Sport a cukrzyca – dlaczego jest wskazany? Porady i wskazówki dla diabetyków

przez Admin
0 Komentarz

Mimo, że wiele osób może pomyśleć, że w przypadku tak poważnej choroby, jaką jest cukrzyca, należy unikać nadmiernego przeciążania organizmu i ryzyka urazowego, jakie wiąże się z wymagającymi formami aktywności fizycznej, lekarze twierdzą, że sport może poprawiać nie tylko samopoczucie diabetyka, ale też jego stan zdrowia. Czy połączenie sport i cukrzyca jest bezpieczne dla każdego pacjenta? Jakie dyscypliny sportu są najlepsze dla diabetyków?

Cukrzyca a sport – wbrew pozorom to pozytywne połączenie!

Okazuje się, że sport może nie tylko poprawić stan zdrowia pacjentów, którzy już zmagają się z cukrzycą, ale też zapobiec wystąpieniu cukrzycy typu 2. Jest to szczególnie istotna informacja dla osób, które dotknięte są obciążeniem genetycznym ze względu na obecność diabetyka w rodzinie. Regularna aktywność fizyczna w połączeniu ze zbilansowaną dietą pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi, co może zapobiec wystąpieniu skoków cukru, a nawet umożliwić zmniejszenie regularnie przyjmowanych przez pacjenta dawek stosowanych leków.

Cukrzyca w sporcie – dlaczego aktywność fizyczna u diabetyków jest wskazana?

Wysiłek fizyczny jest wskazany szczególnie u pacjentów diabetycznych, zmagających się z cukrzycą typu II, która najczęściej związana jest z nadwagą, czy nawet otyłością. Sport w tym przypadku pomaga nie tylko uporać się z nadmierną ilością kilogramów, ale też poprawia pracę naczyń krwionośnych, co z kolei może pomóc w uniknięciu często występującej u cukrzyków zakrzepicy. Czy sport z cukrzycą musi być wymagający? Badania wykazują, że już umiarkowana aktywność fizyczna poprawia tolerancję glukozy i zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę, co na pewno będzie pomocne w okresie walki z chorobą.

Sport pomaga zapobiegać występowaniu cukrzycy typu 2

Sport pomaga zapobiegać występowaniu cukrzycy typu 2

Mówi się, że aktywność fizyczna w cukrzycy typu 2 pomaga zmniejszyć niedogodności związane z występowaniem choroby, ale też poprawić stan zdrowia pacjenta. Ciekawostką jest jednak fakt, że dzięki zachowaniu regularności w uprawianiu sportów możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 nawet do 60%, co w przypadku pacjentów z obciążeniem genetycznym może być niezwykle pomocne. Umiarkowanie intensywne ćwiczenia fizyczne pomagają w kontroli użycia insuliny przez organizm i pozwalają na zachowanie prawidłowej masy ciała. Liczne badania wskazują, że taka aktywność fizyczna może zapobiegać rozwojowi choroby u osób obarczonych czynnikami ryzyka oraz spowalniać progresję stanów przedcukrzycowych w kierunku pełnego rozwoju cukrzycy.

Aktywność fizyczna w cukrzycy – jaka jest wskazana?

W związku z tym, żeby jak najlepiej zrozumieć, które ćwiczenia można wykonywać by cukrzyca w sporcie nie tylko nie stanowiła zagrożenia, ale także by pacjent wyciągał z aktywności fizycznej jak największe profity, specjaliści podzielili zalecane diabetykom ćwiczenia na cztery grupy: ćwiczenia aerobowe, siłowe, rozciągające oraz aktywność codzienną. Co kryje się pod tymi nazwami? Do ćwiczeń aerobowych możemy zaliczyć wiele form relaksu na świeżym powietrzu, takich jak spacer, jazda na rowerze, nordic walking, pływanie, taniec czy tenis.

Ćwiczenia rozciągające i siłowe w przypadku diabetyków najlepiej powinny być wykonywane pod kontrolą trenera, który zadba o bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń. Do rozciągania można zaliczyć też spokojną jogę czy pilates, co ucieszy wszystkich fanów grupowych zajęć na siłowni. Czym jest aktywność codzienna? Specjaliści w opisie aktywności fizycznej wśród diabetyków nie pominęli aspektu codziennie wykonywanych przez pacjentów działań, które wiążą się z wysiłkiem fizycznym – możemy do tego zaliczyć chodzenie po schodach, pracę w ogrodzie czy wykonywanie codziennych obowiązków domowych.

Sport a cukrzyca – jakie są podstawowe zasady? O czym koniecznie musisz pamiętać?

Kiedy relacja cukrzyca a sport może stanowić zagrożenie dla zdrowia? Podstawą, o której w żadnym wypadku nie można zapomnieć, jest konsultacja naszych zamiarów co do rozpoczęcia uprawiania danego sportu jest konsultacja z lekarzem. Każdy organizm jest inny i mimo tego, że dla jednego diabetyka ekstremalna jazda na rowerze nie będzie stanowiła żadnej przeszkody, o tyle dla innego pacjenta może się okazać ona wysoce niebezpieczna. Istnieją też przeciwwskazania co do ćwiczeń nadmiernie obciążających nogi u pacjentów, u których występują zmiany zwyrodnieniowe aparatu ruchu. Niebezpieczne mogą się okazać też wymagające treningi siłowe – podnoszenie ciężarów czy trening na maszynach na siłowni powinien zawsze odbywać się pod kontrolą trenera, który zostanie poinformowany o aktualnym stanie zdrowia pacjenta.

Sport a cukrzyca – jakie sporty może uprawiać osoba chorująca na cukrzycę?

Sport a cukrzyca - jakie sporty może uprawiać osoba chorująca na cukrzycę?

Wspomnieliśmy już, że o tym kiedy aktywność fizyczna w cukrzycy jest bezpieczna i może być wykonywana przez danego pacjenta, powinien zadecydować lekarz prowadzący. Powinien on też zadecydować, jaki rodzaj sportu będzie dla pacjenta odpowiedni. Mimo tego, w odniesieniu do ogółu pacjentów cukrzycowych mówi się, że najkorzystniejsze są sporty wytrzymałościowe. Ten rodzaj aktywności fizycznej uruchamia duże grupy mięśniowe, a możliwość kontroli stopnia wysiłku zapewnia bezpieczeństwo. Długotrwała praca mięśni o umiarkowanej intensywności pozwala na wchłanianie, poza insuliną, także glukozy, co wiąże się z korzyściami metabolicznymi. Jaki rodzaj sportu możemy nazwać wytrzymałościowym? Jest to przed wszystkim jogging, pływanie, nordic walking, jazda na rowerze, rolkach, hulajnodze czy narciarstwo biegowe.

Sport a hipoglikemia. Niebezpieczny element życia diabetyka w zestawieniu ze sportem

Podczas wysiłku fizycznego organizm pobiera energię z tłuszczów oraz cukrów. W trakcie ćwiczeń poziom glukozy we krwi spada, co u diabetyków może wiązać się z wystąpieniem hipoglikemii. Dochodzi wtedy do sytuacji, w której ilość insuliny jest zbyt duża w stosunku do cukru, który został podczas wysiłku fizycznego przekształcony w energię. To właśnie wtedy mamy do czynienia z hipoglikemią (inaczej niedocukrzeniem). Brak interwencji w przypadku jej wystąpienia może mieć poważne skutki, takie jak drgawki, śpiączka cukrzycowa czy nawet zgon – nie można więc bagatelizować ryzyka wystąpienia hipoglikemii podczas uprawiania sportu.

Jak zapobiegać hipoglikemii podczas treningu? – porady dla diabetyków

Sport a hipoglikemia – jak jej uniknąć? Po pierwsze nie należy zaczynać ćwiczeń, jeśli poziom cukru jest zbyt niski. Z tego powodu warto pamiętać o zjedzeniu niewielkiej przekąski przed treningiem – może to być słodki batonik, kostka cukru czy słodzony napój. Powinno się też kontrolować poziom glikemii podczas uprawiania sportu i pamiętać, że ryzyko nie znika wraz z zakończeniem treningu – hipoglikemia może wystąpić nawet w przeciągu 24-28 godzin po długim i intensywnym wysiłku fizycznym.

Diabetyku – przed rozpoczęciem regularnych treningów skontaktuj się ze swoim lekarzem

Najbezpieczniej, jeżeli przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu treningów, skontaktujesz się ze swoim lekarzem i powiesz mu o swoich planach. Z pewnością wyciągnie od do Ciebie otwartą dłoń i wskaże Ci najbezpieczniejszą formę treningu, mając na uwadze historię i specyfikę twojego schorzenia. Pamiętaj! Nie lekceważ kontaktu z lekarzem w tej sprawie. Niewłaściwe postępowanie w cukrzycy może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Aktywność fizyczna w cukrzycy – czego na pewno nie powinieneś robić?

Mimo, że relacja sport a cukrzyca nie tylko się nie wyklucza, to wskazuje się i zaleca się, aby sport był integralną częścią leczenia. Jak łatwo można się jednak domyślić, istnieją pewne ograniczenia, których nie powinno się przekraczać. Mowa tu przede wszystkim o rodzajach sportów, których uprawianie przez pacjentów z cukrzycą stanowi bardzo duże zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale też życia. Do przeciwwskazanych dyscyplin sportowych lekarze zaliczają paralotniarstwo, szybownictwo, sporty motorowe i samochodowe związane z dużą prędkością, nurkowanie na dużych głębokościach, wyścigi konne, ekstremalna wspinaczka górska czy skoki spadochronowe. Ich niebezpieczeństwo wiąże się w dużej mierze z brakiem możliwości reakcji na skoki czy spadki cukru, co może zakończyć się utratą przytomności i doprowadzeniem do wypadku.

Jakie jeszcze są przeciwwskazania dla diabetyków w temacie sportu?

Czy istnieją przypadki, w których cukrzyca sport całkowicie wyklucza? Lekarze alarmują, że w sytuacji kiedy u diabetyka dochodzi do przewlekłych powikłań, niektóre rodzaje aktywności fizycznej mogą wiązać się ze znacznie zwiększonym ryzykiem. Przykładowo retinopatia proliferacyjna i zmiany na dnie oka mogą wykluczać nurkowanie czy wspinaczkę wysokogórską, a neuropatia autonomiczna związana zaburzeniami termoregulacji będzie wykluczać jakąkolwiek aktywność fizyczną w upalne dni.

Sport a cukrzyca – jak powszechna jest cukrzyca w sporcie?

Szczególnie młodzi pacjenci chcą wierzyć, że związek aktywność fizyczna a cukrzyca nie stanowi dla nich przeszkody w normalnym funkcjonowaniu i uprawianiu ukochanego sportu. Sport wśród cukrzyków, jeśli jest uprawiany pod okiem rozsądnego trenera i kontrolą lekarza, może być całkowicie bezpieczny. Przekłada się to też na coraz większą liczbę mistrzów olimpijskich i zawodowych sportowców o imponujących wynikach, u których rozpoznano tę chorobę. Nie ulega jednak wątpliwości, że sport wymaga od nich znacznie więcej, niż od osób zdrowych. Ma to natomiast wpływ na zwiększoną determinację w osiąganiu upragnionych wyników, co wbrew pozorom może ułatwiać zdobywanie mistrzostw. Znanymi cukrzykami w świecie sportu są między innymi wioślarze Michał Jeliński i Steven Redgrave, pływak Gary Hall czy triatlonista Gary Blakie. Coraz większa wiedza, jaką zdobywamy w zakresie walki z cukrzycą uświadamia, jak wiele mogą diabetycy i jak niewielkie ograniczenia mogą występować, jeśli słucha się sygnałów własnego organizmu i zaleceń lekarza.

Nowoczesne rozwiązania dla diabetyków, którzy chcą aktywnie trenować

Rynek nowych technologii coraz częściej zwraca się w stronę walki z cukrzycą, proponując diabetykom coraz to nowe rozwiązania mające pomoc w codziennym życiu. Rozwiązania te umożliwiają pokonywanie ograniczeń stawianych przez chorobę – również podczas uprawiania sportu. Ciekawym urządzeniem jest CGM, czyli system ciągłego monitorowania glikemii. Na rynku znajdują się przynajmniej dwa rodzaje tego wynalazku – retrospektywny system CGM, który rejestruje i odczytuje wyniki z umieszczonego pod skórą cewnika wyników. Następnie analizuje się je przez odpowiednie oprogramowanie komputerowe, oraz system CGM pracujący w czasie rzeczywistym, który pozwala na niemal natychmiastowe uzyskiwanie wyników z oznaczeń glukozy pobieranej drogą elektroosmozy.

Cukrzyca w sporcie – dziś to już żadna przeszkoda!

Dzięki ciągłych badaniach lekarzy i naukowców, cukrzyca obecnie nie stanowi przeciwwskazania do uprawiania sportu, nawet zawodowego. Co prawda, wymaga on bardzo ścisłej współpracy z lekarzami i samodyscypliny zawodnika, ale ograniczenia, dzięki nowym technologiom, są naprawdę niewielkie. Na świecie powstaje coraz więcej oficjalnych klubów sportowych, które udowadniają, że relacja cukrzyca – aktywność fizyczna nie jest przeszkodą w osiąganiu świetnych wyników. Członkowie takich klubów, jak chociażby Team Novo Nordisk, amerykańskiej zawodowej grupy kolarskiej zrzeszającej cukrzyków, mogą liczyć na stałą opiekę nie tylko trenerów i diabetologów, ale również endokrynologów czy dietetyków.

Sport a cukrzyca – zawodowy sport jest otwarty dla diabetyków

Sport a cukrzyca - zawodowy sport jest otwarty dla diabetyków

Co ciekawe, cukrzycy mogą być też członkami najlepszych drużyn sportowych, obok całkiem zdrowych zawodników – choroba ta nie wyklucza udziału nawet wrozgrywkach na światowym poziomie. Warto w tym miejscu wspomnieć o postaci Bobby’ego Roberta Clarke’a, który nie tylko będąc diabetykiem dostał się do znanej hokejowej drużyny Philadelphia Flyers, ale nawet został jej kapitanem. Wprowadzeniu cukrzyków do świata sportu pomógł także Jason Johnson, bejsbolista, który jako pierwszy dostał pozwolenie na grę z osobistą pompą insulinową. Do popularyzacji sportu wśród diabetyków przyczyniają się też polskie organizacje, takie jak Drużyna Mojacukrzyca.pl, oferująca program stypendialny dla osób chorych na cukrzycę osiągających sukcesy sportowe. Już najmłodsi diabetycy mogą rozwijać swoje pasje pod okiem profesjonalistów, co potwierdza organizacja chociażby Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej dla Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą Junior Cup Diabetes w Genewie.

Sport a cukrzyca – podsumowanie

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już rozumiesz, jak istotną kwestią jest relacja cukrzyca a aktywność fizyczna. Badania naukowe nie tylko odkrywają nowe sposoby leczenia i walki z cukrzycą, ale też pomagają diabetykom spełniać marzenia i osiągać świetne wyniki sportowe. O tym, jak ważna jest aktywność fizyczna w życiu człowieka wiedzą nawet najmłodsze dzieci – warto więc pamiętać, że choroba, taka jak cukrzyca, nie powinna całkowicie eliminować jej z naszego życia. Sport pomaga diabetykom nie tylko poprawiać samopoczucie, ale też, jak dowodzą badania, zmniejszać niekorzystne dla zdrowia skutki choroby. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to stały kontakt z lekarzem, który pomoże rozwiać wątpliwości i podpowie, jak bezpiecznie uprawiać sport podczas walki z cukrzycą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZACIEKAWIĆ

Zostaw komentarz

twelve − two =

− 2 = 1