Dieta dr dąbrowskiej – wprowadzenie, opinie, jadłospis

przez Admin
0 Komentarz

Dieta dr Dąbrowskiej to dwustopniowy program odchudzania, którego celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i przywrócenie wewnętrznej równowagi. Zrzucone kilogramy są efektem ubocznym diety.

Dieta dr dąbrowskiej – wprowadzenie

Dieta Dąbrowskiej obejmuje spożywanie niektórych owoców i warzyw w małych ilościach. Sprawdź, co możesz, a czego nie powinieneś jeść podczas diety, aby schudnąć. Post dr Dąbrowskiej obejmuje dwa etapy. Pierwszym etapem jest post terapeutyczny, który trwa kilka godzin, a jeśli to konieczne, nawet kilka dni. Drugi etap to zdrowa dieta oparta na produktach o niskim stopniu przetworzenia.

Jak zacząć dietę dr dąbrowskiej? Czyli porady dla początkujących

Dieta Ewy Dąbrowskiej jest tak naprawdę leczniczym głodem, który powinien oczyścić i wzmocnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Po zabiegu detoksykacji należy przestrzegać zdrowej diety opartej na warzywach, owocach, ziarnach i roślinach strączkowych. Zakładana teza brzmi – Jeśli dokładnie oczyścimy ciało, może ono przywrócić zdolność do samo leczenia. Pozbycie się tłuszczu to efekt uboczny, jaki ma dieta Dąbrowskiej. Przepisy są tutaj proste i dostępne dla każdego. Warzywa i owoce to produkty bogate w naturalne przeciwutleniacze. Wsparcie procesów regeneracyjnych, oczyszczenie i efekty przeciwstarzeniowe to główne założenia jakie ma dieta dr Dąbrowskiej. Przepisy oparte są tutaj na ograniczonej liczbie produktów. Dieta jest niskokaloryczna, a badania naukowe pokazują, że zmniejszenie spożycia kalorii jest skutecznym sposobem na przedłużenie życia, zapobieganie rakowi i innym niebezpiecznym chorobom.


Zobacz też: Dieta kompenhaska – czy odpowiednio skomponowany jadłospis pomoże schudnąć?


Na czym polega działanie diety dąbrowskiej?

Odpady metaboliczne gromadzone są w komórkach i tkankach naszego ciała. To między innymi: odpady w okrężnicy, które stale gniją i fermentują z powodu niewłaściwego odżywiania i dysbiozy, śluzu i zastoju żółci w wątrobie, piasku i kamieni w drogach żółciowych i nerkach, śluzu i ropa w oskrzelach i zatokach przynosowych, przewlekłe infekcje bakteryjne. Zastosowanie diety wymaga przygotowania organizmu. Po pierwsze, stopniowo zmniejszamy ilość węglowodanów, następnie tłuszczów i wreszcie białek, aby osiągnąć pełną dietę warzywno-owocową. Utrata nadwagi zwykle następuje dość szybko. Dlatego dieta jest przeznaczona nie tylko dla osób zmagających się z nadwagą i otyłością, ale także dla tych, którzy skarżą się na różne choroby. Przede wszystkim jest to promocja zdrowego stylu życia, tj. stosowanie diety przez zdrowych ludzi w celu poprawy zdrowia.

Jak stosować dietę dr Dąbrowskiej? O zasadach w trakcie stosowanie diety dąbrowskiej.

Picie soków, zup bez dodatku soli, cukrów i tłuszczów to główne założenia, jakie ma dieta Dąbrowskiej. Efekty zauważalne są bardzo szybko. Wszystkie posiłki są przygotowywane na bazie surowej, marynowanej lub gotowanej żywności. Bilans dziennej diety wynosi około 400-600 kcal. Trzy posiłki spożywane zgodnie z harmonogramem – 9:00, 14:00, 19:00 to podstawa, jaką stosuje dieta dr Dąbrowskiej. Jadłospis przewiduje, że pierwszy posiłek (po przebudzeniu) spożywamy dopiero po dwóch godzinach. Należy wypracować dobre nawyki: jeść w małych porcjach i wcześnie zjeść śniadanie. Tylko wtedy skuteczna będzie dieta dr Dąbrowskiej. Przepisy znaleźć możemy choćby w Internecie lub w książce wydanej przez dr Dąbrowską.

W kolejnych rozdziałach znajdują się przykłady owoców i warzyw, jakie przewiduje dieta dr Dąbrowskiej. Efekty zmiany diety zauważmy dosłownie po kilku dniach.

Co jeść dieta dabrowskiej – przewodnik żywieniowy

Dwa etapy to podstawowa zasada, jaką ma dieta dr Dąbrowskiej. Jadłospis powinien przewidywać dostarczanie do organizmu około 600 kcal dziennie. Taki jest limit, jaki przewiduje dieta dr Dąbrowskiej. Zasady są tu jasne i przejrzyste. Pierwszy etap diety owoców i warzyw może trwać, w zależności od potrzeb, od kilku dni do kilku tygodni (zwykle 10-40 dni). Możesz jeść tylko następujące rodzaje warzyw: korzeń (np. marchew, buraki, rzodkiewki) kapusta (np. kalafior, brokuły) cebula (np. zielona cebula, pory) liściaste (np. sałatka, wszystkie rodzaje ziół) dynia, ogórki warzywa psiankowate (z wyjątkiem ziemniaków – pomidorów, papryki) owoce i jagody o niskiej zawartości cukru: jabłka jagody grejpfrut cytryny jeżyna.

Warzywa najlepiej spożywać na surowo w postaci sałatek. Można je również przygotować i spożywać w postaci zupy, gulaszu, ale bez dodatku tłuszczu, śmietany lub jogurtu. To podstawowe menu, jakie przewiduje dieta Dąbrowskiej. Książka wydana przez pomysłodawczynie diety zawiera wszelkie wskazówki co do prawidłowego odżywiania.

Co jest niedozwolone w diecie dąbrowskiej?

Istnieją też niedozwolone produkty. To między innymi: cukier biały biała mąka produkty wysoko przetworzone. Dodatkowo kawa jest zabroniona, jeśli chodzi o post dr Dąbrowskiej. Przepisy jasno też zabraniają stosowania napojów gazowanych.

Dieta dąbrowskiej jadłospis do wprowadzenia w życie

Dieta warzywno owocowa dr Ewy Dąbrowskiej po oczyszczeniu ciała zaleca zmianę nawyków żywieniowych i przejście na zdrową, zbilansowaną dietę, w której pierwszeństwo mają nie tylko warzywa i owoce z pierwszego etapu diety, ale także inne owoce i warzywa (w tym rośliny strączkowe), zboża, chleb pełnoziarnisty, orzechy i produkty mleczne, a także zupy dr Dąborowskiej.

Czego nie przewiduje dieta warzywno owocowa dr Dąbrowskiej?

Odradzane jest spożywanie wszystkich wysoko przetworzonych produktów spożywczych zawierających dużą ilość konserwantów: cukierki, produkty z białej mąki żółty ser mięso, kiełbasy kawa i herbata alkohol napoje gazowane słone przekąski produkty sztucznie barwione produkty w proszku. Wszystkich ich zakazuje dieta Dąbrowskiej. Ośrodki, w których stosowana jest ta dieta, uzyskują niesamowite rezultaty w zakresie poprawy zdrowotności pacjentów i spadku wagi ich ciała.

Ważnym elementem diety są odpowiednio dobrane przepisy. Dieta Dąbrowskiej polega na wyłącznym spożyciu podczas przetwarzania niektórych rodzajów warzyw i owoców. Łatwo jest pamiętać, że istnieją trzy negatywne wyjątki ze strony warzyw [wszystkie warzywa są dozwolone z wyjątkiem ziemniaków (bogatych w węglowodany), roślin strączkowych (bogatych w białko i tłuszcz), brukselki (bogatych w białko)], a po stronie owoców (które zwykle są bogate w cukry) trzy pozytywne wyjątki (dozwolone tylko: jabłka – do ok. 0,5 kg dziennie, grejpfruty – połowa owoców dziennie, cytryny).

Nie należy jeść zbóż (bogatych w skrobię i białko), innych ziaren i orzechów (bogatych w tłuszcze i białko), olejów roślinnych (tłuszcz) i, oczywiście, żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Są zbyt pożywne, hamują utratę wagi, co jest równoznaczne z hamowaniem spalania odpadów tłuszczowych i zdegenerowanych tkanek, czyli wyleczeniem chorób cywilizacyjnych, a to jest główny cel, jaki stawia przed sobą dieta Dąbrowskiej. Zasady mogą wydawać się restrykcyjne, ale praktyka pokazuje skuteczność, jaką mają te przepisy. Dieta Dąbrowskiej sprawia, że po kilku dniach znika uczucie głodu, co pomaga ograniczyć ilość spożywanego jedzenia.

Zaleca się też codzienne spożywanie produktów zawierających pałeczki kwasu mlekowego, na przykład kiszone ogórki, kapustę, marynowany sok buraczany i czosnek lub chrzan. Tylko bakterie fermentacyjne trawią celulozę.

Przykład menu codziennego śniadanie:

 • sok z marchwi,
 • sałatka: pomidor, pikle, seler lub sałatka z białej kapusty z jabłkiem,
 • gotowane buraki,
 • herbata miętowa,
 • sok jabłkowy.

Jadłospis dąbrowskiej: obiad:

 • zupa ogórkowa,
 • duszona papryka faszerowana warzywami,
 • sałatka z czerwonej kapusty z grejpfrutem,
 • gotowany kalafior,
 • kompot jabłkowy (z goździkami bez cukru).

Jadłospis dąbrowskiej – przykład menu na kolację:

 • ciepły mus jabłkowy,
 • sałatka marchewkowa z jabłkiem,
 • gotowana biała kapusta,
 • sok pomidorowy,
 • różowa herbata

Co leczy dieta dąbrowskiej – efekty diety dąbrowskiej

Dieta warzywna to jednocześnie odpowiedź na pytanie, co jeść, żeby schudnąć, a tym samym dieta odchudzająca.

W jakich przypadkach wskazana jest dieta Dąbrowskiej?

Menu jest przygotowane dla osób, które osłabiły odporność i w wyniku tego często zarażają się infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi, grzybiczymi, alergiami, astmą, nietolerancją pokarmową. Jest też wskazana dla osób z migrenami, bólami mięśni, zapaleniem wątroby, zespołem suchego oka, trądzikiem, chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak reumatyzm, choroba Hashimoto.

Dieta Dąbrowskiej jest wskazana, kiedy występuje łuszczyca, dla które osób mają choroby neurologiczne, takie jak: upośledzenie pamięci, różne rodzaje nerwic, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, padaczka, udar niedokrwienny. Z problemami hormonalnymi, na przykład z nieregularnymi miesiączkami, dyskomfortem menopauzy, niedoczynnością tarczycy i węzłami tarczycy, nadmiarem estrogenu lub prolaktyny, torbielami jajników, mięśniakiem.

Z zespołem metabolicznym, który dotyka pacjentów z otyłością, nadciśnieniem, obrzękiem, cukrzycą typu 2 (jeśli wymaga to insuliny, to tylko w szpitalu), chorobą niedokrwienną serca, zakrzepicą. Na wszystko to zalecana jest dieta Dąbrowskiej. Opinie wielu osób wskazują, że jest skuteczna, jeśli chodzi o wzmocnienie ogólnej kondycji, więcej energii, poprawa jakości snu, odmłodzenie, poprawa pamięci, aktywności seksualnej, nastroju.

Kiedy efekty diety dabrowskiej – jak szybko można spodziewać się efektów?

Diety odchudzające działają zazwyczaj z dużym opóźnieniem. Klasyczna dieta na schudnięcie może nawet trwać kilka miesięcy. Zupełnie inaczej działa dieta Dąbrowskiej. Efekty uboczne stosowania tej diety są niewielkie, ale wynikają z szybkości, z jaką działa ta dieta na odchudzanie.

Post powinien aktywować trawienie wewnętrzne, zwane endogennym, poprzez odrzucanie wysokokalorycznych pokarmów – białek, tłuszczów i szybko przyswajalnych węglowodanów. Dzięki temu ciało pozbywa się niepotrzebnych złóż, tkanek zwyrodnieniowych, ponieważ wykorzystuje je jako źródło energii. Po pierwsze, ciało zaczyna trawić nadmiar tłuszczu i niepotrzebne komórki: chore, uszkodzone, zmutowane oraz te, w których gromadzą się toksyny i metale ciężkie.

W ten sposób pozbywamy się wszystkiego, co zakłóca normalne funkcjonowanie organizmu, i zaczynają działać naturalne mechanizmy samo leczenia. Pierwsze efekty uzyskujemy tutaj nawet po kilkunastu dniach. Po tym czasie zauważymy u siebie nie tylko poprawę ogólnego samopoczucia, ale przede wszystkim spadek wagi ciała.

Dlaczego na diecie Dąbrowskiej nie można pic kawy? Odpowiadamy na jedno z najczęściej zadawanych pytań.

Liczba dozwolonych owoców powinna być ograniczona do wskazanych ilości. W przypadku braku apetytu możesz pić tylko soki. Ze względu na wysoką zawartość włókien roślinnych (błonnika) w diecie, które oczyszczają jelita, lewatywy nie są zalecane. W przypadku zaparć możesz pić, zwłaszcza rano, wywar z warzyw z siemienia lnianego i łyżką otrębów, wodę mineralną na wrzody, a także wodę z marynowanych buraków, ogórków lub środków przeczyszczających (krzyże, sok z rzepy, rabarbar).

W przypadku regulacji wypróżnień nie odczuwa się głodu ani osłabienia. Kluczowa w tym aspekcie jest właśnie kawa. Ta podczas stosowania diety Dąbrowskiej jest całkowicie zabroniona. Wynika to z jej pobudzających aspektów, a sama dieta ma wyciszyć organizm jak też nas. Dodatkowo kawa skutecznie wypłukuje z naszego organizmu magnez, co przy tej diecie jest bardzo groźne.

Jak często dieta dąbrowskiej?

Czas trwania terapii zależy od stopnia zaawansowania choroby i współpracy pacjenta. Najlepsze wyniki uzyskuje się po 6 tygodniach diety owocowo-warzywnej. Okazuje się, że po tym okresie następuje normalizacja wszystkich frakcji cholesterolu, w tym wzrost HDL. Tak długi cykl leczenia dobrze jest przeprowadzać raz w roku, najlepiej dwa razy. Szczególnie korzystne wyniki uzyskuje się, stosując dodatkowo do pozostałej części okresu, tj. „zdrowe odżywianie”, krótkoterminowe „wkładki” tej diety – na przykład od 1 do 10 każdego miesiąca.

W ciężkich chorobach i potrzebie intensywnego leczenia dietę powtarza się na przemian z przerwami na zdrowe odżywianie o tym samym czasie, aż do osiągnięcia łącznie 6 tygodni diety owocowo-warzywnej. Po których należy zrobić dłuższą przerwę na normalną dietę.

Zazwyczaj kursy są prowadzone w następujący sposób: (w ciągu 1-3 lat)

 • 1 tydzień na miesiąc
 • 2 tygodnie bez przerwy w ciągu 2 miesięcy
 • 4 tygodnie bez przerwy w ciągu 4 miesięcy
 • 6 tygodni bez przerwy w ciągu 6 miesięcy
 • 6 tygodni bez przerwy 3 razy w roku, w odstępach ok. 4 miesięcy

4-6 tygodni diety, oczywiście z poważnymi chorobami przewlekłymi lub niezbyt ciężkimi, ale chorobami przewlekłymi, które zakłócają twoje życie i, oczywiście, jeśli nie będą leczone, tylko się pogorszą.

Dieta dąbrowskiej efekty uboczne?

Jak w przypadku każdej diety także tutaj mogą pojawić się pewne efekty uboczne. Należy jednak zauważyć, że są one niewielkie w porównaniu do zysków, jakie przynosi dieta Ewy Dąbrowskiej. Powikłania to przede wszystkim krótkotrwałe „kryzysy regeneracyjne”, które mogą wynikać z detoksykacji organizmu. Ludzie mogą narzekać na ogólne osłabienie, ból głowy, nudności, wymioty lub biegunkę. Kryzys nie powinien trwać dłużej niż 3 dni. Jeśli objawy utrzymują się lub nasilają po tym czasie, skonsultuj się z lekarzem. Negatywny wpływ to naruszenie i spowolnienie metabolizmu. Stosowanie takiej diety również nie zachęca do aktywnego trybu życia i najlepiej ograniczyć częstotliwość ćwiczeń.

Kiedy przerwać dietę Dąbrowskiej? Wskazania i przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem jest strach przed dietą, powodujący reakcje stresowe w ciele, które uniemożliwiają włączenie własnych mechanizmów samo leczenia, a także skrajne wyczerpanie. Diety nie należy stosować bezpośrednio przed lub po leczeniu chirurgicznym.

Nie należy stosować diety dąbrowskiej przy stosowaniu leków

Przeciwwskazaniem jest też stosowanie leków hamujących układ odpornościowy, takich jak hormony steroidowe lub cystostatyki, a także poststeroidowa lub autoagresywna przewlekła niewydolność kory nadnerczy (choroba Addisona). Nie mogą z niej korzystać osoby z ciężkimi zaburzeniami psychicznymi. Ostatecznie powodem przerwania diety lub powstrzymania się od niej jest: ostra gruźlica, choroby przenoszone drogą płciową (infekcje, najpierw musisz się ich pozbyć, a następnie zacząć), choroby osłabiające: terminalna niewydolność narządów, zaawansowany rak, nadczynność tarczycy, ciąża, laktacja, u małych dzieci, u dziewcząt w okresie dojrzałości.

Dieta jest przeciwwskazana w przypadkach przeszczepów narządów, np. nerki i ciężka depresja, dializa.

Wychodzenie z diety dąbrowskiej powinno mieć miejsce, kiedy pojawią się wyjątkowo uciążliwe działania niepożądane takie jak osłabienie, utrata odporności, bóle głowy, stawy, zaburzenia hormonalne, biegunka i wypadanie włosów.

Dieta dąbrowskiej opinie lekarzy – co o diecie dąbrowskiej mówią lekarze?

Dieta dąbrowskiej opinie lekarzy

Duża skuteczność w oczyszczaniu organizmu i zrzucenia nadwagi to główne zalety, jakie ma dieta Dąbrowskiej. Opinie lekarzy są w tym zakresie raczej pozytywne.

Wedle niektórych lekarzy ludzki organizm nie potrzebuje sztucznych metod oczyszczania, gdyż te funkcje doskonale spełnia układ pokarmowy. I wystarczy stosowanie zbilansowanej diety. Jednak samo oczyszczanie i zamysł diety cieszy się pozytywną opinią. W niektórych przypadkach nie zadziała dieta dr Dąbrowskiej. Opinie te jednak pochodzą najczęściej od osób, które przed rozpoczęciem postu nie wykonały odpowiednich badań. Zdecydowana większość osób stosujących dietę dr Ewy Dąbrowskiej zwraca uwagę na poprawę cery, a także redukcję cholesterolu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZACIEKAWIĆ

Zostaw komentarz

14 − 8 =

1 + 4 =