Co to jest dieta zupowa, jakie są jej zasady i efekty?

przez Admin
0 Komentarz

Dieta zupowa kilka lat temu przewróciła rynek dietetyczny do góry nogami. Idea jedzenia wszystkich posiłków w formie zupy, która jest w Polsce znacznie bardziej popularna niż chociażby na zachodzie Europy, wydawała się intrygująca, a przede wszystkim smaczna. Jednak co daje dieta zupowa i jakie efekty można dzięki niej faktycznie uzyskać?

Co to jest dieta zupowa? Kilka faktów na początek

Założeniem diety zupowej jest zamiana wszystkich posiłków w ciągu dnia na zupy. Mimo, że wydaje się to dość restrykcyjna dieta, wyłączeniu podlegają jedynie tłuste mięso, wędzone ryby oraz żywność wysoko przetworzona. Jak wygląda dieta zupowa? Otóż trzeba zacząć od tego, że zupa to nie tylko tradycyjny rosół – do wyboru mamy również warzywne czy mięsne zupy kremy, zupy mleczne, a nawet zupy owocowe. Co istotne, nie zaleca się, by jeść jeden rodzaj zupy przez cały dzień – ta dieta powinna być urozmaicona, przez co na pewno nie będzie nudna.

Dieta zupowa na czym polega? Wprowadzenie do zasad diety zupowej

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć dietę zupową, musisz przedtem poznać jeszcze kilka ważnych informacji o tej diecie. Ten rodzaj diety ma nie tylko być przeciwieństwem głodówki, ale też ma zapobiec nadmiernej utracie energii, która występuje w przypadku wielu restrykcyjnych diet odchudzających. Nie nastawiaj się jednak na tradycyjne, tłuste zupy – aby dieta była faktycznie skuteczna, musisz zmienić swoje podejście do tego typu posiłków i zrezygnować z wywarów mięsnych na rzecz tych warzywnych, z dodatkiem chudego mięsa czy ryby. Główną zaletą tego rodzaju posiłków ma być dostarczenie organizmowi lekkostrawnych posiłków o dużej zawartości wody, które sprawią, że nadmiar tłuszczu nie będzie się odkładał. Poprawie ma ulec również stan cery i układu pokarmowego, dzięki dużej ilości błonnika zawartego w warzywach.

ZOBACZ TEŻ: DIETA LEKKOSTRAWNA – WSKAZANIA, ZASADY I JADŁOSPIS

Jak wygląda dieta zupowa? Jakie są zasady diety zupowej?

Jak wygląda dieta zupowa? Jakie są zasady diety zupowej?

Mimo, że można znaleźć w internecie informacje o bardzo szybkich efektach, sięgających nawet utraty 9 kg w przeciągu tygodnia, nie należy nastawiać się na takie efekty. Nie tylko byłyby one trudne do osiągnięcia, ale przede wszystkim tak szybki, wręcz drastyczny spadek wagi nie jest zdrowy dla organizmu. Może doprowadzić do niedoborów niezbędnych składników odżywczych, co na pewno nie sprawi, że będziemy zdrowsi, będziemy mieć lepszą kondycję czy sylwetkę. 

Zgodnie z założeniem, że porcja zupy o wadze 250 g ma kaloryczność w wysokości około 150 kcal, należałoby zjeść około 6-7 porcji w ciągu dnia, by zapewnić organizmowi odpowiednią ilość energii, ale jednocześnie pozwolić organizmowi na utratę zbędnych kilogramów, co ma zapewnić dieta zupowa. Jak długo stosować ten rodzaj odchudzania? Taką dietę należy prowadzić nie dłużej, niż przez tydzień.Istnieje jeszcze druga opcja tej diety – zupę możesz jeść jako jeden lub dwa z 5 posiłków dziennie występujących w zbilansowanej diecie – tę wersję można stosować bez ograniczeń czasowych.

Dieta zupowa co można jeść? Dieta zupowa jadłospis

Zasady diety zupowej wydają się proste, lecz trzeba pamiętać, by nie popaść w rutynę i jeść wyłącznie kilka potraw ze starych przepisów. Co oznacza urozmaicona dieta zupowa? Co można jeść, by uzyskać jak najlepsze efekty? To, jak wygląda dieta zupowa, zależy głównie od indywidualnych preferencji. Nie warto zmuszać się do jedzenia składników, których naprawdę nie lubisz, ale jest to świetna okazja

by przetestować wiele nowych, być może zaskakujących przepisów. Ciekawymi propozycjami są krem z ryby czy kukurydzy. Być może niektóre z przepisów, które wypróbujesz podczas trwania diety zasmakują ci na tyle, że będziesz chciał wprowadzić je na stałe do swojego jadłospisu.

Dieta zupowa jadłospis – dieta zupowa przepisy na zupy

Warto docenić, jak zdrowym i smacznym sposobem na odchudzanie może być dieta zupowa. Przepisy na zupy można znaleźć w internecie czy książkach kucharskich – warto zadbać jednak, by składały się one ze zdrowych, świeżych składników. Może okazać się, że zupy, które od lat goszczą na twoim rodzinnym stole również mogą sprawdzić się podczas diety zupowej. Sprawdź, jak wyglądają przykładowe propozycje.

Dieta zupowa – przepisy

Dieta zupowa – przepisy

Krem z pomidorów

Może być to alternatywa dla tradycyjnej zupy pomidorowej. Dwa dojrzałe pomidory obierz ze skórki i pokrój w kostkę. W garnku zagotuj włoszczyznę – pół marchewki, ćwiartkę pietruszki, kawałek selera i pora. Dodaj pomidora i zmiksuj całość blenderem. Zupę możesz doprawić świeżą bazylią lub oregano.

Krem z ryby

150 g filetu z białej ryby podpiecz na patelni grillowej. Przygotuj bulion warzywny, najlepiej bez dodatku gotowej kostki. Rybę pokrój na mniejsze kawałki i dodaj do bulionu. Gotuj razem przez co najmniej 3 minuty. Całość zmiksuj blenderem. Do smaku możesz doda zioła, jogurt, pestki dyni lub słonecznika.

Zupa wiśniowa

Około 250 gram drylowanych wiśni wsyp do garnka i zalej wodą. Gotuj do czasu, aż wiśnie puszczą sok, od czasu do czasu mieszając. Taką zupę możesz doprawić cynamonem lub imbirem, dzięki czemu stanie się wytrawniejsza. Staraj się jednak używać dodatkowego cukru.

Zupa ogórkowa

Tradycyjna zupa ogórkowa również może zostać włączona do odchudzania, kiedy wykorzystywana jest dieta zupowa. Przepis na zupę może być tradycyjny, ale warto wówczas zadbać, by kawałki ogórka czy ziemniaków były dość spore, by pobudzić do pracy żuchwę i zęby. Warto dodać do niej szczypior lub cebulę dymkę, co wzbogaci potrawę o witaminę C, wapń i żelazo.

Jak zacząć dietę zupową? Jak się przygotować?

Warto wiedzieć, jaki wpływ na zdrowie ma dieta zupowa – przepisy to nie wszystko. Przed rozpoczęciem tego rodzaju odchudzania należy przede wszystkim upewnić się, że ostatnio nie dolegają nam żadne problemy związane z układem trawiennym, by nie doprowadzić do niekorzystnych reakcji organizmu. Również podczas diety należy uważnie przyglądać się wszelkim niepokojącym objawom. Dieta zupowa może być też dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z trudnościami w przełykaniu, aftami czy problemami stomatologiczno-ortodontycznymi. Jeśli cierpisz na jakieś przewlekłe choroby, przed rozpoczęciem tej, jak i każdej innej diety, skonsultuj się z lekarzem.

Dieta zupowa efekty – czego można się spodziewać stosując dietę zupową?

Dieta zupowa efekty

Mimo, że w internecie można znaleźć wiele kłamstw na temat tego, jakie efekty daje dieta zupowa, opinie na temat jej wpływu na zdrowie są ogólnie pozytywne. Oczywiście, jak do wszystkiego, również do tej metody odchudzania należy podejść z umiarem i zdrowym rozsądkiem. Zamiast nastawiać się na zrzucenie jak największej liczby kilogramów, lepiej skupić się na własnym samopoczuciu. Jeśli poczujesz, jak stopniowo poprawia się twoja kondycja i zwiększa poziom energii, sam pewnie stwierdzisz, że zdrowa, zbilansowana dieta jest warta wprowadzenia na stałe. Co więcej, dzięki zwiększeniu dostarczanej ilości wody i błonnika do organizmu poprawi się perystaltyka jelit i stan cery.

ZOBACZ TEŻ: DIETA KETOGENICZNA – WPROWADZENIE, PORADY, WSKAZÓWKI, WADY I ZALETY DIETY KETO

Dieta zupowa czy jest zdrowa?

Zacznijmy od tego, co jest wiadome od dawna – płynne lub półpłynne pokarmy nie obciążają układu pokarmowego – są łatwiejsze do strawienia i szybciej dostarczają niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie korzystne dla zdrowia na dłuższą metę – brak przyjmowania stałych pokarmów może doprowadzić do rozleniwienia układu trawiennego czy problemów z zębami. Na stałe warto wprowadzić zbilansowaną dietę, której elementem mogą być zupy, ale też surowe warzywa i owoce czy pokarmy w formie stałej. Dieta zupowa – czy jest zdrowa? Jeśli jest przeprowadzona w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem, nie powinna wyrządzić szkód w organizmie, a jednocześnie może być początkiem wprowadzenia zbilansowanego, zdrowego żywienia.

Dieta zupowa jak długo stosować?

Podkreślmy raz jeszcze, że aby te, dla których stosowana jest dieta zupowa, efekty zostały osiągnięte, nie należy stosować diety jak najdłużej, a jak najrozsądniej. Trwała rygorystyczna forma diety zupowej na pewno nie będzie dobra dla zdrowia, mimo, że może przynieść efekt zgubienia kilku kilogramów. Jednak wprowadzenie po tygodniu rygoru zdrowej, zbilansowanej diety pozwoli osiągnąć znacznie lepsze i co najważniejsze trwałe efekty. Ryzyko wystąpienia efektu jojo w tym przypadku jest naprawdę znikome.

Kto może stosować dietę zupową bez obaw?

Dieta zupowa, kiedy efekty jakich oczekujemy są rozsądne, nie niesie za sobą większych zagrożeń dla zdrowia. Niemniej jednak konsultacji lekarskiej przed jej podjęciem powinny poddać się osoby chorujące na choroby przewlekłe czy walczące z dużą otyłością – być może decyzją lekarza będzie musiała być wprowadzona inna, bardziej specjalistyczna dieta. Jeśli nie masz żadnych problemów zdrowotnych możesz bez obaw rozpocząć dietę składającą się z zup. Pamiętaj jednak, by w przypadku wystąpienia niepokojących objawów lub nagłego pogorszenia samopoczucia zaprzestać stosowania diety i skonsultować się z lekarzem.

Komu dieta zupowa nie jest zalecana?

Grupa osób, które nie powinny korzystać z diety zupowej, obejmuje przede wszystkim osoby z chorobami układu trawiennego i moczowego, dla których może być niewskazane przyjmowanie tak dużej ilości płynów. Dieta jest niewskazana również u osób, które mają niedowagę. W innych przypadkach chorób należy skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem.

Dieta zupowa – podsumowanie

Odpowiedzieliśmy na pytania co to jest dieta zupowa, jakie daje efekty i kto może, a kto nie powinien z niej korzystać. Jeśli nie lubisz gotować lub nie masz talentu kulinarnego możesz zdecydować się na gotową dietę zupową – często taki program można znaleźć w firmach cateringowych przygotowującym tzw. diety pudełkowe. W ten sposób dieta będzie nie tylko różnorodna, ale też smaczna.

Nie warto w czasie tej diety korzystać z zup w proszku, dużo lepsze efekty zapewnią świeże składniki. Dieta zupowa – na czym polega jej fenomen? W internecie można znaleźć wiele wpisów, których autorzy rzekomo osiągnęli aż nierealne efekty odchudzania dzięki korzystaniu z tej metody. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie te informacje będą prawdziwe i zamiast skupiać się na osiągnięciu podobnych efektów zwróć uwagę na indywidualne potrzeby twojego organizmu. Jeżeli jesteś jedną z osób, które boją się, że dieta zupowa (jadłospis jaki powinien być w niej zawarty) będzie zbyt skomplikowana i szybko się znudzi, możesz rozpocząć od stopniowego wprowadzania większej ilości zup do swojego stylu żywienia.

W przypadku osoby, która zupy je sporadycznie, nagłe wprowadzenie tego typu jadłospisu może się okazać szokiem dla organizmu i wywołać nieprzewidziane skutki, takie jak problemy z układem moczowym. Pamiętaj, że najlepsza dla zachowania prawidłowej masy ciała i dobrego samopoczucia jest wprowadzona na stałe zbilansowana dieta, a nie odchudzanie prowadzone naprzemiennie z okresami niezdrowego żywienia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZACIEKAWIĆ

Zostaw komentarz

3 × five =

38 − = 34