnością cieszą się rowery miejskie, rowery górskie w ich różnych odmianach oraz rowery szosowe. Pytanie o to, jaki rower szosowy wybrać jest podyktowane przede wszystkim względami praktycznymi. Tak samo można też interpretować zainteresowanie, jakimi cieszą się rowery miejskie. Wysokie koszty paliwa i korki na drogach sprawiają, że po rowery sięgają dziś nie tylko amatorzy kolarstwa, ale również osoby, które chcą przemieszczać się szybko i bezpiecznie.
Nie oznacza to jednak, że nie można mówić o popularności kolarstwa jako sportu. Świadczy o niej choćby częstość zapytań o to, jaki BMX niedrogi wybrać, czy też, na jaki typ roweru górskiego się zdecydować. Charakterystyczne dla Polaków jest to, że na decyzje zakupowe nadal wpływa przede wszystkim cena jednośladu. Jako konsumenci jesteśmy jednak coraz bardziej świadomi, nie dziwi więc to, że zaczyna nas interesować również to, jaka jest dostępność części zamiennych i jak serwisować konkretne modele.
Jaki rower najlepiej wybrać w uwzględnieniu przeznaczenia?
Przed zakupem roweru warto pamiętać o tym, że rozwiązania uniwersalne nie istnieją. Jeszcze przed zakupem warto więc zadać sobie pytanie o to, w jakich warunkach i po jakich trasach będziemy jeździć najczęściej. Jeśli więc czekać nas będzie jazda po dość trudnym terenie, najlepszym rozwiązaniem okażą się rowery górskie (MTB) ze wzmocnioną ramą, amortyzatorami i oponami, dla, których charakterystyczny jest głęboki bieżnik. Jeśli jednak chcemy przemieszczać się przede wszystkim po drogach asfaltowych i szutrowych, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie rower crossowy. Ten może być też wykorzystywany do jazdy po mieście.
Osoby, które myślą przede wszystkim o turystyce rowerowej, powinny postawić na rowery trekkingowe. Dają one możliwość przyjęcia wygodnej pozycji wyprostowanej, a do tego posiadają solidne wyposażenie podróżne. Z kolei rowery miejskie powinny zainteresować nas przede wszystkim wtedy, gdy chcemy poruszać się po polskich miastach. To rozwiązania stylowe i eleganckie o relatywnie krótkiej ramie i wygodnym siodełku. Wąskie opony mogą nie sprawdzać się najlepiej poza miastem, na jego terenie nie można im jednak nic zarzucić.