Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego – jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

przez Admin
0 Komentarz

Zapotrzebowanie kaloryczne jest parametrem określającym ile kalorii powinno się dziennie spożyć, żeby zapewnić sobie prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wartość tą określa się skrótem BMR, od angielskich słów Basal Metabolic Rate, co po polsku oznacza “Podstawowa przemiana materii”. Obliczenie zapotrzebowania kalorycznego może być trudne, ponieważ trzeba uwzględnić wiele różnych parametrów, jak wiek, płeć, wagę i stopień aktywności fizycznej. Istnieje wiele metod obliczania tego zapotrzebowania, w tym na przykład metoda Mifflin–St Jeor czy metoda Katch–McArdle. Najbardziej przyda się jednak dokładny kalkulator zapotrzebowania kalorycznego. Jak z niego korzystać i co jeszcze warto wiedzieć o zapotrzebowaniu kalorycznym? 

Co to jest zapotrzebowanie kaloryczne i co to jest kalkulator zapotrzebowania kalorycznego BMR?

Zapotrzebowanie kaloryczne wskazuje na liczbę kalorii, którą dana osoba powinna dziennie dostarczyć do swojego organizmu, żeby ten poprawnie funkcjonował. Jest to wartość zmienna, w dodatku dość indywidualna. Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego pomaga również w zrzuceniu wagi – dzięki niemu wiemy jaka podstawa jest potrzebna, więc możemy ograniczyć nadmiar kalorii, albo też zmniejszyć ich dzienną liczbę, odnotowując spadek kilogramów. BMR to wskaźnik zapotrzebowania kalorycznego, określający podstawową przemianę materii, czyli najmniejsze, dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, pozwalające utrzymać podstawowe funkcje życiowe. Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego ułatwia obliczenie BMR. W związku z tym pozwala między innymi dopasować dietę do swoich potrzeb, odnotowując wkrótce pożądane efekty. 

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne – co uwzględnić przy pomiarach i o czym należy pamiętać?

jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne

Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne? Należy uwzględnić wiele istotnych parametrów, w tym płeć, wagę, wzrost, wiek, a także styl życia. Różne osoby mogą mieć różne zapotrzebowanie kaloryczne, ponieważ jest ono zależne od licznych czynników, a w dodatku zmienia się w ciągu życia. Wystarczy żeby ktoś z pracownika biurowego zmienił pracę na fizyczną, cięższą, a już będzie musiał dostarczać do organizmu więcej kalorii, żeby miał on siłę do działania. 

Dokładny kalkulator zapotrzebowania kalorycznego – jak kalkulatory mogą dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne uzależnione jest od wielu czynników, które trzeba uwzględnić przy jego wyliczaniu. Kalkulatory zapotrzebowania kalorycznego potrafią szybko dokonać przeliczeń, które ludziom zajęłyby o wiele więcej czasu. Są również bardzo dokładne, dlatego nie ma mowy o pomyłce. Z innego rodzaju kalkulatorów można skorzystać także przy wyliczaniu kalorii danego produktu, albo przy spalaniu kalorii poprzez aktywność fizyczną. Dzięki temu ma się konkretny ogląd sytuacji na dany dzień. Utrzymanie wyjściowej masy ciała wymaga zapoznania się ze swoim zapotrzebowaniem kalorycznym. Warto także skorzystać z kalkulatorów gdy zmieni się tryb życia, albo gdy waga wzrośnie. Przy różnego rodzaju zmianach zapotrzebowanie kaloryczne zmienia się i należy się stosować do nowej wartości. Korzystając z kalkulatorów online można łatwo uzyskać wynik – wystarczy tylko wpisać w odpowiednie okna wszystkie wymagane wartości. Rzecz jasna trzeba się dokładnie zmierzyć i zważyć, a także szczerze przyznać jak dużo aktywności fizycznej mamy na co dzień. 

Zobacz też: Kalkulator bmi online – co to jest bmi i jak obliczyć wskaźnik masy ciała?

Wzór na zapotrzebowanie kaloryczne – czyli z jakiego wzoru najlepiej korzystać?

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Skorzystać można z wielu profesjonalnych wzorów. Dość popularna jest metoda uproszczona, wykorzystująca jedynie wagę. By uzyskać wynik należy pomnożyć wagę w kilogramach przez 24. Nie jest to jednak zbyt dokładne wyliczenie. Inny wzór na zapotrzebowanie kaloryczne wykorzystuje metodę Harrisa-Benedicta. Jest to wzór niezwykle popularny i często korzystają z niego nawet specjaliści. Wykorzystuje on masę ciała, wiek, wzrost, a także płeć, jednak ma kilka minusów – nie bierze pod uwagę, że ktoś może mieć niedowagę, albo nadwagę (w tym cierpieć na otyłość). Bardziej dokładna jest metoda Miifflin-St Jeor, która jest zdecydowanie nowsza, ponieważ powstała w 2005 roku. Bierze pod uwagę takie czynniki jak płeć, masę ciała, wzrost oraz wiek. Żeby wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, wzór Katch-McArdle też się przyda. Jest jeszcze dokładniejszy, jednak trzeba znać także swoją masę mięśniową.

Wzór na zapotrzebowanie kaloryczne metoda Harrisa-Benedicta

Dla meżczyzn

66 + [13,7 x masa ciała (kg)] + [5 x wzrost (cm)] – [6,76 x wiek (lata)]

Dla Kobiet

655 + [9,6 x masa ciała (kg)] + [1,8 x wzrost (cm)] – [4,7 x wiek (lata)]

Wzór na zapotrzebowanie kaloryczne metoda Miifflin-St Jeor

Dla meżczyzn

[9,99 x masa ciała (kg)] + [6,25 x wzrost (cm)] – [4,92 x wiek (lata)] + 5

Dla Kobiet

[9,99 x masa ciała (kg)] + [6,25 x wzrost (cm)] – [4,92 x wiek(lata)] – 161

Wzór na zapotrzebowanie kaloryczne metoda Katch-McArdle

Dla meżczyzn i kobiet

370 + (21,6 x masa mięśniowa ciała w kg)

Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne? Jakie są normy dziennego zapotrzebowania kalorycznego?

Przelicznik zapotrzebowania kalorycznego, który pozwala najdokładniej je wyliczyć wykorzystuje metodę Katch-McArdle. Potrzebna jest do tego wartość masy mięśniowej. Gdy się ją zna, można skorzystać ze wzoru: 370 + (21,6 x masa mięśniowa ciała w kilogramach). Istnieją też pewne normy, z których można skorzystać. Zliczając kalorie w zjadanych pokarmach i sprawdzając ile ich spalamy na różne aktywności, można przewidzieć czy przybierze się na wadze, schudnie, bądź też swoją wagę utrzyma. Jeśli chodzi o obowiązujące normy, prezentują one dane uśrednione, więc nie jest to dokładny wskaźnik – warto sobie zdawać z tego sprawę, gdy się do podobnych tabelek sięga. Zgodnie z nimi na przykład kobieta w przedziale wiekowym 16-35 lat, ważąca 60 kilogramów powinna dziennie przyjmować 2050 kalorii, a już w przedziale wiekowym 35-55 lat normą jest dla niej 1850 kalorii. Mężczyzna w tym samym wieku i o tej samej wadze powinien dostarczać do organizmu 2300 kalorii dziennie. 

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego aby schudnąć – porady przy odchudzaniu i wykorzystaniu kalkulatorów zapotrzebowania

Kiedy już wiemy jak wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, można skorzystać ze zdobytej wiedzy by zrzucić nadmiar kilogramów. Korzystając z licznika kalorii w danych produktach, a także uwzględniając liczbę spalanych kalorii w czasie aktywności fizycznej, możemy sprawdzić jaki ich nadmiar zostaje. Ograniczając się tylko do wskazanego minimum, albo dostarczając organizmowi nieco mniej niż potrzebuje, można liczyć na spadek wagi. Wykorzystując kalkulator zapotrzebowania kalorycznego aby schudnąć, bardzo rozsądnie podchodzi się do tej kwestii. Niektórzy się głodzą, albo zjadają może mało, ale za to produktów wysokokalorycznych. Inni chcą schudnąć, gdy tymczasem przekraczają dziennie kilka razy swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Wyliczona wartość pozwala stwierdzić gdzie leży problem, co – przy dobrym rozplanowaniu jadłospisu – pozwala odnotować spadek wagi. 

Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne i skutecznie je monitorować?

Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne i dostosuj dietę do niego. Zacznij od sprawdzenia ile mniej więcej kalorii dziennie przyswajasz i wylicz różnicę między tym a swoim dziennym zapotrzebowaniem. Obliczenie zapotrzebowania kalorycznego nie jest wcale trudne, ponieważ pomagają w tym internetowe kalkulatory. Wybierając kalkulator, do którego można wprowadzić wiele danych, otrzymuje się dokładniejszy, wiarygodny wynik. Takie kalkulatory powinny być stosowane jedynie przez osoby dorosłe. Kiedy ktoś rośnie, potrzebuje automatycznie więcej kalorii, a przy tym wiele wskaźników – jak choćby wzrost i waga – w naturalny sposób się zmienia. Także osoby, które zmieniają swój tryb życia powinny od nowa wykorzystać licznik zapotrzebowania kalorycznego, żeby sprawdzić swoje BMR. Wzrost aktywności zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne i odwrotnie. By skuteczniej monitorować liczbę dostarczanych do ciała kalorii, warto wykorzystać również kalkulator kalorii i wartości odżywczych potraw. 

Jak działa nasz kalkulator zapotrzebowania kalorycznego – instrukcja użytkowania

Wiele osób zastanawia się jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne w najprostszy sposób i nie martwić się, iż wynik będzie niedokładny. Warto skorzystać z naszego kalkulatora zapotrzebowania kalorycznego, który po wprowadzeniu stosownych informacji wygeneruje skrupulatnie wynik. Należy wskazać swoją płeć, wagę w kilogramach, wzrost, jak również wiek. Następnie trzeba podać stopień aktywności fizycznej, wybierając spośród dostępnych możliwości:

  • siedzący (gdy wykonuje się siedzącą pracę, dużo siedzi w szkole, nie uprawia ćwiczeń)
  • niska aktywność (gdy trochę się ćwiczy, ale tylko raz w tygodniu)
  • umiarkowana aktywność (gdy ćwiczenia wykonywane są 2 razy w tygodniu i jest to trening o średniej intensywności)
  • duża (gdy trenuje się kilka razy w tygodniu, a ćwiczenia są ciężkie)
  • bardzo duża (gdy wykonuje się ciężką pracę fizyczną lub co najmniej 4 razy w tygodniu trenuje wykonując ciężkie, trudne ćwiczenia). 

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZACIEKAWIĆ

Zostaw komentarz

1 × 5 =

7 + 3 =