Jakie rolki będą najlepsze? Ranking rolek

przez Admin
0 Komentarz

Rolki to dla wielu wspomnienie dziecięcych zabaw z przyjaciółmi. W czasach kiedy rower czy łyżworolki były najpopularniejszymi prezentami komunijnymi, dzieci spędzały dużo więcej czasu na rekreacji na świeżym powietrzu. Jak zachęcić obecne pokolenie najmłodszych do jazdy na rolkach? Obalimy tez mit, że rolki stanowią wyłącznie dziecięcą zabawkę – sport ten pozwala nie tylko dobrze się bawić ale też wzmocnić mięśnie czy zgubić zbędne kilogramy. W tym artykule odpowiemy na pytanie jak rolki wpływają na figurę.

Jakie rolki będą najlepsze? Rolki jak wybrać?

Rolki nie są tak prostym sprzętem jak mogłoby się wydawać – oczywiście lata temu były to wyłącznie buty z przymocowanymi kółkami, lecz dziś wiele z nich jest wyposażonych w zaawansowane systemy zabezpieczenia. To, jakie rolki powinniśmy wybrać będzie zależało od kilku czynników, takich, jak waga, teren, po którym zamierzamy jeździć, to, czy mają być to rolki rekreacyjne czy sportowe. Ale przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, czy jesteśmy osobami początkującymi, które dopiero zaczną naukę jazdy na rolkach, czy podstawy mamy już opanowane, a chcemy nauczyć się czegoś więcej. Jakie rolki kupić?

Rolki co warto wiedzieć przed zakupem? Jakie są rodzaje rolek

Obecnie rolki nie dzielą się już tylko na rolki męskie czy damskie. W większości rodzaj rolek zależy od tego, do jakiej jazdy będą wykorzystywane: czy będą to rolki figurowe do wykonywania różnych ewolucji, czy na przykład rolki wyczynowe, do jazdy w trudniejszym terenie, odporniejsze na zniszczenia. Jakie rodzaje rolek są dostępne na polskim rynku?

  • rolki fitnessowe – są to najczęściej wybierane modele, czego przyczyną jest ich wszechstronność i szeroki asortyment. Rozmiar i twardość kółek najczęściej określa się w tym przypadku jako średni, będzie więc to najlepszy wybór dla wszystkich początkujących i niezdecydowanych. Często mówi się, że są to tak zwane rolki uniwersalne. Oczywiście rolki fitnessowe możemy kupićlepsze lub gorsze, tańsze czy droższe – wszystko będzie zależało od naszych wymagań i możliwości oferowanych przez producentów.
  • rolki hokejowe – jest to model dość specyficzny, charakteryzuje się nietypową budową buta i bardziej przypominają łyżwy niż rolki. Koła w tym przypadku są umocowane w systemie HiLo, który zapewnia większą stabilność podczas jazdy i ułatwia wąskie skręty. Jest to świetna alternatywa na sezon letni dla wszystkich fanów hokeja, nie chcących rozstawać się z ukochanym sportem na kilka miesięcy.
  • rolki freestylowe i wyczynowe – rolki wyczynowe przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Będą dobrym rozwiązaniem dla wszystkich lubiących dreszczyk emocji, chcących spróbować swoich sił w skokach na rampach czy jazdy przez przeszkody. Przez niektórych model ten określany jest jako „rolki agresywne” – wielbiciele adrenaliny potrafią mieć z nich naprawdę dobry użytek.
  • rolki do jazdy szybkiej – kolejna propozycja dla zaawansowanych sportowców, tym razem lubiących dużą prędkość. Tego rodzaju rolki są przystosowane raczej do jazdy po równiej nawierzchni, takiej jak asfalt, ale dzięki temu ich użytkownicy są w stanie osiągać zdecydowanie wyższe prędkości nich przy tradycyjnych modelach. Ich budowa ułatwia też utrzymanie równowagi, jednak mimo tego przy szybkiej jeździe nie wolno zapominać o kasku i ochraniaczach.

Jakie rolki wybrać? Ranking rolek

Już zdecydowałeś się na rolki? Co warto wiedzieć, zanim kupisz konkretny model? Może się okazać, że mimo idealnie dopasowanego opisu w internecie rolki nie będą Ci z jakiegoś powodu odpowiadały. Być może będziesz musiał zdecydować się na inny model czy rozmiar – warto więc po zakupie przez internet zachować paragon na potrzebę wymiany sprzętu na inny. Na polskim rynku mamy dostępnych wiele modeli rolek, poniżej przedstawiamy te, które mogą cię zainteresować:

1. Regulowane łyżworolki 4S Carbon

Regulowane łyżworolki 4S Carbon

Są to rolki występujące w wersji dziecięce, damskiej i męskiej. Każda z nich posiada możliwość regulacji rozmiarów w granicach czterech rozmiarów. Producent podkreśla zastosowanie w modelu wysokiej jakości łożysk ABEC 7 i dużych kauczukowych kółek PU o twardości 80A. Same buty posiadają dobrą wentylację i trzystopniowe zapięcie (pasek z klamrą, sznurowanie oraz pasek na rzep).

Zalety
niska cena
trzy wersje kolorystyczne
możliwość regulacji rozmiaru
Wady
sprzęt dla początkujących
nieprzystosowanie do ewolucji czy szybkiej jazdy

2. Regulowane łyżworolki 4S 2 w 1

Regulowane łyżworolki 4S 2 w 1

Rolki z możliwością regulacji rozmiaru i zmiany za łyżwy: figurowe lub hokejowe. Model dostępny jest w dwóch kolorach: niebieskim i zielonym, poza tym parametrami nie różni się od powyższego modelu.

Zalety
możliwość zmiany w łyżwy
regulacja rozmiaru
niska cena
Wady
sprzęt dla początkujących
nieprzystosowanie do ewolucji czy szybkiej jazdy

3.Rolki Raven Pulse

Rolki Raven Pulse

Typowo damski model rolek dostępny w rozmiarach 37-40. Model posiada kółka 72 mm 82A i łożyska ABEC7. Kolejną zaletą jest trzystopniowe zapięcie i wyjątkowo lekka i wytrzymała półmiękka skorupa z poliwęglanu – o wadze przystosowanej dla kobiet. Producent zapewnił też w tym modelu obecność trzech systemów: Triple-Vent-System, Trust-Fit-System oraz Shock-Absorbing-System. Rolki te także posiadają regulację rozmiaru. 

Zalety
dopasowanie do damskiej stopy
lekkość
system pochłaniający drgania i wentylacji
Wady
model typowo rekreacyjny

4. Rolki Raven Total Black

Rolki Raven Total Black

Ten model jest z kolei typowo męski. Występuje w rozmiarach 40-43 oraz 43-46 i kolorze czarnym. Również charakteryzuje się lekką konstrukcją i zastosowaniem systemów Trust-Fit- System oraz Triple-Vent-System. Od poprzedniego modelu odróżnia go zastosowanie DSAS, czyli Double-Shock-Absorbing-System. Kółka mają rozmiar 80 mm i parametry 82A.

Zalety
system DSAS
lekka konstrukcja
trwały hamulec
Wady
wysoka cena
model typowo rekreacyjny

5. Rolki Blackwheels Sonic

Rolki Blackwheels Sonic

Kolejny regulowany model rolek. Ich przeznaczeniem jest fitness i jazda rekreacyjna. Kółka w tym modelu to 72 mm 82A. Producent w wypadku tego modelu może pochwalić się idealnym doborem rozmiaru dzięki czterorozmiarowej regulacji i komfortowym dopasowaniu. Zastosowanie znalazły tu systemy Power Flex, BW Powerspeed oraz BW Comfort.

Zalety
konstrukcja stabilizująca stopę podczas jazdy
kółka o dużej odporności na ścieranie
możliwość szybkiej zmiany rozmiaru bez użycia narzędzi
Wady
wysoka cena
model niepozwala na osiąganie dużych prędkości

6. Rolki Croxer Torch

Rolki Croxer Torch

Męskie rolki z regulacją rozmiaru, Double-Vent-System oraz DSAS. Posiadają możliwość regulacji od rozmiaru 43-46.

Zalety
trzystopniowe zapięcie
DSAS
Double foam
Wady
rolki typowo rekreacyjne

7.Rolki Blackwheels BW 720

Rolki Blackwheels BW 720

Kolejne męskie rolki, tym razem z większymi kółkami 84 mm 82A. Przystosowane do jazdy rekreacyjnej i fitnessowej.

Zalety
wytrzymałość
trzystopniowe zamknięcie
Wady
brak regulacji rozmiaru

8. Łyżworolki Nils Extreme

Łyżworolki Nils Extreme

Regulowane łyżworolki do jazdy szybkiej i agresywnej. Posiadają 3 kółka o parametrach 90 lub 100 mm 82A.

Zalety
przystosowanie do szybkiej i agresywnej jazdy
komfort użytkowania
Wady
średnia stabilizacja stopy

Rolki jak dobrać rozmiar aby był odpowiedni?

Co może być dla niektórych zaskoczeniem – pod żadnym pozorem nie kupujemy rolek za dużych! Dotyczy to w szczególności dzieci – wielu rodziców, mając świadomość, jak szybko rosną dziecięce stopy, kupują rolki większe o jeden czy dwa rozmiary, aby dzieci mogły dłużej się nimi cieszyć. Niestety taki zakup może nie tylko prowadzić do otarć i pęcherzy, ale jest też niebezpieczny – zbyt duży but prowadzi do złego ułożenia stopy, w konsekwencji czego bardzo łatwo o utratę równowagi. Lepiej zdecydować się w specjalne rolki dla dzieci, które są wyposażone w możliwość regulacjirozmiaru buta.Rolki – jak dobrać rozmiar? Najlepszym rozwiązaniem jest zakup rolek w sklepie stacjonarnym, gdzie możemy przymierzyć oba buty. Rolki należy mierzyć po zasznurowaniu i zapięciu wszystkich zabezpieczeń – tylko wtedy wiemy, jak dokładnie układa się w nich stopa i kostka. Po założeniu obu rolek należy sprawdzić je w pozycji do jazdy, czyli na stojąco przy lekko ugiętych kolanach – absolutnie nie na siedząco! Jeżeli w prawidłowej pozycji pięta nie odrywa się od podeszwy, a przy wyprostowanych palcach dotykamy zarówno do przodu jak i tyłu buta – rozmiar jest odpowiedni.

Jak rolki wpływają na figurę i zdrowie?

Wielu z was pewnie kojarzy filmy treningowe z lat 80., w których często wykonywane były ćwiczenia na wrotkach. Już wtedy było wiadome, jak dobry wpływ ma jazda na rolkach nie tylko na pracę mięśni nóg, ale prawidłową pozycje całego ciała i wzmocnienie mięśni przy kręgosłupie, w celu utrzymania równowagi. Podobnie jest z rolkami. Podczas jazdy na rolkach skutecznie spalamy tkankę tłuszczową, poprawiamy kondycję i rozwijamy mięśnie pośladów, co szczególnie ucieszy wszystkie kobiety. Rolki to też forma spędzania czasu na świeżym powietrzy, dzięki czemu możemy zadbać o odpowiednie dotlenienie organizmu. Jazda na rolkach może też pomóc nam w redukcji stresu związanego z pracą czy codziennymi obowiązkami i pozwolić na chwilę beztroskiego odprężenia.

Rolki co dają dla zdrowia?

Skuteczność rolek w procesie walki z nadwagą można porównać do biegania – w czasie godziny jazdy na rolkach jesteśmy w stanie spalić do 700 kcal. Zachowanie regularności treningów, przykładowo w ilości 2-3 treningów w tygodniu pozwoli na dość szybki wzrost kondycji i utratę zbędnych kilogramów. Ważne jest, by podczas jazdy utrzymywać się na mniej więcej tym samym poziomie intensywności – tak, by odczuwać pewne zmęczenie, ale nie przeciążać się, by uniknąć robienia częstych przerw. Zaletą rolek w stosunku do treningów biegowych jest zdecydowanie mniejsze obciążanie stawów – w tym przypadku mamy do czynienia z płynniejszym, niewymagającym nagłych zrywów ruchem. Aby utrzymać efektywność treningów, najlepiej stopniowo, powoli zwiększać intensywność czy czas treningów.

Rolki co ćwiczą? Jakie partie mięśni trenujemy jeżdżąc na rolkach?

Nie da się ukryć, że podczas jazdy na rolkach najintensywniej pracują mięśnie nóg i pośladków – czyli duże grupy mięśniowe. Jest to na pewno odpowiedni sport dla kobiet, chcących wysmuklić uda i łydki, zwalczyć cellulit poprzez poprawienie ukrwienia dolnych partii ciała, a przy tym pięknie ujędrnić i podnieść pośladki. Największą pracę w tym przypadku odgrywają bowiem mięśnie czworogłowe. Jednak poza tymi mięśniami, dużą rolę odgrywają mięśnie grzbietu brzucha, odpowiadające za utrzymanie pionowej pozycji i równowagi podczas jazdy. Z kolei dobre wzmocnienie tych mięśni pozwoli na zabezpieczenie się przed problemami z bólami pleców w podeszłym wieku.

Kółka do rolek – bardzo istotny element całego sprzętu

Wielu początkujących rolkarzy nie zwraca uwagi na ten, można powiedzieć kluczowy element. Warto jednak znać oznaczenia poszczególnych kółek do rolek i efekty, jakie możemy dzięki konkretnym rozmiarom uzyskać. Oznaczenie kółek składa się z trzech elementów: liczby (np. 78), która oznacza średnicę kółek podaną w milimetrach, drugiej liczny (np. 82), określającą twardość kółek i litery (np. A) która również odnosi się do twardości kółek, ale raczej w kontekście tworzywa, z jakiego zostaływykonane.

W zależności od rozmiaru kółek możemy regulować prędkość, jaką będziemy w stanie rozwinąć. Małe kółka zapewniają lepszą zwrotność i stabilność jazdy, przez co często wybierane są przez początkujących. Małe kółka wybierają również fani agresywnego stylu jazdy oraz Ci, którzy zamierzają trenować na nierównej powierzchni – małe kółka pozwolą na lepsze pochłanianie drgań w przypadku jazdy po nierównościach. Średnie kółka dobrze sprawdzą się do rekreacyjnej jazdy codziennej, duże natomiast będą odpowiednie dla wszystkich chcących rozwijać duże prędkości – jednak należy zwrócić uwagę, że będą one raczej przystosowane do jazdy po równiej nawierzchni.

Warto też zaznaczyć, że im bardziej miękkie kółka, tym mniejsze prędkości będziemy rozwijać, a z kolei kółka twarde będą bardziej odporne na zużycie.

Dlaczego rolki to dobry pomysł dla dzieci, a nawet i dorosłych?

Poza dobroczynnym wpływem na zdrowie i sylwetkę zarówno dzieci, jak i dorosłych, rolki będą świetnym pomysłem na rodzinne spędzanie czasu. Jazda nie jest trudna i po kilku próbach każdy będzie w stanie ją opanować. W ten sposób można zachęcać i przyzwyczajać dzieci do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu i wpajać zdrowe nawyki, by w dorosłym wieku pamiętały o korzyściach, jakie płyną z zachowania dobrej kondycji. Nie jest to sport wymagający ani szczególnie urazowy – warto jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed upadkiem, w postaci kasku i zestawu ochraniaczy.

Kiedy rolki dla dziecka – czyli kiedy rolki są bezpieczne dla dzieci?

Troskliwi rodzice mogą martwić się, czy ich dziecko jest już w odpowiednim wieku do jazdy na rolkach. Wszystko jednak zależy od indywidualnego stopnia rozwoju dziecka – dla niektórych odpowiednim wiekiem będzie 5-6 lat, inni mogą próbować swoich sił już w czterolatkach. Kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest to, czy u dziecka układ kostny rozwija się prawidłowo, a maluch nie ma problemów z utrzymywaniem równowagi z pozycji pionowej. Najlepszym wiekiem dla większości jest jednak przedział 5-6 roku życia, kiedy dzieci są w stanie zapamiętać, jakie ruchy muszą być wykonywane podczas jazdy i też nie zniechęcają się zbyt szybko do nauki. Rolki dziecięce są wymodelowane w taki sposób, by ułatwić naukę i często posiadają mechanizm zmiany rozmiaru, by rosły razem z dzieckiem.

Kask – obowiązkowe wyposażenie rozsądnego rolkarza

Nie dajmy sobie wmówić, że jazda na rolkach w kasku to wstyd – gorszym wstydem będzie, jeżeli do małej wywrotki będziemy zmuszeni wzywać pogotowie. Kask nie został stworzony tylko z myślą o dzieciach – choć wielu dorosłych niestety tak uważa. Kask jest koniecznością nie tylko przy jeździe szybkiej czy agresywnej, ale w każdym rolkowym treningu – wypadek nie musi być spowodowany naszym brakiem umiejętności. Co więcej, najczęściej jego przyczyną jest nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Kask skutecznie zabezpieczy naszą głowę, bardzo wrażliwą na wszelkie urazy, przed uszkodzeniem w razie upadku – co niekiedy może nawet uratować życie.

Rolki damskie i męskie? Czy jest różnica?

Jak wiadomo, kształty kobiecej i męskiej stopy znacząco się od siebie różnią. W związku z tym producenci rolek postanowili zadbać o większy komfort użytkowania i dostosowali swoje produkty w zależności od płci użytkownika. Damskie i męskie rolki odróżnia nie tylko zakres rozmiarów. Kluczową różnicą jest inny sposób wyprofilowania podeszwy – damskie obuwie jest zdecydowanie węższe, więc aby wyeliminować konieczność bardzo mocnego wiązania, trzeba było odpowiednio zwęzić podeszwę w damskich rolkach. Nie ma natomiast różnicy jeśli chodzi o samo funkcjonowanie rolek – modele dla obu płci są wyposażone w takie same mechanizmy.

Rolki jak jeździć? Wskazówki dla początkujących użytkowników rolek

Podstawą nauki jazdy na rolkach jest wypracowanie właściwej postawy. Nie staraj się jeździć na rolkach tak, jak podczas chodzenia – zamiast całkowicie wyprostowanej pozycji, musisz lekko ugiąć nogi w kolanach i pochylić się minimalnie w przód. Takie ułożenie ciała zapewni łatwiejsze utrzymanie równowagi i większą amortyzację w trakcie jej utraty. Kolejnym elementem jest wykonywanie ruchów tak, jak podczas jazdy na łyżwach, czyli ustawiając stopy z palcami odchylonymi na zewnątrz tak, by z kolejnym ruchem tworzył się kształt tzw. jodełki czy litery V. Nie staraj się od razu wykonywać długich ruchów – dzięki mniejszym krokom, łatwiej nauczysz się utrzymywać równowagę.

Rolki jak hamować?

To pytanie spędza sen z powiek wszystkim, którzy chcą nauczyć się jazdy na rolkach czy jakimkolwiek innym sprzęcie sportowym. Posiadając wiedzę, jak możemy zatrzymać wykonywany przez nas ruch sprawia, że mamy większe poczucie kontroli i czujemy się bezpieczniej. Nauka hamowania na rolkach będzie o wiele łatwiejsza, jeśli umiemy jeździć na nartach – w obu technikach do hamowania możemy wykorzystać tzw. „pług”. Aby zwolnić czy też zahamować, należy zbliżyć do siebie rozstawione nogi tak, by tworzyły one przed nami literę A. W tym przypadku to nie palce, a pięty wypychamy na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, by w odpowiednim momencie wyprostować stopy i nie dopuścić do ich zetknięcia – może to nas kosztować bolesny upadek.

Rolki bez hamulca czy z hamulcem?

Większość modeli rolek rekreacyjnych ma hamulec dołączony do zestawu – możemy go przymocować za pomocą śruby. Zaawansowani rolkarze często jednak rezygnują z jego montażu, ponieważ może on przeszkadzać w bardziej skomplikowanych ewolucjach. Hamulec jest wskazany dla osób uczących się jeździć, ze względu na prostotę tej techniki. Aby zahamować z użyciem hamulca wystarczy wystawić jedną nogę i zadzierając czubek rolki do góry dotknij hamulcem podłoża. Może to wymagać pewnej wprawy, by nauczyć się hamowania bez utraty równowagi.

Rolki do jazdy szybkiej – dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników rolek

Rolki do jazdy szybkiej

Rolki szybkościowe będą gratką dla wszystkich, którzy są doświadczonymi rolkarzami, a szybka jazda stanowi dla nich pasję. Są to rolki wyposażone w największe i najtwardsze rodzaje kółek. Wprawienie takiego sprzętu w ruch wymaga pewnej siły, więc by zacząć jazdę na tych rolkach musisz mieć dobrą kondycję i silne mięśnie nóg. Nie zdziw się też, jeżeli sama szyna takich rolek będzie znacznie dłuższa – niektóre modele liczą nawet 5 kółek. Inaczej umiejscowiony jest w tym modelu także środek ciężkości. Jednak trening na rolkach do szybkiej jazdy jest o wiele efektywniejszy i jeżeli już umiesz jeździć na rolkach, może to być świetny pomysł na rozwijanie swoich możliwości.

Dlaczego rolki obcierają i jak uporać się z obtarciami od rolek?

Jedną z głównych przyczyn obcierających rolek jest niestety nieodpowiednie dobranie rozmiaru. Drugą częstą przyczynę stanowi pospieszne i niedokładne zawiązywanie i zapinanie rolek na stopach. Niektórzy, choć ciężko w to uwierzyć, decydują się na jazdę na rolkach bez skarpetek, co również może przyczynić się to powstania otarć i pęcherzy. Jeżeli problem pojawia się regularnie, warto rozważyć zmianę sprzętu. Jak sobie poradzić, kiedy otarcia i pęcherze już się pojawiły? Dobrym rozwiązaniem będą specjalnie dedykowane tego rodzaju uszkodzeniom stopy plastry żelowe dostępne w aptece. Ulgę może przynieść również chłodzenie stóp w zimnej wodzie. Aby niepogarszać dyskomfortu, lepiej zrezygnować z jazdy lub zaopatrzyć się w kilka par skarpetek, by jak najmniej naruszać otarcia.

Rolki czy wrotki? Czy się różnią i clepiej wybrać?

Główna różnica między rolkami i wrotkami polega na innym układzie kółek – w rolkach mamy do czynienia z najczęściej czterema kółkami ustawionymi jedno za drugim w jednej linii, a we wrotkach kółka ułożone są dwuśladowo jak w samochodzie. Oba sprzęty różnią się też umiejscowieniem hamulca, o ile na rolkach hamujemy tyłem buta, o tyle we wrotkach hamulec znajduje się na samym przodzie tuż pod palcami. Wrotki są raczej sprzętem typowo rekreacyjno-figurowym. Nie mamy tu możliwości wykonywania wielu ewolucji, sama jazda nie osiągnie takiej prędkości jak w przypadku rolek. Wrotki lepiej sprawdzą się też na hali lub wrotkowisku – przez ich budowę i rodzaj kółek nie sprawdzą się raczej w terenie. Nauka jazdy na tego rodzaju sprzęcie może być łatwiejsza na wrotkach, ponieważ są one bardziej stabilne. Wrotki dla dzieci mogą być też popularniejsze, ze względu na powracającą na nie modę, którą zawdzięczają bajkom i serialom dla dzieci. Wybór sprzętu zależy więc przede wszystkim od indywidualnych preferencji – najlepiej wypróbować jazdę na obu rodzajach, na przykład w sklepie, i zdecydować, co jest dla nas wygodniejsze.

Jakie rolki wybrać? Podsumowanie

Chcesz kupić rolki – jak wybrać te najodpowiedniejsze dla siebie? Jeżeli szukasz sprzętu idealnego dla dziecka, najlepiej zdecydować się na sprzęt wielofunkcyjny – który będzie można zamienić na rolki, wrotki, a nawet łyżwy. Warto też zwrócić uwagę, by rolki dla dzieci miały możliwość regulacji rozmiaru – dziecięce stopy szybko rosną, a więc lepiej nie narażać się na częste wydatki. Które rolki wybrać dla dorosłego? Jest to kwestia bardzo indywidualna, uzależniona od wielu czynników, takich jak płeć, stopień umiejętności jazdy czy teren, po jakim zamierzamy się poruszać. Rolki – gdzie kupić? W Polsce jest wiele sklepów internetowych i stacjonarnych, oferujących rolki – Decathlon, GoSport czy Martes Sport. Jeżeli nie możemy zdecydować się na konkretny model, warto poprosić o pomoc doradcę w sklepie stacjonarnym, który przedstawi nam dostępną ofertę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZACIEKAWIĆ

Zostaw komentarz

12 + nine =

15 − = 10