Rower elektryczny – jak wybrać najlepszy e-rower?

przez Admin
0 Komentarz

W dobie coraz mądrzejszych urządzeń mających ułatwiać nam życie, również środki transportu przeżywają rewolucję. Po elektrycznych samochodach i miejskich hulajnogach przyszedł czas na rowery elektryczne. Rower z napędem elektrycznym nie jest nowym wynalazkiem, ale nigdy wcześniej nie był aż tak wygodnym rozwiązaniem. Jak działa rower elektryczny i czy e-rowery to rozwiązanie dla każdego?

Rower elektryczny – jak wybrać? Jakie są rodzaje rowerów elektrycznych?

Elektryczny rower po raz pierwszy pojawił się na rynku już w 1892 roku, jednak nijak nie przypominał dzisiejszych Ebików – nie tylko posiadał trzy koła, ale też wielką baterię, przez co ważył aż 77 kilogramów. Od tego czasu wiele się zmieniło – rowery elektrycznie nie tylko są znacznie lżejsze, ale też dostosowane do potrzeb konkretnych użytkowników. Jakie modele rowerów elektrycznych są dostępne na polskim rynku?

  • e-rower MTB – rower górski elektryczny to idealne rozwiązanie dla wszystkich pasjonatów wycieczek terenowych, którzy wolą skupić się na krajobrazie i radości z jazdy, zamiast wkładać 100% energii w wysiłek fizyczny. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym rowery skutecznie wspierają rowerzystę podczas jazdy pod górę czy pod wiatr. Co więcej, taki rowerelektryczny posiada wszystkie zalety tradycyjnego roweru górskiego.
  • e-rower trekkingowy– jeżeli twoją pasją są długie, nawet kilkudniowe wycieczki rowerowe, powinieneś jak najszybciej zorientować się, gdzie kupić rower elektryczny trekkingowy. Nie ma nic gorszego niż konieczność przerwania wyjazdu ze względu na zbyt duże zmęczenie. Dzięki temu, elektrycznemu rozwiązaniu będziesz w stanie cieszyć się jeszcze dłuższymi trasami.
  • e-rower miejski – rower elektryczny miejski będzie świetnym zakupem dla osób, dla których rower stanowi środek transportu na dojazdy do pracy, szkoły czy na uczelnię. Taki rower na akumulator pozwoli dojechać na miejsce w szybszym czasie, a co za tym idzie, uniknąć nieprzewidzianych spóźnień. Taki rower można też wykorzystać na potrzeby weekendowych wycieczek –sprawdzi się równie dobrze jako środek transportu podczas zwiedzania.
  • e-rower crossowy – na tych rowerach jesteśmy nie tylko osiągać jeszcze większe prędkości – jest to też bardzo wszechstronny pojazd. Dzięki lekkiej konstrukcji napędu elektrycznego będzie odpowiedni zarówno na utwardzonych drogach, jak i w bardziej wymagającym terenie. Jest to rower idealny nie tylko do jazdy rekreacyjnej, ale też wyczynowej.
  • rower elektryczny składany – rowery elektryczne składane pozwalają na pokonywanie większych dystansów przy jednoczesnej wygodzie i kompaktowości prezentowanych przez tradycyjne rowery składane. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które często podróżują z rowerem komunikacją miejską czy pociągami. Jest to wspaniały środek transportu, coraz popularniejszy w dużych, zatłoczonych miastach.

Jaki rower elektryczny wybrać? Ranking rowerów elektrycznych

W internecie można natknąć się na artykuły „jak zrobić rower elektryczny” – autorzy opisują często skomplikowane, nie zawsze bezpieczne metody podrasowania starego roweru. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie, lepiej kupić gotowy akumulator, który będzie można podpiąć pod swój sprzęt i samemu skonstruować rower elektryczny. Czy warto? Dla tych, którzy uważają, że nie,przygotowaliśmy listę wybranych modeli gotowych rowerów elektrycznych:

1.Rower elektryczny Contestbike CB1

Rower elektryczny Contestbike CB1

Typowo miejski rower elektryczny z koszykiem i zamykanym kufrem na bagażnik, dostępny w czterech kolorach: czarnym, srebrnym, niebieski i czerwonym. Moc silnika producent określił jako 250 W / 36V, a zasięg jazdy – 40-60 km. Czas ładowania to około 6 godzin. Z przodu mamy hamulec V-brake, z tyłu hamulec bębnowy i sześciobiegowe przerzutki Shimano SIS. Cena: około 2.390 zł.

2. E-rower Mt. Serious Cataract Comp

E-rower Mt. Serious Cataract Comp

Elektryczny rower górski, dostępny w trzech rozmiarach: 44 cm, 48 cm i 52 cm. We wszystkich rozmiarach mamy do czynienia z kołami o średnicy 27,5”. Rower wyposażony jest w dziewięć biegów i lekką aluminiową ramę, ale niestety brak w nim amortyzatora. Silnik charakteryzuje się wydajnością 250 W. Pod uwagę warto też wziąć 10-letnią gwarancję naramę od producenta. Cena: około 8.319 zł.

3. Rower elektryczny Kross Hexagon Boost 1.0

Rower elektryczny Kross Hexagon Boost 1.0

Elektryczny rower znanego polskiego producenta. Silnik o napięciu 36V został umieszczony w piaście tylnego koła. Ten model jest również wyposażony w amortyzator i hamulec tarczowy. Ładowanie akumulatora zajmuje, jak informuje producent, kilka godzin. Model posiada minimalistyczny wyświetlacz LED, na którym zobaczymy poziom naładowania akumulatora i tryb wspomagania. Koła w tym przypadku mają rozmiar 29”. Cena: około 4.499 zł.

4. E-rower Fattybikes e-Cruiser

E-rower Fattybikes e-Cruiser

Jest to rower o dużej mocy 500 W. Możemy wybierać spośród dziewięciu dostępnych stopni doładowania. Rower ma wbudowany prędkościomierz i licznik przebiegu wraz z podświetleniem wyświetlacza w trybie nocnym. Zasięg na baterii obejmuje od 50 do 100 km. Bateria – 48V. Jest to rower typowo miejski, choć nie wygląda jak klasyczne pojazdy tego rodzaju. Na uwagę zasługuje innowacyjny design i maksymalna prędkość na wspomaganiu, wynosząca nawet do 35 km/h. Cena: około 7.690 zł.

5. Rower elektryczny EcoBike RS 21”

 Rower elektryczny EcoBike RS 21”

Elektryczny rower górski, który producent określa jako flagowy model. Mamy tu do czynienia z silnikiem o mocy szczytowej 760 W przy napięciu 48V. Prędkość maksymalna przy wspomaganiu to aż 40 km/h. Co ciekawe, mamy tu do wyboru dwie baterie: o pojemności 10,4 Ah lub 12,8 Ah, z czego większy pozwala na pokonanie trasy około 130 km. Cena z baterią 12,8 Ah: około 8.999 zł.

6. E-rower Contestbike SmartWay MTB

E-rower Contestbike SmartWay MTB

Kolejny górski rower elektryczny, tym razem z silnikiem o mocy 250 W i 36 -voltowym akumulatorem o pojemności 13 Ah. Jesteśmy w stanie w tym przypadku pokonać dystans około 60 km. Zaletą jest zdecydowanie krótki czas ładowania (2-3 godziny) i ładowność do 140 kg. Sam rower nie jest też jednym z najcięższych, waga z akumulatorem to jedyne 22 kg. Wspomaganie obejmuje 5 stopni. Cena: około 3.595 zł.

7. Elektryczny rower Contestbike CB2

Elektryczny rower Contestbike CB2

Kolejny miejski rower od Contestbike. Model ten może wizualnie odbiega od wspomnianego wyżej CB1, jednak parametrami jest mu bliski. Odróżnia go zastosowanie hamulca tarczowego przy przednim kole oraz kolor, w tym przypadku biały. Cena: około 2.595 zł.

8. Rower elektryczny Skymaster Energy City

Rower elektryczny Skymaster Energy City

Elektryczny rower miejski z hamulcami V-brake i kołami 28”. Jest to model wyglądem nieróżniący się od tradycyjnych miejskich modeli. Konstrukcja jest niezwykle lekka jak na rower elektryczny, co sprawia, że będzie to wygodny pojazd dla kobiet. Jeśli chodzi o parametry silnika, jego moc to 250 W, natomiast bateria cechuje się pojemnością 10 Ah i napięciem 36V. Silnik posiada co prawda tylko trzy biegi, ale do jazdy miejskiej powinno być to wystarczające. Cena: około 2.999 zł.

9. E-rower Giant Ease-E + 2019

 E-rower Giant Ease-E + 2019

Nowoczesny model elektrycznego roweru miejskiego z silnikiem w przedniej piaście. Dzięki ramie o niskim przekroku jest on niezwykle wygodny. Producent chwali się ponadto zastosowaniem unikalnego mechanizmu cichego sprzęgła, co pozwala na swobodne toczenie roweru bez oporów. Jak twierdzi, silnik SyncDrive F zapewnia płynną i cichą jazdę. Bateria to Giant EnergyPack 300 o napięciu 36V. Cena: około 5.199 zł.

Jak działa rower elektryczny?

Poznałeś już dostępne modele rowerów i ich rodzaje, ale czy wiesz właściwie co to jest rower elektryczny i jak on działa? Głównym założeniem roweru elektrycznego jest odciążenie rowerzysty podczas pedałowania. Nie sprawia on, że pedałowanie wcale nie jest konieczne, ale znacznie wspomaga ten proces. Osiągana prędkość jest stale kontrolowana przez rowerzystę, tak jak w przypadku klasycznego jednośladu. Jak najprościej wytłumaczyć ten mechanizm? Podczas naciskania nogą na pedał możemy sobie wyobrazić, że faktycznie napieramy na niego z dużo większą siłą – dzięki temu rower jedzie szybciej i dalej.Gdzie umiejscowiony może być silnik w rowerach elektrycznych i które rozwiązanie jest najlepsze?Nie da się ukryć, że od początku powstania roweru elektrycznego największym problemem jest silnik i akumulator, który może sprawić, że rower będzie większy i znacznie cięższy. Jednak najnowsze technologie pozwalają na umiejscowienie w rowerze silnika o dużej wydajności, przy niewielkim rozmiarze i wadze. Jakie możliwości konstrukcyjne mamy do wyboru?

Silnik centralny

Jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Silnik mocowany jest w tym przypadku na ramie, co zapewnia równie rozłożenie ciężaru. Jest to też najlepszy silnik pod kątem możliwości wjazdów pod bardzo strome podjazdy – w połączeniu z tylną przerzutką silnik ten pozwala na dostosowanie momentu obrotowego przekazywanego na tylne koło. Silniki centralne cechują się też wysokimi momentami obrotowymi, co przekłada się na przyspieszenie.

Silnik w tylnej piaście

Silnik w tylnym kole nie wykorzystuje łańcucha do przenoszenia mocy. Oferuje za to bardzo dobrą przyczepność, dzięki czemu sprawdzi się podczas jazdy w deszczu, czy na błotnistej nawierzchni. Silnik zamontowany z tyłu minimalizuje też ryzyko wystąpienia poślizgu przy wyższych prędkościach.

Silnik w przedniej piaście

Jest to najpopularniejszy wybór do rowerów miejskich. Jego zaletą jest nie tylko niższa cena, ale też prosta budowa i możliwość zamontowania baterii na bagażniku, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać równomierne rozłożenie ciężaru.

Jak wybrać rower elektryczny? Co powinno być najważniejsze przy wyborze?

Skąd wiedzieć, jaki rower elektryczny będzie dla nas najlepszy? Wybór roweru nie jest prostą sprawą, szczególnie, że pod uwagę należy wziąć kilka niezwykle ważnych aspektów. Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji i jak wybrać rower elektryczny, by spełnił nasze oczekiwania?

Przeznaczenie

Po pierwsze musisz dobrze się zastanowić, po jakim terenie najczęściej będziesz jeździł. Czy rower ma być zastępstwem dla komunikacji miejskiej czy służyć raczej podczas weekendowych wypadów za miasto? A może szukasz roweru do jazdy w trudnym terenie? W każdej z tych sytuacji odpowiedni będzie inny rodzaj roweru – warto zwrócić na to uwagę.

Poziom zaawansowania

Rower należy dobrać też do naszych umiejętności. O ile najprostszy model może okazać się niewystarczający dla zaawansowanych, wymagających użytkowników, o tyle dla początkującego kolarza najlepiej wyposażony i najdroższy rower może okazać się zbyt skomplikowany. Warto pamiętać, że lepiej zmienić sprzęt w miarę rozwoju swoichumiejętności, niż zniechęcić się kupnem zbyt zaawansowanego roweru.

Budżet

Kolejnym ważnym aspektem jest kwota, jaką planujemy wydać. Nie chodzi tylko o to, na jaki rower nas stać – czasami zwyczajnie nie opłaca się przepłacać i kupować drogiego roweru, który i tak nie będzie dla nas odpowiedni. Najlepiej poinformować o naszym budżecie doradcę w sklepie – on na pewno znajdzie coś, co nas zadowoli i nie obciąży zanadto portfela.

Rozmiar ramy

Jest to aspekt ważny nie tylko przy wyborze roweru elektrycznego, ale w zasadzie każdego jednośladu. Rozmiar ramy powinien być dopasowany do naszego wzrostu i długości nogi. Warto pamiętać też o odpowiednim dobraniu rozmiaru kół.

Dlaczego rower elektryczny jest drogi? Co jest powodem wysokich cen e-rowerów?

Cena rowerów elektrycznych na pierwszy rzut oka może sprawić, że przeciętnemu Kowalskiemu opadnie szczęka. Taki sprzęt może czasem dwukrotnie przewyższać cenę tradycyjnego roweru tej samej kategorii. Dlaczego rower elektryczny jest drogi? Musimy zwrócić uwagę, że właściwie kupujemy tradycyjny rower z dodatkowymi mechanizmami – silnikiem, baterią, komputerem, jednostką napędową. Łatwo więc się domyślić, że rower elektryczny nie może kosztować tyle co standardowe modele – dla producentów byłoby to zwyczajnie nieopłacalne. Co jeszcze przekłada się na cenę? Otóż większość rowerów elektrycznych objętych jest kilkuletnią gwarancją, która obejmuje serwis – samemu ciężko naprawić niektóre mechanizmy, świadomi tego producenci zapewniają więc klientom zaplecze techniczne, które niestety zwiększa cenę sprzętu.

Dlaczego rower elektryczny jest wart rozważenia i dla kogo sprawdzi się w szczególności?

Rower elektryczny jest dobrym wyborem nie tylko dla pasjonatów długodystansowych wycieczek, ale też wszystkich osób z ograniczeniami ruchowymi. Będzie to świetna forma aktywności dla osób z niepełnosprawnościami i tych, które wracają do pełnej sprawności i sportu po urazie czy operacji. To też dobry pomysł dla osób, które nie radzą sobie z dużymi obciążeniami i ciężko znoszą długotrwały wysiłek fizyczny.

Rower elektryczny w górach – na podjazdach rower elektryczny może okazać się niezastąpiony

Dlaczego rower elektryczny jest dobrym wyborem na górskie wycieczki? Każdy, kto choć raz jeździł rowerem po górskim terenie dobrze wie, że czasem trudno powstrzymać się od podprowadzenia roweru na strome podjazdy. Tym bardziej, osoby, dla których ważniejsza jest sama radość z jazdy czy piękne widoki, będą zadowolone z możliwości, jakie daje rower elektryczny. Rower elektryczny w górach pozwoli na mniejsze zmęczenie i większe możliwości jeśli chodzi o jazdę w trudnym terenie nawet początkującym osobom.

Gdzie naładować rower elektryczny?

Gdzie naładować rower elektryczny?

Rower elektryczny pozwala na dwie możliwości ładowania akumulatora. Pierwszą z nich jest demontaż akumulatora i podłączenie go do zasilacza w domu. Zasilacze te podłącza się zwykle do standardowych gniazdek znajdujących się w każdym domu. Dzięki temu możemy naładować rower gdziekolwiek nocujemy – w domu, hotelu czy na biwaku, jeśli mamy odpowiedni generator. Drugą opcją jest ładowanie roweru na stacji ładowania samochodów elektrycznych. Z racji tego, że w Polsce takich stacji jest coraz więcej, nie ma najmniejszego problemu z naładowaniem roweru chociażby podczas całodziennego zwiedzania większego miasta.

Czy w Polsce infrastruktura sprzyja rowerom elektrycznym?

Coraz więcej stacji ładowania samochodów elektrycznych posiada możliwość ładowania roweru. Oczywiście daleko nam jeszcze do infrastruktury Niemieckiej czy Holenderskiej, ale na pewno jesteśmy na dobrej drodze. Jeżeli do zakupu roweru elektrycznego zniechęca cię troska o możliwości ładowania musisz pamiętać, że akumulator rowerowy możesz naładować też w zwykłym gniazdku, w każdym miejscu noclegowym czy na stacji benzynowej.

Gdzie naprawić rower elektryczny? A jak wygląda kwestia serwisowania?

Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze korzystanie z napraw w ramach gwarancji producenta. Pracownicy oficjalnych punktów serwisowych szybko zdiagnozują problem i rozwiążą go znacznie szybciej i skuteczniej niż osoba, która będzie musiała dopiero zapoznać się z danym modelem. W związku z tym warto wybrać zakup w sklepie stacjonarnym – rowery sprowadzane z Chin czy kupowane przez internet mogą nie być objęte gwarancją, co wiąże się z problemem w znalezieniu odpowiedniego mechanika.

Rower elektryczny czy warto – wady i zalety e-rowerów

Zalety
odciążenie użytkownika podczas pedałowania
możemy pokonać dystans w krótszym czasie
zwiększone możliwości podjazdów
niski koszt eksploatacji, w porównaniu do paliwa
wartość ekologiczna
w większości modeli – zaawansowany komputer
Wady
wysoka cena
zwiększona waga roweru
konieczność wymiany akumulatora po jego zużyciu wiąże się ze sporymi kosztami
najprostsze modele wymagają częstego i długotrwałego ładowania

Rower elektryczny a zdrowie? Czy jazda na rowerze elektrycznym ma sens?

Mimo, że w tej kwestii na pewno znajdą się przeciwnicy, uważam, że każda aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest korzystna dla naszego zdrowia, włączając w to jazdę na rowerze elektrycznym. Co więcej, warto w tym kontekście wziąć pod uwagę aspekt rehabilitacyjny – jazda na rowerze elektrycznym będzie dobrą aktywnością dla osób z niepełnosprawnościami i tymi, które wracają do zdrowia po operacji.

Rower elektryczny dla dzieci i seniora? Kiedy tak, a kiedy nie?

Niezależnie od stanu zdrowia rower elektryczny dla seniora pozwoli odciążyć stawy, które mogą zacząć sprawiać problemy ze względu na wiek. Jazda na takim sprzęcie będzie też sprawiać więcej radości, ponieważ nie będzie powodować problemów oddechowych i sercowych przez zbyt duży wysiłek. Jeżeli chodzi natomiast o rower elektryczny dla dzieci, musimy uważnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Nie ma wątpliwości, że będzie to genialne rozwiązanie dla dzieci z niepełnosprawnościami – rower pozwoli im spędzać więcej czasu z rówieśnikami i pozwoli rozwijać motorykę. Z drugiej strony trzeba mieć świadomość, że taki rower nie należy do najtańszych, a z racji szybkiego wzrostu dzieci, z pewnością w niedługim czasie trzeba będzie pomyśleć o wymianie roweru na wyższy model, odpowiednio dopasowany do wzrostu i wagi.

Rower elektryczny czy hulajnoga? Co lepsze?

Dylemat ten może dotyczyć osób, dla których ma być to środek transportu w mieście. Hulajnoga, nawet najlepiej wyposażona, na pewno nie będzie tak efektywna w górskim terenie jak rower. Jednak w przypadku mniej wymagającego terenu wybór ten zależy raczej od wygody i indywidualnych preferencji. W grę wchodzą też różnice w cenie – trzeba pamiętać, że rower elektryczny czyhulajnoga nie są sprzętem dla każdego – warto przed kosztownym zakupem zdecydować się na jazdę próbną/

Rower elektryczny – jak wybrać? Podsumowanie

Wiesz już, jakimi cechami charakteryzuje się rower elektryczny, jak działa, ile kosztuje i jakie modele dostępne są na rynku. Jest to sprzęt nie tylko dla mężczyzn, w ofercie wielu producentów można znaleźć rowery elektryczne damskie, które będą charakteryzowały się przede wszystkim obniżoną ramą. Jeśli wiesz już, gdzie naprawić i gdzie naładować rower elektryczny, możesz udać się do

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZACIEKAWIĆ

Zostaw komentarz

11 + 8 =

− 1 = 1