Dieta kopenhaska – czy odpowiednio skomponowany jadłospis pomoże schudnąć?

przez Admin
0 Komentarz

Dieta kopenhaska charakteryzuje się niezwykle wysoką skutecznością, należy jednak wiedzieć, że ta metoda odchudzania nie jest odpowiednia dla każdego. Rygorystyczne zasady, które w toku trwania diety wymagają ścisłego przestrzegania, to jedno, pod uwagę należy brać także obciążenie, jakie stwarza dla organizmu. 

Co jeść, żeby schudnąć? Jak schudnąć? Takie pytania zadają sobie niemal wszystkie osoby, zmagające się z problemem nadwagi lub otyłości. Odchudzanie przewiduje dwie drogi – ćwiczenia fizyczne i dietę. Przy zastosowaniu obu metod, efekty pojawią się prędzej czy później, ale co zrobić w sytuacji, gdy chcemy szybko pozbyć się nadmiaru kilogramów. W takim przypadku, idealnym rozwiązaniem jest kopenhaska dieta. Jak działa? Jakie są jej założenia? Co to jest dieta kopenhaska? Co jeść, żeby schudnąć? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej. 

Dieta kopenhaska – ogólne wprowadzenie

Kuracja kopenhaska należy do najbardziej rygorystycznych metod redukcji tkanki tłuszczowej. Ze względu na czas trwania, często nazywana jest dietą trzynastodniową. W sytuacji, gdy jej elementarne założenia zostaną złamane, dietę należy przerwać. Powrót jest możliwy dopiero po upływie trzech miesięcy. Natomiast wszystkie osoby, które poważnie podchodzą do rygoru żywieniowego, mogą liczyć na spektakularne rezultaty. Jak działa dieta kopenhaska? Opinie wskazują, że z jej pomocą, w ciągu trzynastu dni można stracić od 7 do 20 kg! Jest to zatem idealna metoda dla wszystkich osób, które oczekują znacznych i szybkich efektów.

Zobacz też: Dieta dr dąbrowskiej – wprowadzenie, opinie, jadłospis

Co to dieta kopenhaska – czyli o głównej idei diety kopenhaskiej

dieta kopenhaska jadłospis

Co to jest dieta kopenhaska? Jej główną ideą jest dostarczanie do organizmu 600-800 kcal dziennie, bez względu na to, jak wygląda rzeczywiste zapotrzebowanie kaloryczne osoby odchudzającej się. Wytworzenie znacznego deficytu kalorycznego zmusza organizm do sięgnięcia po zapasy energii, zgromadzone w tkance tłuszczowej – tak właśnie działa dieta kopenhaska. Jadłospis dokładny jest ściśle ustalony na każdy dzień odchudzania i uwaga – nie może być mowy o żadnych odstępstwach od pokarmów, jakie przewiduje dieta kopenhaska. Menu nie podlega modyfikacjom!  

Dieta kopenhaska oryginalna trwa 13 dni. Dieta 14 dniowa kopenhaska?

Coś takiego nie istnieje. Podobnie jak jadłospis, także czas jej trwania nie podlega żadnym modyfikacjom. Skrócenie czasu trwania doprowadzi do sytuacji, w której odchudzanie będzie nieskuteczne. Z kolei dodanie kilku lub nawet jednego dnia, może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, których źródłem będzie niedobór witamin i minerałów.

Co jeszcze przewiduje dieta kopenhaska oryginalna?

Zasady wskazują na konieczność spożywania tylko trzech posiłków dziennie (śniadanie, obiad, kolacja), o ściśle ustalonych godzinach. Dopuszczalne jest jednak półgodzinne (ale nie dłuższe) odstępstwo. W kwestii posiłków, omawiana metoda odchudzania całkowicie eliminuje z jadłospisu produkty zbożowe. Jakie pokarmy są zatem wskazane? Lista zakupów powinna obejmować przede wszystkim warzywa, jajka, chude mięsa i owoce (w bardzo ograniczonych ilościach). Nie można zapomnieć o kawie, która jest niezwykle istotnym elementem diety. 

Należy wyraźnie zaznaczyć, że jakiekolwiek odstępstwa od zaleceń żywieniowych, które wskazuje kuracja kopenhaska, są niedopuszczalne. Menu wzbogacone o lampkę wina, ciastko czy nawet o gumę do żucia oznacza, że odchudzanie należy przerwać. Elementarnym założeniem tej diety jest absolutny rygor. Niespełnienie tego warunku jest równoznaczne z pogorszeniem rezultatów.

Co to jest dieta kopenhaska? Podsumowując, ta metoda odchudzania przewiduje wytworzenie ujemnego bilansu kalorycznego z maksymalnym ograniczeniem podaży węglowodanów i tłuszczów. 

Kto wymyślił dietę kopenhaską?

Istnieje kilka teorii na temat genezy diety kopenhaskiej. Najpopularniejsza głosi, że tego typu dieta odchudzająca powstała w jednej z duńskich placówek medycznych, a konkretnie – w Szpitalu Rządowym w Kopenhadze albo w Klinice w Mayo. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że przedstawiciele każdej z tych instytucji zaprzeczają, że ktokolwiek z ich personelu jest autorem tej metody odchudzania. Jest to całkowicie uzasadnione – kopenhaska dieta niesie bowiem pewne zagrożenia dla osób, które ją stosują, zwłaszcza w sytuacji, gdy w organizmie rozwija się stan chorobowy. W rezultacie, faktyczny autor tej diety pozostaje nieznany.

Co daje dieta kopenhaska? Czego można się spodziewać stosując jej zasady?

Diety odchudzające dzielą się na bardziej i mniej skuteczne. Do której grupy zalicza się kuracja kopenhaska? Opinie osób, które ją stosowały, są jednoznaczne – to naprawdę działa! Co więcej, zamierzony efekt osiągany jest naprawdę szybko. W ciągu 13 dni, możliwa jest redukcja tkanki tłuszczowej na poziomie 7, a nawet 20 kg. Trzeba przyznać, że jest to niezwykle imponująca wartość. 

Warto jednak wspomnieć o ciemniejszej stronie, jaką wykazuje dieta kopenhaska. Efekty po 13 dniach są znaczne, ale okupione pewnymi skutkami. Omawiana metoda odchudzania jest niezwykle wyczerpująca dla organizmu. Osoby, które ją stosują, uskarżają się na uczucie zmęczenia, na osłabienie i rozdrażnienie. Niedobór witamin doprowadza do wystąpienia problemów z cerą, włosami i z  paznokciami. Ze względu na znaczne obciążenie dla organizmu, dietę kopenhaską należy stosować po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Z całą pewnością, nie jest zalecana dla młodzieży. Uwaga! W czasie trwania diety należy bezwzględnie zrezygnować z uprawiania sportu. Nie jest tajemnicą, że najlepsze rezultaty można uzyskać łącząc dietę z aktywnością fizyczną, jednak w przypadku jadłospisu kopenhaskiego, wytwarzany deficyt kaloryczny jest zbyt duży. 

Dlaczego dieta kopenhaska działa? O tajnikach skuteczności.

Ujemny bilans energetyczny sprawia jednak, że jedną z najskuteczniejszych pozostaje właśnie dieta kopenhaska? Efekty odchudzania wynikają nie tylko ze zmniejszenia podaży kalorii, ale i węglowodanów, zwłaszcza złożonych.  

Jak działa dieta kopenhaska? 

W okresie deficytu, poprzez żywienie przy wykorzystaniu specjalnie spreparowanych posiłków, organizm jest zmuszony do sięgania po zapasy energetyczne, a te zgromadzone są właśnie w tkance tłuszczowej. Efekty po 13 dniach to znaczna redukcja wagi i wyraźnie zmieniona sylwetka.

Dieta kopenhaska co można pić i jeść? Jadłospis diety kopenhaskiej (śniadanie, dieta, kolacja)

Jak schudnąć? Co jeść, żeby schudnąć? Jakie produkty dopuszcza dieta kopenhaska w zawartości posiłków? Menu jest ściśle ustalone, co należy uznać za ogromną zaletę tej metody. Osoba, która stosuje dietę, nie musi (a nawet nie może) samodzielnie ustalać swojego jadłospisu – to niezwykle istotne ułatwienie. Jak zatem od kuchni wygląda kuracja kopenhaska? Lista zakupów całkowicie wyklucza produkty zbożowe. Osoby, które lubią pieczywo i płatki śniadaniowe, przez 13 dni muszą sobie odmówić tego rodzaju przysmaków i wyłączyć je z posiłków. W diecie nie brakuje natomiast warzyw i mięsa, dopuszczalne są też owoce, zatem nie można powiedzieć, że kopenhaska dieta nie jest smaczna i nie dopuszcza dobrych posiłków.

Dieta kopenhaska – dokładny jadłospis

Kluczowym elementem jest przestrzeganie nie tylko form posiłków, ale i godzin ich spożywania, jakie przewiduje dieta kopenhaska. Dokładny jadłospis jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Jak to wygląda “od kuchni”? Jaki godziny spożywania poszczególnych dań przewiduje kuracja kopenhaska? Jadłospis dokładny zakłada następujące godziny: 8-9 (dla śniadań), 12-14 (dla obiadów), 16-18 (dla kolacji). Z podanych przedziałów należy wybrać czas przyjmowania posiłków, pamiętając o regularności (każdego dnia należy jeść o tym samym czasie, dopuszczalne odstępstwo to 30 minut).

Dieta kopenhaska – jadłospis dokładny na dzień pierwszy i ósmy:

śniadanie – kawa i jedna kostka cukru;

obiad – dwa jajka ugotowane na twardo, jeden pomidor i szklanka gotowanego szpinaku;

kolacja – befsztyk z mięsa wołowego, pięć liści sałaty z dodatkiem soku z cytryny i z jedną łyżką oliwy z oliwek. 

Dieta kopenhaska – jadłospis dokładny na dzień drugi i dziewiąty:

śniadanie – kawa i kostka cukru;

obiad – befsztyk z mięsa wołowego, pięć liści sałaty z dodatkiem soku z cytryny i z jedną łyżką oliwy z oliwek, jeden świeży owoc;

kolacja – dwie, trzy szklanki naturalnego jogurtu, jeden plaster chudej szynki.

Dokładny jadłospis na dzień trzeci i dziesiąty:

śniadanie – kawa i kostka cukru, grzanka;

obiad – jeden świeży owoc, jeden pomidor, jedna szklanka gotowanego szpinaku;

kolacja – dwa jajka ugotowane na twardo, 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i z sokiem z cytryny, plaster chudej szynki.

Dieta kopenhaska – dokładny jadłospis na dzień czwarty i jedenasty:

śniadania – kawa i kostka cukru;

obiad – jedno jajko ugotowane na twardo, tarta marchewka, mały twaróg (chudy);

kolacja – pół szklanki kompotu, dwie, trzy szklanki naturalnego jogurtu.

Dieta kopenhaska – menu na dzień piąty i dwunasty:

śniadanie – tarta marchewka z dodatkiem cytryny;

obiad – gotowana na parze chuda ryba (300 g);

kolacja – pięć liści sałaty, befsztyk z mięsa wołowego.

Przepis na dzień 6 i 13:

śniadanie – kawa i kostka cukru, grzanka,

obiad – gotowany kurczak (cały), pięć liści sałaty z dodatkiem oleju i cytryny;

kolacja – dwa jajka ugotowane na twardo, jedna duża marchew.

Przepis na dzień siódmy:

śniadanie – szklanka herbaty;

obiad – grillowane chude mięso, jeden świeży owoc;

kolacja – brak.

Dieta kopenhaska kiedy pierwsze efekty będą widoczne? Czyli informacja dla oczekujących szybkich efektów.

dieta kopenhaska efekty

Jak w praktyce działa dieta kopenhaska? Efekty pojawiają się po 13 dniach jej stosowania, nie znaczy to jednak, że redukcja tkanki tłuszczowej pojawia się gwałtownie. Deficyt kaloryczny sprawia, że chudniemy przez cały czas, tak właśnie działa dieta kopenhaska oryginalna. Opinie użytkowników wskazują, że największa utrata wagi następuje w pierwszych siedmiu dniach odchudzania. Znajduje to odzwierciedlenie w dokumentacji fotograficznej, prowadzonej przez wiele odchudzających się osób. Zdjęcia zatytułowane “dieta kopenhaska przed i po” najlepiej pokazują, jak skuteczna jest ta metoda.

Kuracja kopenhaska – przed i po

Jak zmienia się sylwetka, gdy zakończy się dieta kopenhaska oryginalna? Opinie wskazują, że redukcja tkanki tłuszczowej następuje równomiernie, we wszystkich obszarach ciała, w których występuje jej nadmierne nagromadzenie. Efekt dieta kopenhaska przed i po jest spektakularny – w 13 dni można zrzucić od 7 do 20 kg, oczywiście pod warunkiem przestrzegania przewidzianych zasad.

Jak często dieta kopenhaska może być stosowana? Wskazania, przeciwwskazania, podstawowe zasady

Każda dieta odchudzająca opiera się o deficyt kaloryczny, czyli o zmniejszenie ilości dostarczanych kalorii względem zapotrzebowania, jakie wykazuje organizm. Nie inaczej działa kopenhaska dieta. Co to jest dieta kopenhaska? To dokładnie skomponowany jadłospis – ubogi w kalorie i w węglowodany. Należy zdać sobie sprawę z tego, że jej stosowanie stanowi znaczne obciążenie dla organizmu. Znaczny deficyt kaloryczny sprawia, że organizm jest pozbawiony energii. Z tego właśnie względu, kuracja kopenhaska nie jest zalecana dla osób, które zmagają się z problemami zdrowotnymi – walka z chorobą oznacza zwiększone zapotrzebowanie na energię, a odchudzanie z jadłospisem kopenhaskim nie jest w stanie jej zapewnić. To doskonała metoda na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów, jednak wyłącznie dla osób zdrowych. To właśnie ze względu na obciążenie, jakie stanowi dla organizmu, nie można stosować jej zbyt często. Eksperci są zdania, że dieta odchudzająca, nazywana kopenhaską lub duńską, nie powinna być powtarzana częściej niż co dwa lata.

Nowa dieta kopenhaska – na czym polega?

Należy jednak podkreślić, że w ostatnim czasie, kopenhaska dieta przeszła znaczną modyfikację, dzięki czemu stała się dostępna dla szerszego grona osób. Nowa dieta kopenhaska nadal charakteryzuje się wysoką skutecznością, jednak w mniejszym stopniu obciąża organizm. Jak to wygląda w praktyce? W zmodyfikowanej wersji, popularna dieta odchudzająca charakteryzuje się znacznie bardziej urozmaiconym jadłospisem i może trwać nawet cztery tygodnie. Oznacza to, że dostosowanie posiłków może być zdecydowanie łatwiejsze, niż dotychczas. W założeniu, odchudzanie polega na zapobieganiu napadom wilczego, nieposkromionego głodu.

Właśnie dlatego, codzienne menu powinno składać się minimum z pięciu posiłków (śniadanie, lekkie drugie śniadanie, obiad, skromny podwieczorek, kolacja). Podobnie jak ma to miejsce w oryginalnej wersji, nowa dieta kopenhaska wymaga dostarczania znaczne ilości płynów – 2 litry wody (można też pić słabą herbatę i ziołowe napary) to absolutne minimum. Jakie zalety ma zmodyfikowana dieta kopenhaska? Jadłospis uwzględnia pokarmy, które zapewniają odpowiednią podaż wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Co jeść, żeby schudnąć? Poniżej przedstawiamy przykładowe menu na jeden dzień. Jak widać, zarówno śniadanie, obiad i kolacja w tym wypadku dopuszcza zdecydowanie większa objętość i powszechność pożywienia.

Śniadanie: dwie kromki razowego pieczywa, dwa plastry chudego żółtego sera / alternatywnie: naturalny jogurt, otręby i pokrojone na drobne kawałki morele.

Obiad: gotowany na parze łosoś z gotowanymi ziemniakami / alternatywnie: gotowany ryż z fasolą szparagową / alternatywnie / alternatywne: risotto z brokułami.

Kolacja: gotowane warzywa / alternatywnie: sałatka z tuńczyka.

Między posiłkami: chrupkie pieczywo, świeże owoce, suszone owoce, kefir, odtłuszczony twarożek. 

Czytaj też: Dieta dukana – jak schudnąć i ile czekać na efekty?

Jak utrzymać efekty długoterminowo?

Jak schudnąć, żeby wypracowany efekt utrzymywał się przez długi czas? Należy sobie zdać sprawę z tego, że żadna dieta odchudzająca nie przynosi trwałych rezultatów. Wyjątkiem od tej reguły nie jest także dieta kopenhaska. Efekty po 13 dniach nie utrzymają się na stałe, jeżeli nie będziemy dbać o prawidłową, zbilansowaną dietę. Osoby ze skłonnością do nadwagi i otyłości muszą wyeliminować z jadłospisu nadmiar cukru i tłuszczów, konieczne jest ustalenie indywidualnego zapotrzebowania energetycznego i skrupulatne liczenie kalorii. Warto także zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną. Nie tylko pozwoli to utrzymać odpowiedni poziom wagi, lecz także pozytywnie wpłynie na wydolność i ogólne zdrowie organizmu. Bez tego, efekt “dieta kopenhaska przed i po” szybko wróci do punktu wyjścia.

O ile w trakcie trwania diety kopenhaskiej, uprawianie sportu nie jest wskazane, to po jej zakończeniu, warto wyrobić sobie nawyk regularnego treningu. Ćwiczenia aerobowe, a dla bardziej zaawansowanych osób – interwałowe – pozwolą kontynuować proces odchudzania, a po jego zakończeniu – pomogą w utrzymaniu zgrabnej sylwetki? Brzmi to jak cała lista wyrzeczeń, jednak to tylko pozory. Osoby, które przestawiły się na zdrowy styl życia, po pewnym czasie nie wyobrażają sobie powrotu do starych, złych nawyków. Wystarczy tylko wykazać się determinacją i samozaparciem, a rezultaty będą zachwycające. 

Źródła:

  1. Metoda Doktora Dukana, Dr Pierre Dukan, 2019, Wydawnictwo Otwarte, ISBN: 978-83-7515-018-6
  2. The Dukan Diet Made Easy, Pierre Dukan, Random House of Canada, 2014, ISBN 0345814592, 9780345814593

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZACIEKAWIĆ

Zostaw komentarz

nine + 4 =

20 + = 23