Wielu polaków coraz częściej zauważa problemy w zakresie prawidłowego utrzymania swojej wagi i występowania nadliczbowych kilogramów. Po chwili refleksji zawsze pojawia się wtedy pytanie – jak schudnąć? Odpowiedź wbrew pozorom nie jest prosta ani oczywista. Skuteczne odchudzanie wymaga bowiem planowania i dyscypliny.
Odchudzanie – po co to robimy?
Dlaczego właściwie powinniśmy zdecydować się na odchudzanie? Przede wszystkim, co oczywiste ze względów zdrowotnych. Jeśli masz nadwagę lub otyłość, utrata wagi może zmniejszyć ryzyko wystąpienia potencjalnie poważnych problemów zdrowotnych takich jak chociażby chorób układu sercowo-naczyniowego. Skuteczne odchudzanie dające korzyści zdrowotne występuje już w przypadku utraty dwóch procent naszej wagi. Problemy, przed którymi możemy tu uciec to na przykład wysokie ciśnienie krwi, choroba serca, cukrzyca, niektóre rodzaje raka, zapalenie kości i stawów, a także ból pleców. Aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście powinniśmy schudnąć ze względów zdrowotnych, wystarczy, że obliczymy swój wskaźnik masy ciała. Oczywiście warto też schudnąć ze względów estetycznych. Odchudzanie brzucha poprawi nasze samopoczucie i wygląd, a zredukowanie masy tłuszczowej na nogach, czy boczkach sprawi, że będziemy się czuli bardziej atrakcyjni.
Zobacz też: Trening odchudzający – jak ćwiczyć, żeby pozbyć się tkanki tłuszczowej
Odchudzanie jak zacząć i dobrze zaplanować cały proces?
Aby jednak proces odchudzania był skuteczny, musimy zaplanować nasze aktywności. Przydatne będą nam porady jak ćwiczyć, żeby schudnąć, dieta fit oraz aktywności, które zapewnią szybkie spalanie. Wszystko to wymaga wcześniejszego planowania. Przede wszystkim możesz założyć, że będziesz wstawać nieco wcześniej niż zwykle. Musisz mieć bowiem czas na ćwiczenia na odchudzanie w domu. Wystarczy ci zaledwie kilkanaście minut, które codziennie rano poświęcisz na ćwiczenia na odchudzanie. Ćwiczenia powinny być zaplanowane wcześniej i dobrze dobrane. Po południu możesz zapisać się na trening fitness, który z pewnością pomoże ci w odchudzaniu. Następnie zjedz satysfakcjonujące, ale zdrowe śniadanie. Niech to będą świeże owoce, wysokobłonnikowe płatki zbożowe z jogurtem lub mlekiem.
Dokładnie zaplanuj wszystkie posiłki, tak aby nic nie pozostawić przypadkowi i nie dokładać sobie zbędnych i przeszkadzających w chudnięciu produktów. Pamiętaj, że planowanie musi iść w parze ze zmianą dotychczasowych nawyków i konsekwencją w tym wyborze. Najważniejszą częścią jest ograniczenie cukrów i skrobi (węglowodanów). Zadbaj też o to, aby każdy z posiłków zawierał źródło białka, źródło tłuszczu i warzywa o niskiej zawartości węglowodanów. Jedz 2-3 posiłki dziennie. Ostatecznie kontroluj jedzenie. Jedź tylko wtedy kiedy jesteś głodny. Staraj się nie jeść podczas pracy, oglądania telewizji lub prowadzenia samochodu.
Odchudzanie a redukcja – czyli, żeby wszystko było jasne
Wiele osób myli odchudzanie z redukcją tłuszczu. Różnica tkwi w samym celu danej aktywności. Odchudzanie to proces, w którym naszym głównym celem jest zrzucenie odpowiedniej, zakładanej ilości kilogramów.
W przypadku redukcji tłuszczu istotna jest głównie budowa masy mięśniowej i tak zwane cieniowanie, czyli zmniejszanie procentowego udziału tłuszczu w tkance organizmu. Niezbędna tu będzie zatem nie tylko zbilansowana dieta, ale też codzienna siłownia, czy trening siłowy. Trening jest bowiem jedynym sposobem, aby zbudować masę mięśniową.
W przypadku, jeśli naszym celem jest trening na rzeźbę, obowiązują nas zupełnie inne nawyki żywieniowe. Ćwiczenia interwałowe, czy trening interwałowy, wymagają od nas wiele energii. Zbyt duże obcięcie poziomu kalorii w diecie jest tu zatem nie tylko niewskazane, ale wręcz niebezpieczne. Zbyt duże obcięcie kalorii spowoduje wręcz spowolnienie utraty tkanki tłuszczowej i może skutkować niebezpiecznymi reakcjami w organizmie dążącymi do jego wyczerpania. Inne jest też co oczywiste zapotrzebowanie na energie. Bardzo istotne jest także dostarczanie w diecie odpowiedniej ilości białka, które niezbędne jest w budowie masy mięśniowej. Nieodpowiednia dieta w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej może bowiem doprowadzić do poważnych zaburzeń w organizmie, a nawet doprowadzić do katabolizmu mięśni. Więcej w tym temacie możecie dowiedzieć się więcej w naszym artykule o diecie na odchudzanie i redukcję z konkretnymi przykładami jadłospisów.
Odchudzanie jak schudnąć 10 kg w krótkim czasie i czy to w ogóle jest możliwe?
W przypadku każdego procesu odchudzania kluczem do sukcesu jest czas. Im dłuższe odchudzanie, tym mniejsza jest nasza motywacja. Samo odchudzanie nie jest bowiem procesem przyjemnym. Ćwiczenia i dieta, to dla większości z nas obciążenia, a nie powód do radości. Istnieje kilka sposobów, aby przyśpieszyć proces odchudzania. Przede wszystkim musimy wprowadzić w swój plan dnia ćwiczenia wyszczuplające, a nawet czasami trening odchudzający co wymaga od nas więcej poświęceń. Jednak sam trening zdrowotny to nie wszystko, zwłaszcza kiedy planujemy odchudzanie bez diety. W takim przypadku warto wspomóc się suplementami, które znajdziemy w sklepach internetowych i aptekach. Te mogą być niezwykle pomocne, ale ich stosowanie musi się wiązać z aktywnością fizyczną. Więcej o suplementacji przy odchudzaniu możecie poczytać w naszym artykule w którym oceniamy najlepsze witaminy i suplementy na odchudzanie.
W przypadku kiedy chcemy jednak skorzystać z diety, to pamiętajmy, aby gotować posiłki w domu. Pozwala to kontrolować zarówno wielkość porcji, jak i zawartość żywności. Restauracja i pakowane produkty spożywcze zawierają zazwyczaj dużo więcej cukru, niezdrowego tłuszczu i kalorii niż potrawy gotowane w domu-a rozmiary porcji są zazwyczaj większe.
Jedz wcześnie. Badania sugerują, że spożywanie większej ilości dziennych kalorii przy śniadaniu i mniej przy kolacji może pomóc w zmniejszeniu liczby kilogramów. Pij więcej wody. Pragnienie często można pomylić z głodem, więc dzięki wodzie pitnej można uniknąć dodatkowych kalorii. Dodatkowo woda pozwala pokarmowi pęcznieć, dzięki czemu na dłużej możemy zachować sytość.
Pamiętaj, że trzy 10-minutowe tryby ćwiczeń dziennie mogą być tak samo dobre, jak jeden 30-minutowy trening. Nie zrzucaj więc winy na brak czasu, tylko odpowiednio rozplanuj swoją aktywność.
Jedz częściej i mniej. Najnowsze doniesienia sugerują, że spożywanie większej ilości posiłków zmusza organizm do pobudzenia termogenezy poposiłkowej, dzięki czemu nasz organizm spala więcej kalorii. Całkowita prawda jest jednak taka, że każdy z naszych organizmów wymaga indywidualnego podejścia, dlatego najlepiej jeżeli sam rozpoznasz się, czy jedzenie 3,4,5, czy większej ilości mniejszych posiłków będzie dla Ciebie najbardziej efektywne. Ostatecznie wreszcie znajdź ćwiczenia, które lubisz. Spróbuj chodzić z przyjacielem, małżonkiem, psem na długie spacery, tańczyć, wędrować, jeździć na rowerze, grać w frisbee z psem, cieszyć się grą w koszykówkę lub rób to na cokolwiek masz ochotę by być aktywnym fizycznie.
Stwórz sobie dziennik spożywanej żywności. Rejestrowanie tego, co jesz codziennie, pomaga w utrzymaniu odpowiedzialności i motywacji, a także dostarcza wskazówek, co pomaga Ci w odchudzaniu, a co nie. Regularnie sprawdzaj swoją wagę. Ją również odnotowuj po każdym tygodniu w swoim dzienniku. Uwaga! Ważenie się raz na tydzień na czczo to optymalne rozwiązanie! Ważenie się codziennie rano i wieczorem nie powinno stanowić żadnego punktu odniesienia.
Odchudzanie i dieta? Czy warto stosować różnego rodzaju diety
Odchudzanie właściwie każdemu z nas kojarzy się z dietą. Termin ten oznacza zbilansowane posiłki, które z jednej strony mają pomóc nam w zrzuceniu odpowiedniej ilości kilogramów, a jednocześnie nie będą obciążające dla naszego organizmu. Niestety w przypadku wielu odchudzających się osób, dieta często zamienia się w głodówkę. Ta zaś jest nie tylko groźna dla kondycji naszego organizmu, ale też przede wszystkim nieskuteczna. Nagły spadek wagi ciała, bardzo szybko zostaje bowiem wyrównany, natychmiast po zakończeniu głodówki. Najważniejsze jest jednak to, aby stosowana przez nas dieta była odpowiednio zbilansowana i zawierała wszelkie istotne składniki odżywcze. Inna będzie więc dieta przy ćwiczeniach, które wykonujemy samodzielnie w domu. Inna, gdy ograniczać będziemy aktywność fizyczną, gdyż na przykład nie mamy na to po prostu czasu. Inne są diety treningowe, połączone z dużym wysiłkiem na siłowni lub gdy odchudzaniu towarzyszy trening aerobowy. Idealna dieta powinna być dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości i należy ją opracować, korzystając z pomocy wykwalifikowanego dietetyka.
Odchudzanie i ćwiczenia – czyli krótkie rozpoznanie wśród ćwiczeń na odchudzanie
Diecie powinny towarzyszyć też ćwiczenia odchudzające. Te pozwolą nie tylko wzmocnić efekt stosowania diety, ale sprawią, że nasze procesy metaboliczne będą szybsze, a tym samym w łatwiejszy sposób zrzucimy zbędne kilogramy. Ćwiczenia na szybkie spalanie tłuszczu są bardzo proste i mogą być wykonane przez każdego z nas w swoim domu. Ważny jest przede wszystkim trening na płaski brzuch. W tym przypadku doskonałe będą tradycyjne brzuszki. Sprawdzi się też tak zwana „deska”. W tym ćwiczeniu wspieramy się na wyprostowanych nogach i łokciach i pozostajemy w danej pozycji kilka minut. Trening na odchudzanie, który pozwoli nam jednocześnie wzmocnić mięśnie brzucha to wznosy nóg. Ostatecznie kończymy trening kilkoma skłonami ze stania. Wiele pań ceni też sobie ćwiczenia na odchudzanie nóg i trening na boczki. Pozwalają one wzmocnić mięśnie i pozbyć się cellitu. W tym przypadku stosujemy nożyce, przysiady, wymachy nóg w bok oraz bieg w miejscu. Jeśli mamy odpowiednią ilość czasu to sprawdzą się skłony oraz brzuszki skośne. Oprócz tradycyjnych ćwiczeń na macie lub dywanie, bardzo skutecznymi ćwiczeniami mogą być też trening na rowerze stacjonarnym, trenażerze, orbitreku, lub innych przyrządach.
Odchudzanie czy ćwiczyć codziennie?
Wiele osób zastanawia się, czy ćwiczenia tego typu powinny być wykonywane codziennie. Zdecydowanie tak. W innym przypadku po prostu tracicie czas i energie. Tylko regularne ćwiczenia są w stanie dać odpowiedni efekt, jeśli chodzi o zaangażowanie naszego organizmu w proces odchudzania. Samo ćwiczenie, nawet jeśli trwa kilkanaście minut dziennie, nie pozwala nam zrzucić odpowiedniej ilości kalorii. Jego zaletą jest wspomaganie pewnych procesów w organizmie, które powodują, że odchudzanie jest skuteczniejsze i szybsze. Ćwiczenia są niezbędne i w przypadku diety i jeśli decydujemy się na stosowanie suplementów. Pamiętajcie, trening czyni mistrza. To stwierdzenie dotyczy się także odchudzania.
Odchudzanie jak przyśpieszyć?
Jak wspomnieliśmy, każdy z nas chcę przyśpieszyć proces odchudzania i jak najszybciej osiągnąć zakładane rezultaty. Doskonałym rozwiązaniem są suplementy, które możemy kupić w sklepach internetowych. Wybierajmy zwłaszcza te oparte na naturalnych składnikach, które przyśpieszają metabolizm lub powodują brak łaknienia. Dodatkowo zadbajmy o to, aby spożywać posiłki w małych porcjach, ale często. Należy dbać o regularność, która w zdrowym żywieniu jest bardzo ważna. Warto zapamiętać, że najlepszy czas na śniadanie to maksymalnie godzina od czasu obudzenia się zaś obiad najlepiej jest zjadać między godziną dwunastą a czternastą. Odchudzanie przyśpieszymy też wzmożoną aktywnością fizyczną. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością wolnego czasu, to starajmy się wybrać na pływalnie czy po prostu pobiegać. Jeżeli nie mamy innych pomysłów, siłownia też jest dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że nawet półgodzinny spacer, to utrata zbędnych kilogramów.
Czy odchudzanie jest zdrowe?
Odchudzanie jest samo w sobie procesem korzystnym dla naszego zdrowia. Warunkiem jest jednak przeprowadzenie go w sposób korzystny dla naszego organizmu, bez stosowania diet czy ćwiczeń które spowodują więcej strat, niż przyniosą korzyści. Warunkiem koniecznym jest wspomniana zbilansowana dieta, która z jednej strony niesie ze sobą stratę kilogramów, ale jednocześnie dostarcza do naszego organizmu, wszelkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy, minerały i substancje odżywcze. Zdrowa dieta to też niestety umiarkowanie postępująca dieta w sensie efektów. Nie jest możliwe zrzucenie wagi ciała w sposób radykalny i w bardzo krótkim czasie, bez konsekwencji dla naszego organizmu.
Oczywiście istnieją środki, zwłaszcza substancje chemiczne zawarte w niektórych lekach, które taki proces przyśpieszają, ale musimy wiedzieć, że odbywa się to kosztem naszego zdrowia. Jeśli chcemy schudnąć zdrowo i zagwarantować sobie, że po zakończeniu diety nie wrócimy w bardzo krótkim czasie do naszej pierwotnej wagi, to musimy stosować się do wszelkich poleceń dietetyka i niestety uzbroić się w nieco więcej cierpliwości.