Strava czy Endomondo? Która aplikacja dla sportowców jest lepsza? Sprawdzamy to!

przez Admin
0 Komentarz

Zawodowi sportowcy zwykle nie muszą zastanawiać się nad tym, czy ich trening jest właściwy. Realizują wytyczne trenera, a inni członkowie sztabu szkoleniowego analizują każdą charakterystyczną dla nich formę aktywności. Jeśli nie pracują taj, jak powinni, natychmiast są o tym informowani. Sportowcy amatorzy do niedawna nie mieli tyle szczęścia. Często okazywało się przy tym, że trenowali w niewłaściwy sposób nie mając o tym nawet pojęcia. Na szczęście, teraz się to zmienia. Z pomocą przychodzą im aplikacje fitness, z których można korzystać zarówno biegając, jak i jeżdżąc na rowerze. Najpopularniejsze z nich to obecnie Endomondo i konkurująca z nim Strava. Co warto zatem wiedzieć na ich temat?

Endomondo czy Strava? Co jest lepsze?

Endomondo czy Strava

Pierwsze aplikacje przeznaczone do pomiaru i monitorowania aktywności były rozwiązaniami bardzo prostymi. Podawane przez nie dane miały jedynie szacunkowy charakter i gołym okiem widać było, że ich wiarygodność nie jest duża. Ich pojawienie się zostało jednak przyjęte z ogromnym uznaniem przez użytkowników. Zachęciło też bardziej uznanych twórców aplikacji internetowych do tego, aby zająć się tą ich grupą, która dziś jest znana jako aplikacje fitness. Endomondo, Strava i wiele innych rywalizuje więc o uznanie osób poważnie myślących nie tylko o samych treningach, ale i o swoim zdrowiu. I choć pytanie o to, która aplikacja jest najlepsza, pojawia się często, trudno odpowiedzieć na nie jednym zdaniem. Warto zatem zebrać podstawowe informacje o każdej z nich w jednym miejscu i pozwolić, aby każdy zadecydował sam.

Endomondo – co to jest?

endomondo

Endomondo App to aplikacja przeznaczona na urządzenia mobilne, dzięki której możliwy staje się monitoring naszych dokonań sportowych. Jest dostępna zarówno w podstawowej wersji bezpłatnej, jak i w wersji pro. Wystartowała w Danii w 2007 roku i dziś jest reklamowana jako najpopularniejsza aplikacja fitness.

Dla kogo przeznaczone jest Endomondo?

Endomondo to aplikacja, która współcześnie pozwala na monitorowanie aktywności w około pięćdziesięciu dyscyplinach sportowych. Zwykle utożsamiana jest ze wsparciem dla biegaczy i rowerzystów, można z niej jednak skorzystać także uprawiając boks, szermierkę, baseball, a nawet tańcząc mniej lub bardziej profesjonalnie. Korzystanie z niej ma sens także wtedy, gdy żadną aktywnością fizyczną nie zajmujemy się z bardzo dużym zaangażowaniem, lubimy jednak zdrowy styl życia.

Endomondo – co liczy w trakcie rejestracji aktywności fizycznej

Niektóre obliczenia są charakterystyczne jedynie dla pewnych dyscyplin sportowych (tak jest choćby w przypadku kadencji, a więc liczby kroków stawianych w czasie minuty biegu). Co do zasady jednak korzystając z aplikacji można dowiedzieć się o tym, jak długo trwa nasz trening, jaką prędkość osiągamy w danym momencie i jaka prędkość jest średnią dla naszej aktywności jako takiej. Poznajmy też pokonany przez siebie dystans i utrzymywane w danym momencie tempo. Endomondo informuje nas również o tętnie, dzięki czemu wiemy, czy mamy jeszcze możliwość przyspieszenia, a także o średnim tempie aktywności, liczbie spalanych kalorii i czasie oraz dystansie, jaki został nam do pokonania, zanim trening się skończy.

Endomondo co oznacza nawodnienie

Po zakończeniu treningu Endomondo wyświetla nam szereg informacji na jego temat. Informuje nas o tym, ile kalorii spaliliśmy, jaki pokonaliśmy dystans, a także, jak prezentują się nasze postępy. Dzięki jednej z aktualizacji możemy jednak dowiedzieć się także, ile wody powinniśmy wypić, jeśli zależy nam na tym, aby uzupełnić jej niedobory po treningu. Co ciekawe, aplikacja wcale nie informuje nas na ten temat jedynie na podstawie szacunkowych wyliczeń. Analizuje bardzo konkretne dane takie, jak choćby informacje o pogodzie, która towarzyszyła nam podczas treningu oraz o naszym poziomie zaangażowania. Dzięki temu dostarcza informacji wiarygodnych rozwiązując jeden z największych problemów biegaczy i rowerzystów związany właśnie z ryzykiem odwodnienia po treningu.

Jak Endomondo liczy kalorie?

Jedna z informacji podawanych nam przez aplikację Endomondo dotyczy liczby spalonych kalorii. Użytkownicy aplikacji często mają jednak wątpliwości, co do tego, czy są one wiarygodne. Jeśli chcemy korzystać z tej funkcji, w pierwszej kolejności pamiętajmy o tym, że wymaga ona podania dość szczegółowych informacji na nasz temat. Program musi wiedzieć, jaki jest nasz wzrost, waga wiek oraz płeć. Warto też aktualizować w nim informacje na temat wagi, jej zmiany wpływają bowiem także na zmianę spalanych kalorii podczas takiego samego wysiłku wkładanego w trening.

Liczenie kalorii przez Endomondo App jest w dużej mierze uzależnione także od tego, z jakim systemem operacyjnym bazuje. Endomondo Android łączy spersonalizowane dane z informacjami na temat specyfiki danej dyscypliny sportu. Posiadając system operacyjny Windows Phone 6.x – 7.x należy jednak liczyć się z tym, że dane te będą obliczane w sposób bardziej uproszczony.

Endomondo GPS

Jedną z zalet aplikacji Endomondo jest możliwość prześledzenia pokonywanego podczas treningu dystansu. Endomondo GPS to jednak zagadnienie złożone i przedmiot wielu dyskusji. Warto pamiętać więc o tym, że sygnał GPS nie zawsze działa bez zarzutu. Zakłóca go zarówno poziom skomplikowania trasy (problemem może być choćby wysoka zabudowa oraz jej krętość), jaki warunki pogodowe (tu problemem jest przede wszystkim duże zachmurzenie). Lokalizacja trenującego jest przez to trudniejsza do określenia, a co za tym idzie – pojawiają się też różnice w informacjach na temat kilometrów pokonanych podczas treningu. Czasem problemy z GPS mają jednak bardziej banalny charakter. Niektórzy użytkownicy nie korzystają z tej funkcji w swoich telefonach lub korzystają z niej w ograniczonej formie obawiając się (słusznie zresztą), że skróci ona żywotność baterii.

Endomondo gdzie zapisuje pliki?

Wszystkie dane dotyczące naszych treningów zapisywane są w ich historii. Mamy do nich dostęp zarówno z poziomu aplikacji, jak i strony www, po zalogowaniu się na nasze konto. Strona pozwala nam też na eksport informacji na temat treningu do pliku. Można potem przekazać go jednemu ze znajomych, a także – innej aplikacji, jeśli planujemy skorzystać z możliwości konkurentów Endomondo.

Endomondo – wspierane urządzenia i rozszerzenia

Aplikacja Endomondo może być wykorzystywana na wszystkich urządzeniach wyposażonych w system iOS oraz Android. Można z niej korzystać także posiadając tak zwany smartwatch, co przy tym ważne, nie musi on wcale bazować na jednym z dwóch wymienionych tu systemach operacyjnych. Przykładem mogą być choćby zegarki Garmin, które można bez problemu zsynchronizować z Endomondo App za pośrednictwem strony internetowej. Huawei Watch GT Sport to znakomity zegarek dla biegaczy, który można wykorzystać do synchronizacji z Endomondo, z kolei Garmin Fenix 5 spodoba się na pewno osobom, które interesuje profesjonalne pływanie.

Aplikację Endomondo można łączyć także z innymi rozwiązaniami, w tym z zegarkami takimi, jak Swimmo wysoko cenionymi ze względu na dokładność pomiaru pulsu, czy też z trenażerami sprawiającymi, że Endomondo rower znajduje zastosowanie także poza sezonem treningowym.

Endomondo premium

Choć większość funkcjonalności aplikacji można znaleźć w jej podstawowej wersji, osoby, które chcą wiedzieć jeszcze więcej na temat swoich treningów, mogą zdecydować się także na wersję płatną Endomondo. Cena takiego rozwiązania nie jest wygórowana, tylko od nas zależy przy tym to, czy chcemy testować płatną aplikację przez miesiąc, czy tez zapłacić za rok z góry. Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z jednej tych dwóch opcji zyskają zresztą coś więcej niż tylko aplikacje wolną od reklam. Będą mogły liczyć także na plan treningowy dopasowany do swoich potrzeb, jeszcze bardziej rozbudowane statystyki, a także na funkcje motywacyjne pozwalające na przetrwanie tych momentów treningów, w czasie których zaczynamy mieć wątpliwości, co do tego, czy mają one w ogóle sens.

Endomondo – podsumowanie

Endomondo to jedna z tych aplikacji, która nie traci na znaczeniu pomimo upływu lat. Jej największym atutem jest kompleksowość, docenić należy jednak i to, że Endomondo zmienia się wraz ze swoimi użytkownikami. Korzystanie z niej jest intuicyjne i nie wymaga wcześniejszego przygotowania, choć warto pamiętać, że dane, choć coraz dokładniejsze, nadal w pewnym stopniu bazują na szacunkach. Jeśli więc nie robimy postępów podczas treningów, a do tego zaczynamy mieć problemy ze zdrowiem, być może prawdziwy trener sprawdzi się jednak lepiej niż jego wirtualny odpowiednik.

Strava – jak działa i czym właściwie jest?

strava

Strava to aplikacja, która narodziła się w roku 2009 w San Francisco. Jej nazwa pochodzi z języka szwedzkiego nawiązując do słowa „dążyć do czegoś” i najlepiej obrazuje jej przeznaczenie. Aplikacja pomaga sportowcom (zawodowcom i amatorom), którzy nieustannie dążą do tego, aby poprawiać osiągane przez siebie rezultaty.

Jakie jest przeznaczenie aplikacji Strava?

Strava to aplikacja stworzona z myślą o biegaczach i osobach jeżdżących na rowerze. Warto o tym pamiętać szukając odpowiedzi na pytanie o to, czy Strava, czy Endomondo będzie najlepszą opcją w naszym przypadku. Jeśli pływamy lub chodzimy po bieżni, drugie z wymienionych rozwiązań nie znajduje w apliacji Strava konkurencji dla siebie.

Strava – w jaki sposób monitoruje aktywność fizyczną

Strava pozwala nam na śledzenie tempa, w jakim biegniemy lub jedziemy na rowerze, informuje nas przy tym o tym, jak długi dystans już pokonaliśmy, jakie przewyższenia natrafiliśmy na naszej drodze, a także daje możliwość obserwowania naszych wyników.

Strava GPS – czyli pomiar przy użyciu GPS

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku Endomondo, również wskazania GPS z aplikacji Strava mogą różnić się od tego, w jakich warunkach biegamy lub jeździmy na rowerze. Odczyty mogą być też niejednoznaczne dlatego, że zmieniają się warunki pogodowe, a także z uwagi na błędy konfiguracyjne. Dobry GPS w telefonie lub zegarku sprawi jednak, że informacje o naszych treningach będą charakteryzować się wysokim poziomem wiarygodności.

Strava – dodatkowe rozszerzenia i wspierane urządzenia zewnętrzne

Strava może być zainstalowana zarówno na telefonach komórkowych wyposażonych w system Android, jak i na tych z nich, które posiadają system iOS. Z powodzeniem można ją jednak łączyć także z urządzeniami zewnętrznymi pozwalającymi na pomiar karencji lub pulsu użytkownika. Z aplikacją można połączyć między innymi znakomite sportowe słuchawki bezprzewodowe Bose SoundSport Pulse dostarczające precyzyjnych danych na temat pulsu biegacza lub kolarza. Można też łączyć ją z niektórymi czujnikami kadencji.

Strava i Zwift – czyli jak ścigać się w domu

Czy Strava jest stworzona jedynie z myślą o tych rowerzystach, którzy wychodzą z domu, aby pokonywać kolejne trasy? Okazuje się, że wcale nie musi tak być, a wszystko dzięki Zwift.

Zwift jest wirtualną platformą i aplikacją, która sprawia, że realne środowisko można zintegrować z realnym. Pozwala na znacznie bardziej efektywne spędzanie czasu na trenażerze, a jednocześnie staje się miejscem spotkań osób, które kochają rywalizację na szosie, z jakiegoś powodu jednak nie mogą opuścić domowego zacisza. Aby wykorzystać możliwości aplikacji, a następnie połączyć ją z aplikacją Strava, najlepiej zaopatrzyć się w trenażer typu SMART. Posiada on wbudowany miernik mocy i to właśnie on wysyła sygnał do aplikacji. Miernik mocy reaguje też znakomicie na zmianę wirtualnej trasy, dzięki czemu wysiłek kolarza odpowiednio zmniejsza się i zwiększa wraz ze zmianami nachyleń. Zwift i Sreava to zatem połączenie doskonałej zabawy i rywalizacji ze znakomitymi statystykami.

Co daje Strava premium?

Strava nawet w swojej podstawowej wersji jest wolna od reklam, można więc zadać sobie pytanie o to, jakie korzyści daje jej wersja premium. Już na wstępie warto więc zwrócić uwagę na to, że klasyczny pakiet Strava Premium nie istnieje. Zamiast tego użytkownik, który spodziewa się po aplikacji czegoś więcej niż jej bezpłatnej wersji, może skorzystać z trzech opcji – Summit Training, Summit Analysis i Summit Safety. Pierwsza z nich daje nam dostęp do planów treningowych, leaderboardów, analizy wyścigów i danych dotyczących celów, druga zaś – możliwość analizy treningu, wizualizacji czasu, jaki został spędzony w strefach oraz do danych dotyczących okrążenia. Strava Summit Safety to z kolei przede wszystkim nasza pozycja w czasie rzeczywistym.

Jak Strava liczy waty?

Liczenie watów to jeden z atutów jakie, w przeciwieństwie do Endomondo, posiada Strava. Jak korzystać z tej funkcji i czy rzeczywiście jest ona wiarygodna? Producent podaje na stronie, że aplikacja wylicza między innymi moc, która jest wytwarzana po to, aby przezwyciężyć opór w kierunku przednim, tą, która przezwycięża opór wiatru, moc niezbędną do przezwyciężenia siły grawitacji (szczególnie ważną, gdy pokonujemy wzniesienia) oraz moc niezbędną do przechodzenia z jednej prędkości na inną. Aplikacja bazuje więc na wzorze matematycznym i podaje nam dane, należy jednak pamiętać o ich szacunkowym charakterze. Dokładność pomiarów jest uzależniona od tego, czy podamy właściwe informacje na temat naszych parametrów oraz roweru, użytkownicy zauważają przy tym, że najbardziej zbliżone do rzeczywistych są one wtedy, gdy jedzie się w jednym rytmie na trasie stosunkowo płaskiej. Chcąc mieć bardziej wiarygodne informacje na temat watów, należy zainwestować w korbę albo w pedały z pomiarem mocy.

Strava czy warto – jakie są zalety i wady?

Gdybyśmy chcieli wskazać największą zaletę aplikacji, z pewnością byłyby nią segmenty. Tu w konkurencji Strava czy Endomondo ta pierwsza obejmuje prowadzenie jest to bowiem innowacyjne rozwiązanie. Segmenty to wybrane fragmenty tras cieszących się szczególną popularnością. Są ciekawe jako wyzwanie i pozwalają na rywalizację z innymi rowerzystami. Wspomniana możliwość konkurowania ze sobą to zresztą jeszcze jedna zaleta Stravy. Trofea KOM/CR jakie można zdobyć w aplikacji są już w pewnych środowiskach legendą, a przecież wspaniale jeździ się ze świadomością, że nasze wysiłki zostaną nagrodzone. Plusem aplikacji jest też popularność. O ile Strava dla biegaczy nie wytrzymuje konkurencji z Endomondo, o tyle wśród kolarzy zbiera bardzo dobre opinie.

Największa wada to początkowe wrażenie małej intuicyjności. Znika ono po kilku pierwszych użyciach początkowo sprawia jednak, że osoba zaczynająca przygodę z aplikacją czuje się dość niepewnie. Minusem jest również to, że Strava po polsku to ciągle pieśń przyszłości. O funkcjonalności tej mówi się już o co najmniej kilku lat, polscy użytkownicy nadal muszą jednak korzystać przede wszystkim z wersji angielskiej, niemieckiej lub rosyjskiej. I choć wersja podstawowa ma wiele ciekawych funkcji, aby w pełni cieszyć się aplikacją warto skorzystać z jej płatnych wariantów, te zaś wymagają pewnych nakładów finansowych.

Co lepsze Strava czy Endomondo?

 Strava czy Endomondo

Odpowiedź na pytanie o to, czy lepsza jest Strava, czy Endomondo, jest trudna przede wszystkim dlatego, że obie aplikacje mają nieco inne funkcjonalności. Jeśli więc jesteśmy nastawieni na rywalizację, Strava może bardziej motywować nas do robienia postępów. Jeśli jednak bardziej zależy nam na kompleksowości danych i możliwości łatwej synchronizacji z innymi urządzeniami, spodoba nam się przede wszystkim Endomondo. W ostatnich latach możemy zresztą mówić także o pewnej specjalizacji obu rozwiązań. Strava często jest opisywana jako „Facebook dla rowerzystów”, Endomondo zaś jest aplikacją uwielbianą przez kolarzy zwłaszcza, gdy dopiero zaczynają treningi. Plusem Endomondo jest możliwość korzystania z polskiej wersji językowej aplikacji. Z kolei Strava zwraca na siebie uwagę brakiem reklam, których nie spotkamy nawet w jej wersji podstawowej.

Strava vs garmin connect – alternatywy (Garmin Connect, Apple Health, Samsung Health i inne)

Oczywiście, Strava i Endomondo nie są jedynymi aplikacjami stworzonymi z myślą o osobach, które kochają aktywne spędzanie czasu. Warto zapoznać się więc także z innymi rozwiązaniami sprawiającymi, że łatwiej jest trenować, dbać o zdrowie i robić postępy.

Garmin Connect

Garmin Connect to zarówno platforma internetowa, jak i aplikacja mobilna, co upodabnia ją do Endomondo i Stravy. Została ona stworzona z myślą o użytkownikach sprzętu Garmin, jego synchronizacja odbywa się przy tym wyjątkowo szybko i intuicyjnie. Typowe statystyki i możliwość przeglądania historii swoich treningów to nie jedyne atuty aplikacji. Jeśli nasi znajomi również korzystają z urządzeń Garmin, możemy łączyć się z nimi i wspólnie rzucać sobie wyzwania.

Apple Health

apple health

Jeśli na co dzień korzystamy z urządzeń firmy Apple, aplikacja Apple Health może być znakomitym uzupełnieniem rozwiązań takich, jak Strava lub Endomondo. Nie brakuje zresztą osób, które uważają, że może je ona także zastąpić. Poza krokami i spalanymi kaloriami pozwala nam śledzić choćby minuty spędzone na nogach, a nawet liczbę pokonanych pięter. Jej plusem jest także to, że jest w języku polskim.

Samsung Health

Samsung Health

Samsung Health to ciekawe rozwiązanie skierowane do wszystkich tych osób, którym zależy na dobrym zdrowiu. Jest skonfigurowana z różnorodnymi urządzeniami Samsung śledzącymi naszą aktywność, do cieszenia się z jej funkcji możemy jednak korzystać wyłącznie z telefonu komórkowego. Sami określamy, co ma monitorować, aplikacja może przy tym choćby informować nas o tym, że czas napić się wody.

Polar Flow

Jeśli posiadamy zegarki sportowe i inne urządzenia mierzące aktywność firmy Polar, aplikacja Polar Flow da nam możliwość lepszej i bardziej kompleksowej kontroli naszej aktywności. Plusem aplikacji jest to, że pozwala monitorowanie rezultatów w ponad 120 formach aktywności sportowej. Dzięki temu nie ma mowy o ignorowaniu potrzeb nawet tych osób, które pasjonują się sportami innymi niż bieganie, pływanie i jazda na rowerze. Wokół Polar Flow gromadzi się społeczność, z którą można dzielić się swoimi sukcesami.

Inne aplikacje do pomiaru aktywności fizycznej

Swoje aplikacje mające na celu mierzenie aktywności fizycznej mają coraz popularniejsi chińscy dostawcy sprzętu elektronicznego – Huawei i Xiaomi. Jeśli zaś nie przepadamy za bieganiem, uwielbiamy jednak spacery, z pewnością zainteresuje nas Pacer. Bazując na danych podawanych przez GPS w telefonie komórkowym oraz naszych własnych ustawieniach, krokomierz nie tylko śledzi nasze kroki, ale informuje nas o tym, ile kalorii spaliliśmy i jaki pokonaliśmy dystans. Pozwala na zapisywanie naszych ulubionych tras i dzielenie się nimi z osobami, które również uwielbiają spacery. Plusem aplikacji jest możliwość dołączenia do jednej z dziesiątek grup, a także uczestniczenie w indywidualnych i zbiorowych wyzwaniach, które pozwalają na zdobywanie kolejnych odznaczeń.  

Synchronizacja Strava z Endomondo – czy to możliwe?

Tak Strava, jak i Endomondo to aplikacje, które posiadają wiele zalet. Czasem więc trudno zdecydować się na wybór tylko jednej z nich. Na szczęście, nie jest to wcale konieczne. Synchronizacja Strava z Endomondo jest możliwa, z pomocą przychodzi bowiem sprytne narzędzie Tapiriik. Po wejściu na stronę aplikacji jesteśmy prowadzeni krok po kroku łącząc ze sobą te programy, które najbardziej nas interesują. Dzięki temu w Endomondo mogą zapisywać się kilometry pokonywane podczas korzystania z roweru i możliwości Stravy, a nasze treningi biegowe trafiają do naszego profilu właśnie w aplikacji Strava.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZACIEKAWIĆ

Zostaw komentarz

17 − 9 =

49 − = 47