Jaki rower stacjonarny kupić? Wskazówki i ranking najlepszych modeli.

przez Admin
0 Komentarz

Rower stacjonarny zaliczany jest do grupy uniwersalnych sprzętów treningowych. Chętnie korzystają z niego osoby chcące stracić zbędne kilogramy, mające trudności ruchowe oraz po prostu dążące do poprawienia lub utrzymania ogólnej kondycji i sprawności.

Ranking rowerów stacjonarnych pionowych:

Ranking rowerów stacjonarnych poziomych:


Ranking rowerów stacjonarnych spinningowych:

Co to jest rower stacjonarny i jakie są rodzaje rowerów stacjonarnych?

Rower treningowy to sprzęt, który można obecnie kupić w kilku wariantach. Producenci oferują różne rozwiązania, aby sprostać odmiennym oczekiwaniom, dlatego warto już na początku określić swoje preferencje.

Podstawowy podział przeprowadzony ze względu na geometrię oraz pozycję umożliwia wyróżnienie rowerów stacjonarnych pionowych, poziomych i spinningowych.

Aby dowiedzieć się więcej sprawdź także ranking rowerów stacjonarnych na rankingi.net

A. Rowery stacjonarne pionowe

Rowery treningowe pionowe cieszą się dużą popularnością. Konstrukcyjnie przypominają zwykły rower i utrzymuje się na nich również podobną postawę. Ćwiczenie na tego typu sprzęcie pozwala dobrze kształtować mięśnie nóg i pośladków oraz poprawia krążenie. Taka forma treningu zalecana jest również osobom z problemami kardiologicznymi oraz kłopotami w obszarze stawów.

Przejdź do rankingu rowerów stacjonarnych pionowych

Niestety, rower stacjonarny pionowy nie sprawdzi się jako sprzęt dla osób uskarżających się na problemy z kręgosłupem. Ten element szkieletu jest dość mocno obciążany, przez co dolegliwości mogą się pogłębić.

Zalety i wady rowerów pionowych:

Zalety
atrakcyjne cenowo
kształtowanie mięśni nóg i pośladków
poprawa krążenia i wydolności płuc
Wady
obciążanie kręgosłupa
mało wymagający dla osób zaawansowanych

Alternatywą dla rowerów treningowych pionowych, którą szczególnie powinny rozważyć osoby uskarżające się na wspomniany wyżej ból kręgosłupa, są rowery poziome.

B. Rowery stacjonarne poziome

Rower stacjonarny poziomy wymaga przyjęcia pozycji półleżącej. Siedzenie wyposażone jest w oparcie stabilizujące postawę, a pedały wysunięte maksymalnie do przodu. Dzięki temu dochodzi do odciążenia kręgosłupa. Mięśnie ud pracują w tym położeniu nieco słabiej, silniejszy nacisk zaś położony zostaje na pracę mięśni brzucha. Rowery poziome poleca się osobom starszym, którym towarzyszyć może – prócz bólu pleców – kłopot z zachowaniem równowagi na sprzęcie pionowym. Ten sposób treningu chwalą sobie również osoby z dużą nadwagą, którym w półleżącym położeniu ciała jest po prostu wygodniej.

Przejdź do rankingu rowerów stacjonarnych poziomych

Zalety i wady rowerów poziomych:

Zalety
komfort w przypadku nadwagi, problemów z kręgosłupem i zachowaniem równowagi
łatwa obsługa
dobra praca mięśni brzucha
Wady
zajmują sporo miejsca
nieco wyższa cena niż w przypadku rowerów pionowych

C. Rowery stacjonarne spinningowe

Kolejną możliwością jest rower stacjonarny spinningowy. To sprzęt przeznaczony dla najbardziej zaawansowanych. Osoba przyjmuje na nim pozycję mocno pochyloną do przodu, przypominającą położenie ciała sportowców w trakcie zawodów. Służy do bardzo intensywnych ćwiczeń i przeznaczony jest dla osób, u których rower pionowy nie stanowi już wyzwania. Konstrukcyjnie i funkcjonalnie jest najbardziej zbliżony do profesjonalnych rowerów szosowych.

Przejdź do rankingu rowerów spinningowych

Zalety i wady rowerów spinningowych:

Zalety
odpowiednie dla zaawansowanych użytkowników i sportowców
największe możliwości personalizacji ustawień
Wady
wysoka cena
nieodpowiednie dla osób mniej wprawnych i o słabszej kondycji

Rowery treningowe stacjonarne sklasyfikować można również ze względu na zastosowany w nich mechanizm. Podział wyodrębnia wówczas rowery mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne.

D. Rowery stacjonarne mechaniczne

Ważną kwestią jest dostrzeżenie różnic, jakie dzielą rower mechaniczny a magnetyczny. Ten pierwszy typ to rozwiązanie najprostsze i najtańsze. Za powstający opór odpowiedzialna jest zwykła taśma. Sam rower jest niedrogi i lekki, dzięki czemu łatwo gospodarować przestrzenią w mieszkaniu.

Zalety i wady rowerów mechanicznych:

Zalety
korzystna cena
prosta i lekka konstrukcja
łatwa naprawa
Wady
wymóg większego wysiłku w trakcie ćwiczeń
mniej płynne hamowanie
spory hałas w trakcie użytkowania

E. Rowery stacjonarne magnetyczne

Rower stacjonarny magnetyczny to bardziej zaawansowany system oporu, wykorzystujący hamulec magnetyczny. Pozwala to ustawić indywidualny, czasem bardzo wysoki, stopień oporu. Sam sprzęt pracuje praktycznie bezgłośnie, co jest szczególnie istotne w przypadku ćwiczeń w warunkach domowych.

Zalety i wady rowerów magnetycznych:

Zalety
cicha praca
możliwość dopasowywania ustawień do potrzeb treningu
Wady
waga, czasem o kilkanaście kilogramów większa niż w rowerach mechanicznych
bardziej skomplikowana konstrukcja, uniemożliwiająca domowe naprawy

F. Rowery stacjonarne elektromagnetyczne

Rower stacjonarny elektromagnetyczny to kolejny stopień wtajemniczenia. Mechanizm magnetyczny uzupełniony został elektroniką, co pozwoliło na wprowadzenie dodatkowych funkcji. Do najczęściej spotykanych zalicza się możliwość programowania aktywności czy automatyczna regulacja oporu dopasowana do programu treningowego.

Zalety i wady rowerów elektromagnetycznych:

Zalety
mnogość funkcji i możliwość ustawienia parametrów
bardzo cicha praca
dopasowane do potrzeb profesjonalistów
Wady
wysoka cena
brak możliwości samodzielnej naprawy

Jaki rower stacjonarny kupić? Różne pomysły na różne sytuacje

Jaki rower stacjonarny kupić

Odpowiedź na pytanie, jaki rower treningowy kupić, nie jest sprawą łatwą. Ostateczny wybór zależny jest od wielu czynników: sprawności fizycznej głównego użytkownika, powierzchnią i specyfiką mieszkania, w którym odbywać się będą ćwiczenia, pożądanymi funkcjami dodatkowymi.

Przede wszystkim dobrze jest zwrócić uwagę na rozmiar urządzenia. Co prawda niektóre, prostsze modele po zakończeniu ćwiczeń można złożyć i ukryć, w przypadku bardziej zaawansowanego sprzętu nie będzie to jednak możliwe. Sprawdzić należy również dopuszczalną wagę osoby ćwiczącej oraz możliwość regulacji ustawień celem dopasowania ich do wzrostu użytkownika.

Zakres regulacji oporu z kolei to rozwiązanie przyszłościowe, pozwalające dopasowywać stopień trudności w miarę poprawy kondycji fizycznej. Stacjonarny rower może posiadać także dodatkowe funkcje: pomiar szybkości i przebytej odległości czy możliwość planowania treningów. To jednak nie wszystkie możliwości, jakie dają dziś rowery stacjonarne!

Nowoczesne rowery treningowe dają „domowym kolażom” nowe możliwości. Dzięki funkcjom smart i łączności z różnymi aplikacjami mobilnymi, użytkownik może monitorować oraz zmieniać parametry treningu za pomocą smartfona. Niektóre rowery umożliwiają także wgranie nowego treningu stworzonego na podstawie mapy Google. Najciekawsze wrażenia daje natomiast możliwość wirtualnej rozgrywki w Zwift. To program symulujący jazdę na rowerze w wirtualnym świecie.

Czytamy w poradniku i rankingu rowerów stacjonarnych portalu Homelook.pl – https://homelook.pl/rower-stacjonarny-ktory-wybrac-porady-i-ranking/

Rower stacjonarny: który wybrać? Ranking najlepszych rowerów stacjonarnych

Istniejące zestawienia godnych uwagi rowerów stacjonarnych są bardzo pomocne przy wyborze konkretnego modelu.


Najlepsze rowery stacjonarne pionowe

Jaki rower stacjonarny pionowy będzie najlepszy? Ranking rowerów stacjonarnych pionowych

Ranking rowerów stacjonarnych pionowych obejmuje modele przeznaczone do korzystania rekreacyjnego, nakierowanego na dbałość o ogólną kondycję fizyczną i poprawę sprawności.

1.Rower stacjonarny pionowy HS-003 Eclips 

Rower magnetyczny model HS-003 Eclips

Rower pionowy HS-003 Eclips to rower magneryczny, który powodzeniem wykorzystać mogą osoby początkujące, chcące stracić zbędne kilogramy oraz wzmocnić mięśnie. Ten rower treningowy stacjonarny wyposażony został w komputer i sensory mierzące poziom tętna. Siodełko z regulacją wysokości i antypoślizgowe pedały zapewniają stabilność i bezpieczeństwo. To nie tylko najbardziej popularny model roweru pionowego, ale także i bardzo zrównoważona propozycja, mając na uwadze oferowane funkcjonalności.

2. Rower stacjonarny pionowy One S Zipro 

Rower pionowy One S Zipro

Rower pionowy One S Zipro to rower magnetyczny wyposażony w komputer z funkcją pomiaru czasu ćwiczeń, dystansu, liczby spalonych kalorii oraz prędkości. Na uchwytach kierownicy dodatkowo umieszczono czujniki, mierzące poziom tętna. Regulacji podlega wysokość siodełka oraz opór.

3. Rower stacjonarny pionowy Drift Zipro 

Rower pionowy Drift Zipro

Rower pionowy Drift Zipro ma wszystkie zalety poprzednika, a nowoczesna konstrukcja spodoba się miłośnikom nietuzinkowego designu. Ośmiostopniowa regulacja oporu umożliwia korzystanie ze sprzętu wszystkim członkom rodziny.

4. Rower pionowy BOOST ZIPRO 

Rower pionowy BOOST ZIPRO

Rower stacjonarny Boost Zipro to rower treningowy magnetyczny wyposażony w wyświetlacz LCD. Pojawiają się na nim informacje na temat czasu treningu, spalonych kalorii, dystansu oraz prędkości. Czujniki na kierownicy mierzą również tętno. Dodatkową funkcjonalnością jest możliwość ustalenia docelowego czasu treningu, dystansu oraz kalorii i wykorzystanie opcji wstecznego odliczania. Siodełko dopasować można w dwóch płaszczyznach. Regulacji podlega także kierownica.

5. Rower pionowy Malatec 

Rower stacjonarny Malatec

Rower pionowy Malatec to wybór bardzo ekonomiczny, a jednocześnie bezpieczny. Jeśli weźmiemy pod uwagę ten rower stacjonarny cena jest naprawdę atrakcyjna, a jakość sprzętu satysfakcjonująca. Regulacja siodełka wnosi komfort, regulacja obciążenia dopasowuje stopień trudności treningu, a mikro-kontroler informuje o postępach.

6. Rower pionowy magnetyczny BEAT RS ZIPRO 

Rower pionowy magnetyczny BEAT RS ZIPRO

Rower pionowy Beat RS Zipro to rower wykorzystujący magnetyczny system oporu i pozwalający na dokładne rejestrowanie parametrów treningu. Wygodna regulacja i staranne wykończenie podnoszą bezpieczeństwo i komfort korzystania.

7. Rower pionowy ROOK ZIPRO 

Rower stacjonarny pionowy ROOK ZIPRO

Rower stacjonarny Rook Zipro wyposażony został w zaawansowany komputer z funkcją Bluetooth. Dzięki temu ćwiczący może zarządzać swoim treningiem z poziomu smartfona, wybierając jeden z udostępnionych programów treningowych i wirtualnych tras. Użytkownik może także dopasować położenie kierownicy i siodełka.

8. Rower pionowy Hop-Sport 

Rower pionowy Hop Sport

Ten model roweru pionowego Hop Sport jest bardzo ergonomiczny i nowoczesny. Komputer daje dostęp do funkcji uatrakcyjniających ćwiczenia, takich jak: Body Fat, który określa procent spalania tkanki tłuszczowej, HRC sterowany pracą serca czy Recovery, mierzący wydolność organizmu.


Najlepsze rowery stacjonarne poziome

Jaki rower stacjonarny poziomy wybrać? Ranking rowerów stacjonarnych poziomych.

W rankingu rowerów stacjonarnych poziomych znalazły się modele przeznaczone dla osób z problemami zdrowotnymi oraz dla tych, którym półleżąca pozycja bardziej sprzyja.

1. Rower poziomy Glow WM ZIPRO 

Rower poziomy Glow WM ZIPRO

Rower poziomy Glow WM Zipro to rowerek stacjonarny treningowy wyposażony w wygodne siodełko z szerokim oparciem. Kompatybilność z aplikacją iConsole+ umożliwia korzystanie z dostępnych programów treningowych oraz wirtualnych tras opartych o Mapy Google’a.

2. Rower poziomy EASY ZIPRO 

Rower stacjonarny poziomy Zipro Easy to rower treningowy poziomy zachowujący stabilność i ergonomię. Regulowana odległość siodełka od pedałów dopasowuje sprzęt do wymagań różnych osób, a magnetyczny system oporu gwarantuje płynną pracę.

3. Rower poziomy VISION ZIPRO 

Rower poziomy VISION ZIPRO

Rower poziomy Zipro Vision to rower stacjonarny dla osób starszych oraz każdego, komu zależy na odciążeniu kręgosłupa. Regulowana podstawa dopasowuje sprzęt do wzrostu, a komputer pozwala na programowanie treningu. Duży wyświetlacz LCD przejrzyście prezentuje parametry.


Najlepsze rowery stacjonarne spinningowe

Jaki rower spinningowy do domu? Ranking rowerów spiningowych.

Ranking poniższy pokazuje, jaki rower spinningowy warto wybrać do domu. To propozycje dla osób zaawansowanych oraz sportowców, którzy chcą pozostawić sobie możliwość trenowania w czterech ścianach.

1.Rower spinningowy HERTZ XR-880 

Rower spinningowy HERTZ XR-880

Rower spinningowy Hertz XR 880 to solidna maszyna, która sprosta nawet najbardziej intensywnym jednostkom treningowym. W wariancie stojącym korzystać z tego sprzętu mogą osoby o wadze do 150 kg.  Mocna rama, ciężkie koło zamachowe i system napędu na łańcuch predestynuje go nawet do zastosowań półkomercyjnych.

2. Rower Spinningowy Zipro Holo 

Rower Spinningowy Zipro Holo

Rower spinningowy Zipro Holo wyposażony został w wyświetlacz, prezentujący dane na temat treningu. Dodatkowo mierzone są parametry takie jak: puls, dystans, prędkość, kalorie, całkowity dystans, obroty na minutę. Solidna rama zapewnia stabilność, a regulacja pozwala na indywidualne dopasowanie.

3. Rower spinningowy treningowy PODIUM RS05

Rower spinningowy Podium RS05

Rower spinningowy Podium RS05 jest idealny do ćwiczeń crossfitowych i fitnessowych. Pozwala na regulację siodełka i kierownicy w dwóch płaszczyznach, zapewnia ergonomię i wygodę.

4. Rower Spinningowy PODIUM RS04

Rower poziomy Podium RS04

Rower spinningowy Podium RS04 posiada, oprócz regulacji siodełka i kierownicy, interfejs komputerowy z programami ćwiczeń. Uwzględniają one opcje takie jak: prędkość, dystans, czas, drogomierz, spalone kalorie czy bieżący puls.

5. Rower spinningowy SPEEDBIKE Bluetooth 

Rower poziomy SPEEDBIKE Bluetooth

Rower poziomy Speedbike Bluetooth pozwala czerpać przyjemność z płynnej jazdy zbliżonej do korzystania z roweru szosowego. Regulowana kierownica i siodełko oraz antypoślizgowe pedały oznaczają komfort i bezpieczeństwo.

Jak wybrać rower stacjonarny? Co należy wziąć pod uwagę przede wszystkim?

Jaki rower stacjonarny powinniśmy wybrać? Najważniejszą wytyczną stanowić powinien późniejszy sposób korzystania ze sprzętu. Jeśli zamierzamy ćwiczyć wyłącznie sporadycznie, nie ma sensu kupowanie najdroższych modeli. Jesli dysponujemy dużą przestrzenią, wielkość roweru nie będzie miała znaczenia. Przy ograniczonym metrażu dobrze jest zwrócić uwagę również i na ten parametr. Rower powinien być stabilny, bezpieczny i dopasowany do możliwości i stanu zdrowia osoby ćwiczącej.

Jaki rower stacjonarny do rehabilitacji?

Rower stacjonarny dla seniora może być także świetnym sprzętem rehabilitacyjnym. Uwagi warte są przede wszystkim poziome rowery treningowe, pozwalające na przyjęcie bezpiecznej i wygodnej pozycji. Obciążenia kręgosłupa są zminimalizowane dzięki obudowanym siedziskom, a regulacja pozostałych parametrów zapewnia komfort.

Oczywiście, rower rehabilitacyjny stacjonarny dla seniora może być także rowerem pionowym. Konieczna jest jednak wówczas możliwość wyregulowania siedziska do pozycji ograniczającej obciążenia.

Co daje rower stacjonarny? Czego można się spodziewać po treningu?

Trening z wykorzystaniem roweru stacjonarnego może być przyjemną rozgrzewką lub stanowić element bardziej rozbudowanego planu ćwiczeń. Zwiększa ogólną sprawność organizmu, buduje kondycję, sprzyja odchudzaniu, rehabilitacji i wzmocnieniu mięśni.

Konkretne efekty zależne są od tego, w jaki sposób będziemy ćwiczyć. Umiarkowana aktywność zwiększa wydolność, poprawia krążenie i procesy oddechowe. Intensywne ćwiczenia modelują ciało.

Rower stacjonarny na odchudzanie – jak wpływa na sylwetkę?

Jazda na rowerze jest dobrym sposobem na modelowanie sylwetki. Procesowi temu szczególnie sprzyjają krótkie przejażdżki. Nie powinny one jednak trwać mniej niż 30 minut, by zoptymalizować spalanie tkanki tłiuszczowej. Jeśli głównym celem treningu jest troska o sylwetkę, rower stacjonarny jest idealnym wyborem, kluczową kwestię stanowi bowiem utrzymywanie stałego tempa. W przypadku jazdy w terenie jest ono trudne do utrzymania.

Rower stacjonarny: które mięsnie pracują najmocniej?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, rowerki stacjonarne pionowe rzeźbią mięsnie ud i pośladków, natomiast wersje poziome umożliwiają pracę przede wszystkim nad brzuchem. W każdym przypadku wzmocnieniu ulegają mięśnie łydek. W tym obszarze nie ma znaczenia, w jakiej pozycji odbywa się trening: na siedząco, stojąco czy półleżąco. Intensywnie ćwiczą także mięśnie grzbietu oraz tricepsy i bicepsy.

Jaki rower spinningowy do domu?

Rower spinningowy nie stanowi domeny wyłącznie siłowni i klubów fitness. Jest to jednak sprzęt dość drogi, warto zatem zastanowić się wcześniej, jakie funkcje będą wykorzystywane. Szczególną uwagę należy zwrócić na programy ćwiczeń, zarówno ustalone przez użytkownika, jak i predefiniowane, wyświetlanie parametrów ćwiczeń czy możliwość oceny poziomu tkanki tłuszczowej.

Rower stacjonarny czy trenażer rowerowy? Co lepsze?

Alternatywą dla rowerów stacjonarnych jest trenażer rowerowy, czyli rodzaj platformy montowanej do zwykłego roweru. Pozwala ona na wykorzystanie go w funkcji sprzętu stacjonarnego. Trenażery są cenione przede wszystkim przez profesjonalistów, lubiących ćwiczyć całorocznie na jednym sprzęcie. Rower stacjonarny jest opcją nieco droższą, ale bardziej uniwersalną i wykorzystywaną przez wszystkich domowników. Pod względem efektów końcowych trenażery i rowery nie różnią się mocno. Wybór w tym przypadku uzależniony jest od preferencji użytkownika.

Rower stacjonarny – czy warto?

Rower stacjonarny gwarantuje zawsze te same komfortowe warunki użytkowania. Korzystanie z niego wiąże się z wieloma zaletami: od poprawy kondycji przez modelowanie sylwetki aż po zadania rehabilitacyjne. Nadaje się dla osób w różnym wieku i o różnym stopniu wyćwiczenia. Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi zatem: zdecydowanie warto.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZACIEKAWIĆ

Zostaw komentarz

15 − eight =

76 + = 85