Wczasy odchudzające – czy turnusy odchudzające są skuteczne i czy warto je rozważać?

przez Admin
0 Komentarz

Coraz więcej osób ma problem z nadwagą, która jest nawet nazywana plagą XXI wieku. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że z otyłością walczy około 400 milionów ludzi, a 1,6 miliarda dorosłych osób cierpi z powodu nadwagi. Nadprogramowe kilogramy ma już również co piąte dziecko w Europie. By walczyć z tą plagą, można wybrać się na wczasy odchudzające! Takie turnusy dietetyczne pozwalają zrzucić zbędne kilogramy i zadbać o swoją formę oraz zdrowie! Co warto o nich wiedzieć? Jakie są rodzaje podobnych wczasów i czy rzeczywiście warto w nich uczestniczyć?

Turnusy odchudzające – czym są i jakie są ich rodzaje?

Turnusy odchudzające to 7-dniowe lub 14-dniowe wyjazdy, mające na celu podreperowanie formy, a przede wszystkim utratę zbędnych kilogramów. Programy turnusów są zawsze dostosowane do osób wyjeżdżających – bazują na stworzonej dla nich diecie, która jest tak opracowana, by nie ucierpiało na tym niczyje zdrowie. Tego rodzaju wyjazdy dzielą się na wczasy dla dorosłych, dzieci i seniorów – czyli ze względu na wiek. Istnieją też wersje oczyszczająco-odchudzające, rehabilitacyjne z programem odchudzania oraz odchudzające oparte na różnych dietach. Warto dodać, że można zdecydować się na turnus odchudzający w górach czy turnusy odchudzające nad morzem. Kierunek wyjazdu ma ogromne znaczenie – można bowiem połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli rzeczywiście świetnie wypocząć, jak też zrzucić kilka kilogramów. Można też wybrać się na wczasy odchudzające z dzieckiem, które będzie dobrze się bawić, podczas gdy dorośli będą ćwiczyć i chudnąć.

Turnusy odchudzające dla dorosłych

Oferta wczasów odchudzających dla osób dorosłych jest bardzo rozbudowana. Można wybierać wśród licznych ośrodków wczasowych i firm, organizujących wyjazdy do różnych miejsc. Celem jest nie tylko wprowadzenie odpowiedniej diety, dostosowanej do potrzeb konkretnej osoby, lecz i nauczenie jej zasad żywienia, którymi będzie mogła kierować się po powrocie. Żeby uzyskać efekt, a także go utrzymać, konieczna jest zmiana podejścia do życia, a nie tylko chwilowa jego odmiana w czasie urlopu. Z tego względu w turnusach odchudzających uczestniczy nie tylko dietetyk, ale i psycholog oraz fizjoterapeuci. Wyjazd poprzedzony jest konsultacją – by dowiedzieć się jak wyglądało dotychczasowe żywienie konkretnej osoby i jaki tryb życia prowadzi. Można zdecydować się na wczasy odchudzające z opieką dla dzieci. Mogą to być wczasy, na których rodzice odchudzają się razem ze swoimi dziećmi, jak też takie, które przeznaczone są ściśle dla dorosłych, ale dzieciom zostaje zapewniona solidna opieka i angażujące zabawy. Turnusy odchudzające są organizowane w taki sposób, by liczył się również ruch. To właśnie aktywność fizyczna połączona z dietą gwarantują sukces. Popularne są wczasy odchudzające z basenem, w którym codziennie odbywa się aerobik. Można też połączyć odchudzanie z wypoczynkiem i zadbaniem o swój wygląd. Wówczas dobrym rozwiązaniem są wczasy odchudzające i spa. Można wybrać opcję z nieograniczonymi wejściami na zabiegi, albo z dokładnym wyliczeniem na przykład dostępnych masaży czy wejść do jacuzzi. W tej chwili opcji jest wiele – na przykład wczasy z ćwiczeniami odmładzającymi, z warsztatami dietetycznymi, kosmetycznymi i tak dalej. 

turnusy odchudzające dla dzieci

Turnusy odchudzające dla dzieci

Wyjazd na wczasy odchudzające z dzieckiem jest znakomitym pomysłem. Można wyjechać całą rodziną i wspólnie zadbać o zmianę swoich nawyków żywieniowych na lepsze. Można też zacząć się więcej ruszać – nie tylko siebie przekonując do większej aktywności fizycznej, ale i zachęcając do niej dziecko. Istnieją też wczasy stworzone specjalnie z myślą o dzieciach, które mają już tak duży problem z nadwagą, że muszą zrzucić kilka kilogramów. W czasie gdy dzieci będą uczestniczyły w zajęciach odchudzających ich rodzice będą brać udział na przykład w zabiegach odnowy biologicznej. Tego rodzaju wyjazdy zwykle trwają tydzień lub 2 tygodnie, przy czym organizowane są nie tylko na wakacjach, ale i w czasie ferii zimowych. 

Turnusy odchudzające dla seniorów

turnusy odchudzające dla dorosłych

Z nadwagą mogą mieć problem nie tylko dzieci czy osoby w kwiecie wieku, lecz również osoby starsze. Ponieważ zaś nadwaga zwiększa ryzyko zawału, nadciśnienia, problemów z układem krwionośnym, obciąża kręgosłup, stawy, może być przyczyną cukrzycy i jest ogólnie groźna, należy w jakiś sposób sobie z nią poradzić. Wczasy odchudzające z basenem czy wczasy odchudzające i spa nie są przeznaczone wyłącznie dla młodszych dorosłych – mogą się nimi cieszyć także i seniorzy! Turnusy odchudzające dla seniora dostosowane są oczywiście do potrzeb osób starszych, więc także aktywność fizyczna jest prowadzona w odpowiedni sposób, by nie stało się nic złego. To wczasy jednocześnie odchudzające i lecznicze, rehabilitacyjne. Wczasy zdrowotne pełne są zabiegów poprawiających samopoczucie i wspierających poprawę lub zachowanie formy. Zastosowana dieta oczyszczająca pozwala usunąć z organizmu szkodliwe substancje i poczuć się lepiej. Przyjazna atmosfera pozwala poznać ciekawych ludzi, miło spędzić czas, a przy tym zrzucić nadmiar kilogramów. 

Wczasy odchudzające z basenem i spa – czyli ciekawe wakacje i dobre efekty odchudzania w jednym

Turnusy odchudzające nad morzem czy jakiś turnus odchudzający w górach same w sobie są atrakcją, ponieważ można korzystać z piękna krajobrazu, spacerować czy biegać – z korzyścią dla swojej sylwetki. Można jednak pójść o krok dalej i wybrać wczasy z obszerną ofertą zabiegów spa, dzięki którym opuści się turnus w jeszcze lepszym nastroju i z jeszcze lepszymi efektami. Wiele zabiegów działa wspomagająco na odchudzanie, przyspieszając proces spalania tłuszczu. Inne są przeznaczone wyłącznie do poprawy samopoczucia i wyglądu wczasowiczów. Coraz popularniejsze są wczasy odchudzające z aqua aerobikiem, w którym uczestniczy się raz lub 2 razy dziennie. Wiele obiektów, w których mieszkają wczasowicze, wyposażonych jest w basen, a także strefę spa & wellness. Dostęp do niej może być nieograniczony lub mogą to być poszczególne, z góry określone wejścia. Wczasy odchudzające z odnową biologiczną pozwalają świetnie wypocząć i zrzucić choć część nadwagi. W związku z tym człowiek wraca naprawdę odmieniony. 

Wczasy odchudzające z dietą Dr Dąbrowskiej – czyli turnusy dietetyczne i ich rodzaje

Wyjazdy dietetyczne mają na celu zrzucenie wagi, co jest osiągane przede wszystkim przez wdrożenie odpowiedniego sposobu odżywiania. Przyszli wczasowicze mogą z góry zdecydować się na jakąś dietę, bądź też zostanie ona do nich dobrana po konsultacji ze specjalistą dietetykiem – biorąc pod uwagę cel do jakiego się dąży, indywidualne predyspozycje oraz ewentualne utrudnienia. Dieta oparta jest na produktach o niskim indeksie glikemicznym, co jest ważne w profilaktyce cukrzycy, chorób serca oraz nowotworów. Wybrać można między innymi wczasy odchudzające z dietą dr Dąbrowskiej, czyli dietą warzywno-owocową. To dieta o niskiej kaloryczności, będąca odmianą postu leczniczego, która może być stosowana jako okresowa kuracja. Wybierając się na wczasy nie trzeba samodzielnie szykować posiłków, co już samo w sobie ogranicza zmęczenie i pozwala się nimi cieszyć. Wszystko jest wczasowiczom podawane, ponieważ wczasy składają się z codziennej gimnastyki, zabiegów dodatkowych i konsultacji specjalistycznych oraz opracowanych przez dietetyka posiłków. Na jakie jeszcze turnusy odchudzające można się zapisać? Na przykład z dietą 1000-1200 kcal, z dietą strukturalną czy śródziemnomorską. 


Zobacz też: Dieta dr dąbrowskiej – wprowadzenie, opinie, jadłospis


Wczasy odchudzające czy warto? Turnusy odchudzające oraz ich wady i zalety

Coraz więcej jest firm oferujących wczasy odchudzające – czy warto zdecydować się na skorzystanie z ich oferty? Na pewno wadą takiego rozwiązania jest dość krótki czas wyjazdu. Trudno spodziewać się, żeby na przykład po tygodniu podobnego urlopu zrzucić całą nadwagę. Konieczna jest więc całkowita zmiana stylu życia, co wymaga już więcej samozaparcia. Posiłki po powrocie do domu trzeba będzie sobie szykować już samodzielnie. Turnusy dietetyczne uczą jednak jak się właściwie odżywiać i mogą wyrobić w kimś nawyk codziennego ruchu, a to z pewnością wpłynie na zdrowie. Wspólne odchudzanie jest łatwiejsze, ponieważ w czasie wyjazdu uczestnicy będą motywować się nawzajem, jak i będą motywowani przez opiekunów. Dodatkowe zabiegi, jakim można się poddać i różnorodność oferty to wielkie plusy podobnych turnusów. Zyskuje się też opiekę profesjonalistów. Minusem jest zaś na pewno cena – turnusy odchudzające nie należą do tanich, a im wyższy standard, tym więcej trzeba za nie zapłacić. 

Zalety
miło spędzony czas
pozyskanie cennych wskazówek w temacie odchudzania i żywienia
źródło cennej motywacji do odchudzania
wsparcie osób z podobnym problemem
opieka profesjonalistów
Wady
krótki czas trwania
sam turnus jest jedynie wsparciem, skuteczność odchudzania zależy od dalszej systematyki i samozaparcia
cena zależy od wybranego standardu, ale niekiedy może być wysoka

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZACIEKAWIĆ

Zostaw komentarz

7 + six =

27 + = 33