Jaki stepper do ćwiczeń wybrać? Ranking najlepszych stepperów

przez Admin
0 Komentarz

Stepper jest jednym z najpopularniejszych i najmniejszych maszyn do ćwiczeń. W związku z tym nie jest zaskoczeniem, że znajdziemy go w wielu małych mieszkaniach i domach osób, które lubią sport i chcą dbać o swoją kondycję. Trening na tym niezwykle prostym w obsłudze urządzeniu nie wymaga specjalnego przygotowania. Bezpośrednio po zakupie możesz rozpocząć ćwiczenia. Jakie jeszcze zalety ma stepper do ćwiczeń?

Jaki stepper do ćwiczeń wybrać? Jakie są rodzaje stepperów?

Może się wydawać, że stepper domowy jest na tyle prostym urządzeniem, że jego wybór nie może być trudny. Nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom istnieje wiele różnych rodzajów stepperów – od małych, domowych urządzeń po te, które są wykorzystywane przez profesjonalistów na siłowniach czy w fitness klubach. Jakie możemy więc wyróżnić rodzaje stepperów?

Podział stepperów ze względu na rodzaj urządzenia:

  • mini stepper – mimo, że stepper sam w sobie nie jest dużym urządzeniem, producenci wprowadzili na rynek również wersje mini. Są one jeszcze bardziej kompaktowe, co na pewno będzie dużym atutem dla klientów mieszkających w małych mieszkaniach. Tego rodzaju steppery dziś nie odbiegają w większości od swoich większych braci – są wyposażone w podobne komputery i funkcje.
  • stepper pełnowymiarowy – stepper pełnowymiarowy różni się od mini steppera przede wszystkim rozmiarem. Dodatkową zmianą jest korpus umieszczony na wysokości klatki piersiowej wraz z uchwytami mierzącymi tętno. Wbudowany komputer liczy nie tylko kroki, ale też przebyty dystans czy spalone kalorie.
  • stepper elektryczny – na czym polega elektryczność steppera? Stepper elektryczny jest wyposażony w silnik, który reguluje opór powstający podczas stawiania kroków. Mimo, że jest to droższy wybór, gwarantuje on najlepszą jakość ćwiczeń, które nie będą opierać się tylko na pracy z masą własnego ciała.
  • stepper manualny – stepper manualny, choć stanowi zdecydowanie tańsze rozwiązanie, działa wyłącznie pod oporem ciężaru ciała. Praca urządzenia wykonywana jest bazując na podstawie ruchów mięśni nóg osoby ćwiczącej. Jeśli jesteś osobą początkującą, być może ten model okaże się dla ciebie w zupełności wystarczający.
  • stepper fitness – stepper fitness to niezaprzeczalnie najtańsze rozwiązanie jeśli chodzi o przyrządy do ćwiczeń mięśni nóg. Jest to najczęściej plastikowy stopień, którego możemy używać zarówno przy wykonywaniu kroków jak i podskoków. Najczęściej na rynku znaleźć można stepper fitness, które mają opcję regulacji wysokości poprzez dokładanie elementów.

Podział stepperów ze względu na sposób działania:

  • steppery proste – urządzenia te można znaleźć w większości siłowni czy klubów fitness. Nie ma jednak żadnych przeszkód, żeby umieścić ten stepper w domu. Jest on łatwo dostępny w sklepach, a jego konstrukcja i obsługa są banalnie proste. Niestety, efektywność ćwiczeń na tym stepperze nie może się równać chociażby ze stepperem skrętnym.
  • steppery z linkami – stepper z linkami podczas ćwiczeń pozwala na aktywację nie tylko mięśni nóg, ale także ramion. Najbezpieczniejszą opcją jest zakup steppera z linkami, które można odpiąć. Dzięki temu, kiedy nie będziesz chciał z nich korzystać, nie będą one przeszkadzać w tradycyjnej pracy steppera.
  • steppery boczne – stepper boczny jest urządzeniem pozwalającym na aktywację niemal wszystkich mięśni ciała. Ruchy wykonywane na tym sprzęcie przypominają ruchy wykonywane przez łyżwiarzy. Kroki należy wykonywać naprzemiennie, a praca mięśni ciała opiera się głównie na konieczności utrzymywania równowagi podczas ćwiczeń.
  • steppery skrętne – można powiedzieć, że stepper skrętny jest rozbudowaną wersją steppera bocznego. Podczas ćwiczeń na tym urządzeniu wykonujemy nie tylko ruchy pionowe, ale także skrętne, które aktywują większe partie ciała. Dodatkowo aktywowane są między innymi mięśnie brzucha, biodra czy talia. Na rynku bez problemu znajdziesz także stepper skrętny z linkami.
  • steppery kolumnowe (steppery z kolumną) – stepper z kolumną to urządzenie, które jest najczęściej polecane osobom z dużą nadwagą. Jego konstrukcja zmusza ciało do pochylenia sylwetki w przód, co podczas wykonywania ćwiczeń dodatkowo obciąża mięśnie nóg. Na kolumnie często jest też umieszczony komputer z wyświetlaczem, co pozwala na bieżące monitorowanie parametrów.

ZOBACZ TEŻ: JAKI ORBITREK DO DOMU WYBRAĆ? RANKING NAJLEPSZYCH ORBITREKÓW


Jak wybrać stepper do ćwiczeń? Na co zwrócić uwagę przy wyborze steppera?

Wybór steppera może wydawać się prosty, ale ze względu na wielość modeli i różnych dostępnych funkcji warto przygotować się do decyzji o zakupie konkretnej wersji. Na jakie cechy warto zwrócić uwagę i jaki stepper wybrać, by nie rozczarować się zakupem?

Przeznaczenie

Warto zdać sobie sprawę, że nie każda osoba będzie tak samo zadowolona z danego modelu. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i celu, w jakim kupujemy stepper. W przypadku chęci zgubienia zbędnych kilogramów najlepszą propozycją może być stepper z kolumną, ale dla osób, którym zależy na samej pracy nóg, wystarczający może okazać się stepper prosty.

Rodzaj

Stepper powinien być dopasowany nie tylko do osoby, które będzie na niej ćwiczyć, ale także do pomieszczenia, w którym będą odbywać się treningi. Nie ma sensu kupować dużego urządzenia do malutkiej, domowej siłowni, w której ćwiczenia na zbyt dużym sprzęcie mogą zakończyć się zniszczeniami czy urazem. Stepper mini jest też najlepszym wyborem dla osób, które często podróżują i chcą mieć możliwość odbywania treningów w różnych warunkach. Takim osobom nie zawsze sprawdzi się też stepper elektryczny, ponieważ nie wszędzie można mieć dostęp do prądu.

Wbudowane funkcje

Ta cecha ma chyba największe odzwierciedlenie w cenie. Dla osób początkujących czasem wystarczy najprostszy stepper, nawet niekoniecznie wyposażony w komputer. Jeśli jednak zależy Ci na dokładnym mierzeniu swoich postępów, lepiej zdecyduj się na stepper z ramionami, który pozwoli na mierzenie pulsu. Istotna może być też możliwość mierzenia innych parametrów, takich ja liczba kroków, pokonany dystans, czy spalone kalorie.

Jaki stepper do ćwiczeń wybrać? Ranking najlepszych stepperów

Jeżeli gubisz się wśród wielu modeli stepperów dostępnych na rynku, nasz ranking może pomóc ci rozjaśnić sytuację. Sprawdź, które modele są warte uwagi:

1. Stepper do ćwiczeń prosty z linkami DexXer

Stepper do ćwiczeń prosty z linkami DexXer

Urządzenie do ćwiczeń z odpinanymi linkami. Wbudowany komputer jest wyposażony w licznik czasu treningu, ilości powtórzeń, tempa i spalonych kalorii. Mały wyświetlacz LCD umieszczony przy stopach pozwala zaprezentować wszystkie te pomiary. Stepper posiada ręczną regulację oporu, stabilne silikonowe elementy i stalową ramę. Cena: około 160 zł

Zalety
niskacena
odpinane linki oporowe
Wady
niska maksymalna waga użytkownika (100 kg)
niewielki wyświetlacz
ręczna regulacja oporu

2. Stepper skrętny do ćwiczeń z linkami

Stepper skrętny do ćwiczeń z linkami

Mały i lekki (tylko 6,8 kg) stepper skośny, który wyposażony jest w odpinane linki. Wyświetlacz LCD pozwala na monitorowanie czasu trwania treningu, liczby kroków oraz spalonych kalorii. Stepper ma ręczną regulację oporu, gumowe antypoślizgowe stopki i mocne teleskopy. Cena: około 220 zł

Zalety
niewielka waga urządzenia
maksymalna waga użytkownika do 120kg
odpinane linki oporowe
Wady
mało możliwości pomiarowych
niewielki wyświetlacz
ręczna regulacja oporu

3. Stepper do ćwiczeń Zipro Roam

Stepper do ćwiczeń Zipro Roam

Kolejny stepper skrętny z odpinanymi linkami. Ten model również charakteryzuje się niewielką wagą i tą samą maksymalną wagą użytkownika (120 kg). Producent zaznacza, że stepper wykonuje ruch 2w1: pionowy oraz skrętny. Tryb pracy można zmieniać przy pomocy dźwigni. Komputer pozwala na mierzenie czasu treningu, liczby spalonych kalorii, liczby kroków oraz liczby kroków na minutę. Cena: około 700 zł

Zalety
ruch 2w1
gumowe pedały
wytrzymała i stabilna konstrukcja
Wady
znacznie wyższa cena
niewielki wyświetlacz

4. Stepper do ćwiczeń HMS S3033 PINK

 Stepper do ćwiczeń HMS S3033 PINK

Cichy stepper skrętny z linkami w ciekawej gamie kolorystycznej. Do wyboru mamy kolor różowy, zielony oraz żółty. Waga produktu to 7 kg. Wbudowany komputer pozwala śledzić czas trwania treningu, liczbę kroków i spalonych kalorii. Możemy tu też ręcznie regulować wysokość czy opór urządzenia. Cena: około 240 zł

Zalety
ciekawa gama kolorystyczna
odpinane linki oporowe
Wady
niska maksymalna waga użytkownika (100 kg)
mały wyświetlacz

5. Stepper do ćwiczeń fitness 4Fizjo – tradycyjny schodek

Stepper do ćwiczeń fitness 4Fizjo - tradycyjny schodek

Trzystopniowy stepper fitness do aerobiku czy innych form treningu. Jego modułowa budowa pozwala na zmianę wysokości, a gumowe stopki i antypoślizgowa powierzchnia zapewniają bezpieczeństwo podczas treningu. Urządzenie jest kompaktowe i lekkie, ale nie posiada żadnych dodatkowych funkcji. Cena: około 100 zł

Zalety
cena
bezpieczeństwo ćwiczeń
trzy stopnie wysokości
Wady
brak komputera
brak regulacji oporu

6. Stepper do ćwiczeń Hop-Sport HS-055s Noble

Stepper Hop-Sport HS-055s Noble

Stepper skrętny z odpinanymi linkami i kolumną. To urządzenie nie jest już tak kompaktowe, ale pozwala na lepszą obserwację efektów treningu na wyświetlaczu LCD i trzymanie się uchwytów. Komputer mierzy czas treningu, liczbę kroków, średnią liczbę kroków na minutę i spalone kalorie. Cena: około 360 zł

Zalety
kolumna z regulacją wysokości
odpinane linki oporowe
Wady
większy rozmiar urządzenia
dość duża waga (15 kg)
niska maksymalna waga użytkownika (100 kg)

7. Stepper do ćwiczeń Zipro Climber

Stepper do ćwiczeń Zipro Climber

Stepper prosty z oporem magnetycznym regulowanym manualnie. Zapewnia to nie tylko cichą, ale także płynną prace urządzenia. Solidna konstrukcja pozwala na bezpieczny i komfortowy trening, a uchwyty na smartfona i bidon umożliwiają słuchanie muzyki czy troskę o odpowiedni poziom nawodnienia. Komputer, poza podstawowymi parametrami, mierzy teżpuls oraz przebyty dystans. Cena: około 1100 zł

Zalety
zaawansowany komputer
dodatkowe uchwyty
opór magnetyczny
Wady
duże gabaryty urządzenia
bardzo wysoka cena

Jakie funkcje posiadają steppery do ćwiczeń?

W dzisiejszych czasach nie wystarczy powiedzieć, że zaletą urządzenia do ćwiczeń jest fakt, że ma ono wbudowany komputer. Kluczem do jego funkcjonalności są poszczególne dane, które komputer zbiera i prezentuje na monitorze wbudowanym w stepper. Co daje wyposażenie steppera w konkretne funkcje i które z nich są najistotniejsze?

Licznik kroków i dystansu

Jest to podstawowe wyposażenie każdego komputera w stepperze. Ta bazowa funkcja pozwala tak naprawdę na określenie intensywności i długości treningu, a także śledzenie swoich postępów na podstawie coraz większego dystansu czy liczby kroków. Warto sprawdzić, czy mamy możliwość zaadaptowania do licznika swojego wzrostu czy innych parametrów, które pozwolą na dokładniejsze mierzenie pokonanego dystansu.

Licznik spalonych kalorii

Funkcja szczególnie ważna dla osób, które kupują stepper w celu walki z nadwagą. Licznik spalonych kalorii pozwala nie tylko na sprawdzenie, ile kalorii pozbyliśmy się dzięki treningowi, ale też obserwację tego, jak wzrasta ta liczba w miarę wykonywania coraz to intensywniejszych treningów.

Czujnik prędkości i kadencji

Czujnik prędkości i kadencji w stepperze działa podobnie do czujnika rowerowego. Dzięki danym, które zbiera on podczas ćwiczeń, jesteśmy w stanie powiedzieć z jaką prędkością się poruszamy i ile kroków wykonujemy w minutę. Ważne, by pomiary te były wykonywane i prezentowane w czasie rzeczywistym – ułatwi to chociażby planowanie i przeprowadzanie treningu interwałowego.

Regulacja oporu

Cecha ta jest charakterystyczna dla urządzeń fitness – pozwala ona na stopniową zwiększanie intensywności ćwiczeń bądź jej zmniejszanie w zależności od potrzeb. Zapewnia to nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo podczas treningu. Warto sprawdzić, czy dany stepper ma wbudowane gotowe plany treningowe, które zdecydowanie ułatwią pracę osobom początkującym.

Funkcje SMART

W dobie wszechobecności smartfonów klienci często chwalą sobie posiadanie sprzętów wyposażonych w tzw. funkcje SMART. Pozwalają one na połączenie, najczęściej przez Bluetooth, urządzenia ze smartfonem, na którym przy użyciu odpowiedniej aplikacji, możemy w łatwy sposób uzyskać dostęp do danych zebranych przez stepper. Może być to nie tylko historia treningów, ale również prognozowane postępy czy ostrzeżenia zdrowotne.


ZOBACZ TEŻ: KTÓRY TRENAŻER ROWEROWY WYBRAĆ? PORADY I RANKING TRENAŻERÓW


Stepper co daje – jakie są korzyści z ćwiczeń na stepperze?

Ćwiczenia na stepperze nie są trudne do wykonania. Dzięki temu, nawet początkujące osoby mogą czerpać z nich satysfakcję. Trening na stepperze klasycznym przypomina energiczne wchodzenie po schodach, jednak nie obciąża on w taki stopniu stawów kolanowych i kręgosłupa. Ćwiczenia są też bardziej efektywne od chodzenia po schodach, głównie dzięki możliwości regulacji oporu. Stepper, w zależności od modelu, pozwala nie tylko na spalanie tkanki tłuszczowe, ale też modelowani nóg, pośladków, bioder czy talii, a nawet ramion. Dzięki ćwiczeniom na stepperze wzmocnione są mięśniezabezpieczające stawy i kręgosłup, co pozwoli na dłużej cieszyć się zdrowiem.

Czy warto posiadać stepper w domu? Zalety i wady rozwiązania

Stepper jest jednym z urządzeń treningowych najczęściej wybieranych do ćwiczeń w domu. Dlaczego? Po pierwsze praca na tego rodzaju urządzeniu stwarza niewielkie ryzyko kontuzji, a sam sprzęt jest banalnie prosty w obsłudze. Modele mini zajmują naprawdę niewiele miejsca i w razie potrzeby można je swobodnie transportować. Stepper jest też stosunkowo tani, a zarazem skuteczny. Jakie są najistotniejsze wady i zalety stepperów?

Zalety
niska cena
skuteczność ćwiczeń
łatwość transportu i przechowywania
intuicyjny tryb ćwiczeń
komputer monitorujący najważniejsze parametry
niskie ryzyko kontuzji czy urazu
Wady
dość monotonne ćwiczenia
urządzenie wymaga regularnego smarowania
sprzęt potrafi być głośny
niektóre modele pozwalają wyłącznie na ćwiczenia dolnych partii ciała

Stepper które mięśnie pracują podczas ćwiczeń?

Aby pracować nad wybranymi partiami mięśni należy dobrze dobrać stepper. Które mięśnie pracują podczas treningu na klasycznej wersji urządzenia? Zaletą stepperów jest to, że podczas ćwiczeń w głównej mierze pracują mięśnie w miejscach, gdzie odkłada się najwięcej tłuszczu, czyli nogi, pośladki oraz brzuch. Jednak jest to urządzenie nie tylko dla osób z nadwagą. Przykładowo dzięki stepperowi z linkami możemy aktywować podczas treningu także ramiona. Skorzystać z tego mogą osoby, które chcą ogólnie popracować nad swoją kondycją. Ciekawą kwestią jest też praca, jaką wymusza trening na sprzęcie takim, jak skrętny stepper, co ćwiczy nie tylko samą pracę mięśni, ale też poprawia zmysł równowagi czy koordynację ruchową.

Stepper jak ćwiczyć? Porady dla nowych użytkowników

Trening na stepperze jest bardzo intuicyjny, choć, w zależności od modelu, może się znacząco różnić. Możesz wybrać najwygodniejszy dla siebie stepper. Jak ćwiczyć na tym urządzeniu w sposób poprawny? Jest kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać podczas ćwiczeń na każdym stepperze. Podstawę stanowi prosta rozgrzewka, głównie skoncentrowana na mięśniach nóg. Może to być więc krótki bieg czy podskoki, krążenia stawów i przysiady. Kluczem do poprawności wykonywanych ćwiczeń jest postawa. Nie zapominaj o wyprostowanych plecach, ułożeniu bioder w prostej linii z kręgosłupem i staraj się nie doprowadzać do przeprostów w kolanach. Pamiętaj też o oddechu, staraj się, by był jak najbardziej wyrównany. Po treningu zadbaj o rozciągnięcie mięśni, dzięki czemu unikniesz kontuzji i zakwasów.

Stepper jak ćwiczyć żeby schudnąć – czyli czy dzięki stepperowi uda się zrzucić zbędne kilogramy?

Nie ma złotego środka na szybką utratę nadwagi. Jednak każda aktywność ruchowa skutecznie przybliża do tego celu. Warto więc zaopatrzyć się w domowe urządzenie do ćwiczeń, takie jak stepper. Jak ćwiczyć żeby schudnąć i uniknąć efektu jo-jo? Kluczem wydaje się być regularność. Dzięki powtarzającym się treningom ciało będzie spalać coraz więcej tkanki tłuszczowej, a ty odczujesz poprawę swojej kondycji. Dobrym sposobem jest też stopniowa intensyfikacja ćwiczeń. Pamiętaj jednak, by mierzyć siły na zamiary i nie przekraczać swoich możliwości. Bezpieczeństwo jest znacznie ważniejsze niż uzyskanie szybkich efektów, które najprawdopodobniej nie będą długotrwałe.

Który stepper lepszy prosty czy skrętny? A może inny?

Każdy rodzaj steppera posiada swoje indywidualne wady i zalety. Wersja mini jest kompaktowa i lekka, ale nie posiada tych samych funkcji co wersja pełnowymiarowa. Jednak najważniejsze w użytkowaniu sprzętów do ćwiczeń są ich efekty. Wobec tego trzeba zapytać, który stepper lepszy prosty czy skrętny? Są to najpopularniejsze rodzaje stepperów. Oba mają podobną liczbę zwolenników, co sprawia, że wybór pomiędzy nimi może być ciężki. Z jednej strony stepper klasyczny jest bardziej kompaktowy, lżejszy, łatwo dostępny i tańszy. Z drugiej jednak strony, wykonywane na nim ćwiczenia nie aktywują aż tylu mięśni, co w przypadku steppera skrętnego. Ten z kolei charakteryzuje się większym rozmiarem i wyższą ceną. Jednak ćwiczenia na stepperze skrętnym mogą być zbyt trudne dla osób początkujących. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze sportem, może warto zdecydować się na stepper prosty i wraz z poprawą kondycji wymienić go na stepper skrętny.

Jaki stepper do ćwiczeń wybrać? Podsumowanie

Stepper należy do urządzeń prostych w obsłudze, kompaktowych i skutecznych. Nic więc dziwnego, że gości w wielu domach, a jego właściciele zachwalają efekty, które dzięki niemu uzyskują. Jednak aby stepper służył nam jak najlepiej, należy wybrać taki, który będzie odpowiedni dla danej osoby pod względem stopnia trudności, preferencji ćwiczeniowych czy ceny. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem sprzętu do ćwiczeń do małego mieszkania – stepper może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dzięki niemu będziesz mógł w aktywny sposób oglądać telewizję czy słuchać muzyki, a wszystko w zaciszu własnego domu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZACIEKAWIĆ

Zostaw komentarz

fourteen + 18 =

− 2 = 1