Dietetyk online – czyli porady dietetyczne w internecie. Czy to dobry pomysł? Fakty i mity

przez Admin
0 Komentarz

Jak pozbyć się nadmiaru kilogramów? Zadanie to nie musi być trudne, gdy nie działa się w pojedynkę, ale współpracuje ze specjalistą. W każdym mieście mamy dziś styczność z przynajmniej kilkoma gabinetami dietetyka, zrobienie pierwszego kroku na drodze do szczupłej sylwetki nie powinno być więc trudne. Co jednak zrobić, gdy nie ma się czasu na regularne wizyty w gabinecie? I w takim przypadku można liczyć na wsparcie. Udzielają go dietetycy online prowadzący swoją działalność za pośrednictwem Internetu. I choć może się wydawać, że gubienie wagi i dbanie o siebie jest trudniejsze, gdy specjalista nie może obserwować swojego pacjenta w realnym świecie, internetowy dietetyk nie może narzekać na brak zainteresowania. Warto więc zadać kilka dodatkowych pytań na temat tej profesji i jej zalet.

Dietetyk online – kim właściwie jest i czy warto rozważyć skorzystanie z jego oferty?

Dietetyk jest specjalistą, który poszukuje odpowiedzi na pytanie o to, w jaki sposób żywność i samo żywienie wpływają na ludzki organizm. Potrafi opracowywać zalecenia żywieniowe zarówno dla osób zdrowych, jak i tych, które zmagają się z różnymi problemami, a jednocześnie uczy zasad zdrowego żywienia. Dobry dietetyk online realizuje te same zadania, z tą jednak różnicą, że nie przyjmuje pacjentów w swoim gabinecie. Jego narzędziem pracy są komunikatory internetowe, za pośrednictwem których spotyka się z osobami zainteresowanymi zmianą sposobu odżywiania się. Aplikacje takie, jak choćby Skype pozwalają mu na kontrolowanie postępów osoby, która planuje zmianę nawyków żywieniowych. W ten sam sposób dietetyk internetowy ocenia, jak organizm pacjenta zareagował na dietę, a co za tym idzie – jakie ewentualne zmiany w niej wydają się niezbędne, aby wspomóc jej efekty.

Skorzystanie z oferty dobrego dietetyka online jest tak samo korzystne, jak wizyta w gabinecie specjalisty z zakresu żywienia. Tak naprawdę, kluczowe znaczenie ma nie to, czy porady są udzielane twarzą w twarz, czy za pomocą komunikatora. Znacznie ważniejsze jest to, czy ustalenie diety online uwzględnia potrzeby osoby, która szuka tego rodzaju wsparcia.

Jakie są zalety dietetyka internetowego?

dietetyk internetowy

Dietetyk przez Internet to szereg korzyści. Jego największą zaletą wydaje się przy tym oferowana przez niego możliwość zmiany nawyków żywieniowych bez konieczności wychodzenia z domu. Wizyta może odbyć się praktycznie w każdym miejscu na świecie pod warunkiem, że dysponuje się laptopem podłączonym do Internetu, kamerą, mikrofonem i jedną z aplikacji umożliwiających kontakt z dietetykiem. Wiele osób zwraca też uwagę na to, że układanie diety online zwykle nie jest drogie, a czas oczekiwania na wizytę jest zdecydowanie krótszy niż ma to miejsce w przypadku dietetyka przyjmującego we własnym gabinecie lub w dużej poradni. Porady dietetyka online, który nie posiada rzeczywistą wiedzę i odpowiednie wykształcenie, nie są przy tym wcale mniej wartościowe niż te, na jakie można liczyć w gabinecie.

Czy internetowy dietetyk może być skuteczny?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, czy porady dietetyczne online spełnią nasze oczekiwania. Pewne jest jednak to, że ich powodzenie bądź jego brak wcale nie są uzależnione od formy ich przedstawienia. Tak samo, jak nieskuteczny może być specjalista, który posiada własny gabinet i przyjmuje w nim pacjentów, nieskuteczny potrafi być dietetyk konsultujący się z nami za pośrednictwem wirtualnej sieci. Jak zatem mieć pewność, że trafiło się na skutecznego dietetyka?

Nasz wybór nie może być nieprzemyślany, a już na pewno nie może być podyktowany tylko tym, że indywidualna dieta online jest tańsza od tej, która była oferowana w poradni. W takim przypadku szansa na rzeczywiste zmiany nawyków żywieniowych jest niska. Jeśli jednak współpracuje z nami dobry trener i dietetyk online, a my wiemy, że jego dotychczasowi pacjenci są zadowoleni ze współpracy, mamy podstawy do tego, aby z optymizmem spoglądać w przyszłość.

Zobacz też: Trening odchudzający – jak ćwiczyć, żeby pozbyć się tkanki tłuszczowej

Dieta online – jak wygląda współpraca z dietetykiem przez internet?

dieta online

Każdy dietetyk wykorzystujący Internet do swojej pracy ma nieco inny schemat działania. Zwykle jednak konsultacje odbywają się z wykorzystaniem komunikatora internetowego, który pozwala nie tylko na słyszenie naszego głosu, ale i ocenę tego, jak wyglądamy. Przed pierwszą wizytą możemy być też poproszeni o wypełnienie ankiety dotyczącej stanu naszego zdrowia, jeśli zaś zmiana diety jest podyktowana problemami ze zdrowiem, specjalista może też chcieć zobaczyć wyniki ostatnich badań lekarskich. Bardzo popularna jest też prośba o to, aby jeszcze przed spotkaniem pacjent przygotował dzienniczek diety. Zawarte są w nim informacje na temat jego ostatnich posiłków i godzin ich przyjmowania pozwalające dietetykowi na lepsze poznanie dotychczasowych zwyczajów osoby, z którą będzie współpracować. Dzienniczek diety warto wypełniać rzetelnie. To właśnie informacje w nim zawarte pomogą w ustaleniu diety nie tylko wartościowej, ale i takiej, której łatwo można przestrzegać.

Zadaniem specjalisty jest ułożenie diety online, zadaniem jego podopiecznego zaś – jej przestrzeganie. W trakcie współpracy konsultacje zwykle odbywają się dwutorowo. Przynajmniej raz w tygodniu pacjent przygotowuje raport zdając relacje ze swoich postępów. Podczas rozmów odbywających się mniej więcej raz na trzy tygodnie ustalane są zaś dalsze działania i ewentualne diety. Tu warto przypomnieć, że pierwsze zalecenia nie są wcale ostatnimi, jakie daje dietetyk online. Program żywieniowy zmienia się w zależności od tego, jak reaguje na niego organizm pacjenta.

Indywidualna dieta online może być nawet lepsza od tradycyjnej wizyty u lekarza!

Może się wydawać, że nic nie zastąpi wizyty u lekarza. Rzeczywiście, gdy mamy poważne problemy ze zdrowiem, nie wolno nam ignorować jego zalety. Gdy jednak chcemy schudnąć po to choćby, aby nie chorować w przyszłości, dieta online może okazać się szczególnie cennym wsparciem. Zwykle jest ona bardziej konkretna niż zalecenia specjalisty, dietetyk online za darmo (w ramach wykupionego pakietu) dokonuje przy tym jej systematycznych modyfikacji, gdy okazuje się, że nie wpływa ona najkorzystniej na organizm pacjenta. Nawet najlepsi dietetycy online zwykle nie mają też na tyle napiętego grafiku, aby nie móc szybko udzielić wsparcia swoim pacjentom, a nie wówczas, gdy w grę wchodzą konsultacje z lekarzem, sytuacja nie przedstawia się już równie optymistycznie.

Dietetyk online cena – czy to drogie rozwiązanie?

Dietetyk online cena

Czy musimy liczyć się z koniecznością wydania dużych pieniędzy, jeśli interesuje nas oferta, jaką przygotowuje dietetyk online? Cena usług specjalisty z tego zakresu potrafi być zróżnicowana. W Internecie nie brakuje stron, na których można zyskać bezpłatne porady, jakich udziela dietetyk online. Darmowy pakiet zwykle nie jest spersonalizowany albo opiera się jedynie na podstawowych informacjach przekazanych przez pacjenta. Nie oznacza to jednak, że jest on całkowicie nieprzydatny. Jeśli dietetyk online za darmo nie wzbudza naszego zaufania, możemy korzystać ze wsparcia osób, które oferują płatne usługi.

Ceny takich usług są zróżnicowane i uzależnione od tego, jakie rozwiązania nas interesują. Najtańsze są jednorazowe konsultacje i te zwykle nie są wydatkiem większym niż 100 PLN. Więcej musimy zapłacić za pakiety zakładające dłuższą współpracę. W zamian możemy jednak liczyć nie tylko na indywidualną dietę, ale i na porady dietetyka online udzielane dokładnie wtedy, gdy pojawia się jakakolwiek wątpliwość. Dietetyk internetowy, tak samo jak ten, który ma własny gabinet, zwykle organizuje też promocje, w zassie których można liczyć na konsultacje w cenach znacznie atrakcyjniejszych niż zazwyczaj.

Zobacz też: Dieta Dieta Dukana – jak działa? Co można jeść? Kiedy pojawią się efekty?

Dietetyk online dla par – indywidualnie, czy w parze, dlaczego nie!

Gdy robimy coś z ukochaną osobą, zwykle jest to przyjemniejsze od tego, co robimy sami. Dlaczego więc nie skorzystać wspólnie ze wsparcia dietetyka? Dietetyk sportowy online bardzo często współpracuje z parami podpowiadając obojgu partnerom, co i jak jeść, aby czuć się lepiej i poprawiać swoje wyniki. Wspólne odchudzanie może być przy tym równie skuteczne.

Pary, które zdecydowały się na ułożenie diety online dla siebie przyznają, że zwiększa to motywację do jej przestrzegania. Jest to szczególnie ważne przy dietach restrykcyjnych takich, jak choćby dieta ketogeniczna. Dietetyk online dla par jest też atrakcyjny finansowo. Pakiety dla dwojga zwykle nie są tak drogie, jak dwie diety indywidualne, o sporych oszczędnościach można przy tym mówić także wówczas, gdy kompletowana jest lista zakupów.

Dietetyk online dla dzieci – kiedy to dobre rozwiązanie?

Dietetyk online dla dzieci

Otyłość już od dawna nie jest problemem, z którym zmagają się jedynie osoby dorosłe. Także maluchy mają z nią problem. Rodzice przeważnie orientują się dopiero po pewnym czasie, jak poważne były ich zaniedbania. Pojawia się więc pytanie o to, czy nawet najlepszy dietetyk online poradzi sobie z takim wyzwaniem?

Coraz więcej osób przekonuje, że indywidualna dieta online dla dziecka to dobre rozwiązanie. Pozwala ona zajęcie się problemem nadwagi i otyłości natychmiast, gdy tylko się on pojawi, co ma ogromne znaczenie, gdy weźmie się pod uwagę to, jak długo trzeba czekać na klasyczne konsultacje dietetyczne dla dzieci. Nie bez znaczenia jest i to, że wiele maluchów nie znosi najlepiej wizyt w gabinetach lekarskich kojarzących się im z poważniejszymi problemami ze zdrowiem, jakie w przeszłości były ich udziałem. Internetowy dietetyk nie budzi złych skojarzeń, a wirtualne spotkania z nim mogą być wyjątkowo ciekawą przygodą.

Dietetyk online czy warto?

Zarówno nasze zdrowie, jak i dobre samopoczucie są na tyle cenne, że nie wolno ich lekceważyć. Dietetyk przez Internet może pomóc nam poczuć się lepiej, wyglądać dobrze pomimo upływającego czasu i dłużej cieszyć się dobrą kondycją. Kontakt z nim odbywa się dokładnie wtedy, gdy mamy taką potrzebę, tylko od nas zależy przy tym również to, jak częste będą konsultacje. Wszystko razem sprawia, że ustalanie diety online jest znakomitym rozwiązaniem bez względu na nasz wiek, płeć oraz styl życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZACIEKAWIĆ

Zostaw komentarz

2 × 5 =

93 − 84 =