Bieżnia do domu – ranking i najważniejsze informacje na temat biegania na bieżni w domu

przez Admin
0 Komentarz

Bieganie w środku zimy nie zawsze jest możliwe. Czy jednak zawsze musimy biegać na dworze? Być może bieżnia domowa pomoże nam rozwiązać problem braku odpowiednich warunków atmosferycznych oraz czasu na regularny trening. Jak zatem wybrać tą najlepszą i kiedy zakup okaże się najbardziej opłacalny?

Bieżnia jak działa i jaka jest jej idea?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w ich domu w ogóle powinna pojawić się bieżnia. Co daje takie urządzenie i czy inwestowanie w nie ma w ogóle sens? Warto je uspokoić. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na bieżnie elektryczne, czy też mechaniczne, możemy liczyć na to, że pozwolą nam one nie tylko rozwinąć masę mięśniową, ale również pozbyć się zbędnych kilogramów. Sprzęt ten przydaje się zwłaszcza wówczas, gdy chcemy odchudzić brzuch, jest więc świetnym rozwiązaniem nie tylko dla pań, ale również dla panów.

Jeśli interesuje nas konkretna bieżnia to, jak działa jest uzależnione przede wszystkim od tego, na jaki jej model się zdecydujemy. Co do zasady jednak wszystkie składają się z pasa biegowego i konsoli, na której wyświetlane są różne parametry istotne dla wykonywanego przez nas treningu. Bieżnie elektryczne są napędzane przez silnik, w magnetycznych zaś ich wprawienie w ruch zawdzięczamy jedynie własnym mięśniom.

Bieżnia jak wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze najlepszej bieżni do domu?

bieżnia jak wybrać

Wybór bieżni jest uzależniony przede wszystkim od indywidualnych oczekiwań charakterystycznych dla kupujących. Inaczej kupuje zawodowiec, a inaczej osoba dopiero rozpoczynająca swoją przygodę z bieganiem w domu. Istnieje jednak kilka parametrów, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście sam pas biegowy. Bieżnia do domu przeważnie nie jest zbyt duża, należy jednak pamiętać, że im intensywniej trenujemy, tym bardziej wydłuża nam się krok. W praktyce oznacza to, że bieżnia o powierzchni 100 na 40 centymetrów jest znakomita, jeśli planujemy przede wszystkim maszerować. Jeśli jednak bardziej interesuje nas jogging, wymiary powinny wynosić przynajmniej 120 na 40 centymetrów. Jeszcze bardziej restrykcyjne muszą być osoby, które planują bieganie z prędkością ponad 10 kilometrów na godzinę. Jeśli trening ma być wygodny wymiary bieżni powinny wynosić przynajmniej 130 na 45 centymetrów.

Jeśli w centrum naszego zainteresowania znajduje się bieżnia elektryczna domowa, powinniśmy pamiętać też o tym, że to moc silnika jest gwarancją szybkości. Powinna być ona też powiązana z wagą użytkownika. Oczywiście, zakup bieżni z silnikiem o niewielkiej mocy nie uniemożliwi nam treningu. Z pewnością wpłynie jednak niekorzystnie na żywotność urządzenia. Przed zakupem powinniśmy też upewnić się, że bieżnia do ćwiczeń jest wyposażona w system amortyzacji wysokiej jakości. Pozwoli to na ograniczenie wstrząsów odczuwanych podczas treningu przez nasze stawy i kolana, a tym samym zminimalizuje ryzyko kontuzji.

Duże znaczenie może mieć dla nas również system nachylenia bieżni. Pozwala on nie tylko na zwiększenie pracy, jaką będą wykonywać mięśnie nóg, ale i na trening przypominający bieg pod górkę. Jeśli zdecydujemy się na system regulowany ręcznie, za każdym razem będziemy musieli zejść z bieżni, aby wyregulować nachylenie. Regulacja automatyczna z pewnością jest bardziej komfortowa, nie da się jednak ukryć, że generuje znacznie większe koszty.

Bieżnia do domu ranking – jaka bieżnia elektryczna do domu?

1. Bieżnia Hertz Vario Pro

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jaka bieżnia elektryczna do domu będzie najlepsza, Hertz Vario Pro to najbardziej naturalny wybór. Bieżnia posiada wbudowany wentylator poprawiający komfort treningu, starowanie prędkością urządzenia jest zaś możliwe z użyciem jego rączki.

Bieżnia Hertz Vario Pro

Kąt nachylenia bieżni może osiągnąć nawet 20 procent, a model charakteryzuje się przy tym znakomitą amortyzacją. Dodatkowo bieżnia Hertz Vario Pro oferuje prędkość maksymalną nawet do 22 km/h. Dzięki temu nawet najwięksi pasjonaci biegania mogą śmiało sprawdzić swoje możliwości trenując w domu.

Zalety
wbudowany wentylator
aż 55 programów treningowych o zróżnicowanym poziomie trudności
Wady

2. Bieżnia FINGERTRIP FIT-NET G-RUNNER 420 MASSAGER i bieżnia FINGERTRIP FIT-NET G-RUNNER 420 CLASSIC

Jeśli pytani o to, czy lepsza jest bieżnia, czy bieganie odpowiadamy, że nie ma tu wcale dylematu Fingertrip Fit-Net G-Runner 420 Classic jest rozwiązaniem, które nas zachwyci. Ta bieżnia elektryczna do użytku domowego pozwala na treningi, które spodobają się zarówno osobom początkującym, jak i profesjonalistom.

Bieżnia FINGERTRIP FIT-NET G-RUNNER 420

Jest wyjątkowo chętnie kupowana, co nie zaskakuje, gdy weźmie się pod uwagę to, że pozwala na regulację nachylenia trasy do nawet 15 procent, posiada sześć punktów sprężynowych amortyzacji i aż dwanaście programów treningowych, z których każdy podzielony jest na dziesięć etapów pozwalających na sprawdzanie dokonywanych postępów. Bieżnia jest też dostępna w wersji z masażerem podnoszącym komfort trenowania.

Zalety
nowoczesny design
wszechstronna funkcjonalność
bogate funkcje dodatkowe
Wady

3. Bieżnia elektryczna HRS T-280M z Masażerem + Twister + Hantle

Bieżnia elektryczna HRS T-280M

Jeśli interesuje nas naprawdę cicha bieżnia do domu ranking popularności model HRS T-280M umieszcza szczególnie wysoko. Nie zaskakuje to. Bieżnia pozwala na intensywne treningi, jest jednak w stanie przekonać do siebie także amatorów. Można na niej biegać z prędkością nawet 19 kilometrów na godzinę, a ponieważ pas bieżni ma aż 42 centymetry szerokości, podczas treningu nie ma prawa stać się nam nic złego.

Zalety
wbudowany masażer
wysoka prędkość maksymalna
Wady
jedynie 12 programów treningowych

4. Bieżnia elektryczna model V520M z MASAŻEREM i bieżnia elektryczna model V520

Bieżnia elektryczna model V520M

V520 to znakomita bieżnia do domu. Na forum miłośników biegania w pomieszczeniu oraz na stronach sklepów zwraca się przy tym uwagę zarówno na zalety jej podstawowego modelu, jak i modelu z masażerem. Bieżnia pracuje cicho, może wytrzymać obciążenie sięgające nawet 130 kilogramów, posiada przy tym również wbudowane głośniki, co podnosi komfort treningu.

Zalety
szeroki pas biegowy
obciążenie do 130 kg
Wady
jedynie 12 programów treningowych
konieczność ręcznej regulacji kąta nachylenia

5. Bieżnia elektryczna Hertz PRESTIGE

Bieżnia elektryczna Hertz PRESTIGE

Choć każdemu marzy się solidna sportowa bieżnia, jak wybrać tą, która okaże się rzeczywiście odporna na uszkodzenia? Jeśli bezpieczeństwo jest priorytetem bieżnia elektryczna Hertz Prestige z pewnością okaże się znakomitym wyborem. Stabilna konstrukcja ze stali wytrzyma obciążenie sięgające nawet 150 kilogramów. Sprzęt został wyposażony w wentylator, posiada przy tym poręczny uchwyt na tablet.

Zalety
bardzo wytrzymała
wbudowana automatyczna regulacja kąta nachylenia
Wady

6. Bieżnia treningowa BZ-402.M AbarQs

Bieżnia treningowa BZ-402.M AbarQs

BZ-402.M AbarQs to cicha bieżnia stworzona do treningów w domowych warunkach. Posiada specjalny system umożliwiający składanie jej do pionu, dzięki czemu nie zajmuje wiele miejsca. Jej atutem jest również 12 gotowych programów, które pozwalają na trenowanie ze zróżnicowaną intensywnością.

Zalety
składana, nie zajmuje dużo miejsca po złożeniu
przystępna cena
Wady
maksymalna prędkość biegu do 12km/h

7. Bieżnia elektryczna HRS T-190

Bieżnia elektryczna HRS T-190

Jeśli chcemy biegać w domu, a jednocześnie uważamy, że bieżnia nie powinna zajmować zbyt wiele miejsca, trudno o lepsze rozwiązanie. Model waży zaledwie 31 kilogramów, pracuje wyjątkowo cicho, a do tego posiada dwanaście programów treningowych dopasowanych do różnego stopnia zaawansowania użytkowników.

Zalety
bardzo łatwa w obsłudze
lekka
Wady
maksymalna prędkość biegu do 12km/h

8. Elektryczna bieżnia treningowa Hertz FREERUN XT.2

bieżnia Hertz FREERUN XT.2

Hertz Freerun XT2 to znakomity przykład wytrzymałego urządzenia wysokiej jakości. Szczególnie ciekawie prezentuje się tu obecność programów, które możemy sami stworzyć. Wystarczy określić podstawowe cele, jakie chcemy osiągnąć (na przykład liczbę spalonych kalorii), a bieżnia będzie prowadzić nas do celu.

Zalety
wysoka prędkość maksymalna 18km/h
Wady
wysoka cena

9. Bieżnia domowa elektryczna FUNFIT 15

Bieżnia domowa elektryczna FUNFIT 15

Funfit 15 to składana bieżnia domowa pozwalająca na treningi nawet początkującym użytkownikom. Pozwala na to zarówno 12 wbudowanych programów treningowych, jak i trzy takie, które jest w stanie opracować sam użytkownik, a także możliwość trenowania przy swojej ulubionej muzyce. Bieżnia posiada sześciopunktową amortyzację, umożliwia przy tym również kontrolę pulsu.

Zalety
funkcjonalna
składana
bezpieczna
Wady
maksymalne nachylenie to zaledwie 5 procent

10. Bieżnia elektryczna Hertz Electra R80

Bieżnia Hertz Electra R80

Ta wyjątkowo starannie przygotowana bieżnia posiada sześciostopniowy system amortyzacji. Jest bezpieczna, a ponieważ można ją składać, nie zajmuje wiele miejsca. Jej użytkownicy docenią także wbudowany masażer, 9 programów treningowych i możliwość kontrolowania na bieżąco najważniejszych danych na temat jakości treningu.

Zalety
wbudowany masażer
cicha praca
Wady
wbudowane tylko 9 programów treningowych
maksymalna prędkość zaledwie 12 km/h

Jakie są rodzaje bieżni do biegania w domu?

Początkowo magnetyczna bieżnia treningowa była jedyną, z jakiej można było korzystać w warunkach domowych. Dziś jednak możemy mówić o wielu jej rodzajach. Nie ma przy tym takiego, który moglibyśmy bezsprzecznie uznać za najlepszy. Każdy ma szereg zalet, można jednak mówić również o jego niedostatkach. O wyborze poza indywidualnymi preferencjami decyduje więc przede wszystkim cena.

a) Bieżnie elektryczne

Bieżnia elektryczna zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że posiada pas biegowy napędzany przez silnik. Zwiększa to w istotny sposób komfort korzystania z niej, możemy bowiem dostosowywać prędkość pasa do naszych potrzeb. Silnik często pozwala również na regulowanie kąta nachylenia pasa, odpowiada też za intensywność treningu. Uatrakcyjnia go, a jednocześnie sprawia, że cicha bieżnia do domu przestaje być marzeniem nie do zrealizowania. Niestety, poza zaletami, bieżnie elektryczne mają też wady. Największą jest ich cena. Niektórzy użytkownicy zwracają jednak uwagę i na to, że bieżnie takie są znacznie bardziej awaryjne niż ich magnetyczne odpowiedniki.

b) Bieżnie magnetyczne

A jeśli nie mamy zbyt wiele wolnych środków na rozwiązania takie, jak bieżnia? Co wybrać w takim przypadku? Odpowiedź nie musi być wcale trudna, z pomocą przychodzi nam bowiem bieżnia magnetyczna nazywana też mechaniczną. Produkt tego rodzaju nie odznacza się wygórowaną ceną, nie ma jednak również silnika. W praktyce oznacza to, że to sam użytkownik musi wprawić w ruch pas biegowy. Korzystanie z takiej bieżni sprawia pewne trudności osobom początkującym. Jej minusem jest również to, że trening odbywa się przeważnie po płaskiej powierzchni.

c) Bieżnie do chodzenia

Nie każda osoba przepada za bieganiem, nie każda musi więc wchodzić w posiadanie dość drogiego urządzenia będącego symulatorem dość forsownego treningu w górach. Z myślą o zwolennikach mniej intensywnego chodzenia powstała bieżnia do chodzenia, pozwalająca na marsz w tempie do około 8 kilometrów na godzinę. Może okazać się, że jest to najlepsza bieżnia do domu. Zwykle nie charakteryzuje się wygórowaną ceną, jej plusem jest zaś i to, że przeważnie jest modelem, który można składać po skończonym treningu oszczędzając miejsce.

d) Bieżnie nowoczesne – płaskie i składane

Zwolennicy ultranowoczesnych rozwiązań także nie powinni mieć powodów do narzekania. Czeka na nich między innymi bieżnia antygrawitacyjna. Ten nowoczesny sprzęt jest nie tylko składany i płaski, co ułatwia korzystanie z niego. Jest także rozwiązaniem idealnym wówczas, gdy zależy nam na odciążeniu organizmu. Pozwala na bardziej intensywne treningi, umożliwia też trenowanie osobom, które muszą minimalizować obciążenia ze względu na konsekwencje kontuzji, które przeszły. Niestety, bieżnia taka jest ciągle sprzętem dość drogim.

e) Bieżnie bez napędu – zdrowie ponad wszystko

Jeśli interesuje nas tania bieżnia do domu powinniśmy postawić na bieżnię bez napędu. Oczywiście, pozbawia nas ona dostępu do wielu funkcji uatrakcyjniających trening, jej niska cena nie jest jednak wcale jej jedyną zaletą. Użytkownicy zwracają uwagę i na to, że bieżnia mechaniczna bez napędu przybliża domowy trening do prawdziwego biegania. To osoba trenująca rozpędza pas biegowy, ona też sama decyduje, jakie będzie tempo biegu.

Ile kosztuje bieżnia? Czyli, czy bieżnia do domu musi być droga?

ile kosztuje bieżnia

Cena bieżni jest w dużej mierze uzależniona od tego, na jaki jej rodzaj się zdecydujemy. Jeśli chcemy wiedzieć, ile kosztuje bieżnia, musimy też zastanowić się nad tym, czy chcemy kupić rozwiązanie nowe, czy też sprzęt używany. Bieżnie mechaniczne można nabyć już za kilkaset złotych. W tej przystępnej cenie znajdują się przy tym nie tylko masywne modele, ale i niejedna bieżnia składana, wyjątkowo wygodna w użytkowaniu nawet w niewielkim mieszkaniu. Ceny bieżni elektrycznych są odpowiednio wyższe i mogą osiągać wartość nawet kilku tysięcy złotych.

Czy jednak oznacza to, że w naszym domu ma prawo się pojawić jedynie najprostsza bieżnia? Decathlon i inne duże sklepy z asortymentem sportowym chcąc zainteresować potencjalnych klientów swoją ofertą, często organizują promocje, które pozwalają na zakup znacznie bardziej zaawansowanego sprzętu w przystępnych cenach. Dobrym pomysłem może być też poszukanie używanej bieżni w dobrym stanie na którymś ze znanych portali z ogłoszeniami. Jeśli sami odbierzemy urządzenie od sprzedającej je osoby, nie tylko sporo zaoszczędzimy, ale również będziemy mieli pewność, co do jego wysokiej jakości.

Bieżnia czy warto w ogóle inwestować w bieżnię do domu?

Oczywiście, nie wszystkich przekonuje domowa bieżnia. Czy warto więc wydawać pieniądze po to, aby biegać w domu? Okazuje się, że nie powinniśmy mieć co do tego żadnych wątpliwości.

Na pierwszy plan wysuwa się to, że domowa bieżnia do biegania uniezależnia nas od warunków atmosferycznych. Trudno czerpać przyjemność z biegania w deszczu albo w podmuchach silnego wiatru. Trening w domu jest znacznie bardziej bezpieczny, z pewnością bowiem nie zaowocuje przeziębieniem. Bieżnia domowa pozwala też zaoszczędzić czas. Nie każdy ma tyle szczęścia, aby mieszkać tam, gdzie ścieżki nadające się do biegania znajdują się w zasięgu ręki. Czasem trening wiąże się z koniecznością pokonywania sporych odległości. Bieżnie domowe rozwiązują ten problem. Są one również (ze względu na solidność pasów biegowych) znacznie bezpieczniejsze zarówno dla naszych kolan, jak i stawów. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla tych osób, które nigdy nie biegały. Spodobają się też osobom starszym, które obawiają się biegania po parkach właśnie ze względu na duże ryzyko kontuzji.

Bieżnia czy bieganie? Czyli, czy bieganie w domu na bieżni ma coś wspólnego z bieganiem w terenie?

Oczywiście, domowa bieżnia lekkoatletyczna nie zapewnia nam tych samych doznań, co bieganie w terenie. Nie jest też w stanie go zastąpić. Trenerzy fitness i zawodowi biegacze obradzają porzucanie biegania w terenie na rzecz treningu domowego. Uważają jednak, że obie jego formy mogą się fantastycznie uzupełniać. Podkreślają też, że bieganie w domu jest zawsze lepsze niż brak ruchu.

Choć bieżnia stacjonarna coraz lepiej odwzorowuje warunki tradycyjnego treningu, nigdy nie zapewni nam tych wszystkich wrażeń, jakie może dać bieganie w terenie. Wychodząc z domu musimy przecież liczyć się z tym, że różne będzie nie tylko ukształtowanie terenu (te jest coraz lepiej odwzorowane także na bieżniach elektrycznych), ale i warunki pogodowe. Trening w terenie jest więc zawsze bardziej wymagający, a tym samym, przynosi może nie lepsze, ale na pewno szybsze efekty. Trenując jedynie na bieżni z pewnością nie przygotujemy się do żadnych zawodów w otwartym terenie. Pozbawi nas umiejętności radzenia sobie choćby ze zmiennymi temperaturami. Nie można też zapominać, że nie wszystkie mięsnie pracują na bieżni tak samo intensywnie jak na ścieżce. Przykładem mogą być choćby mięśnie dwugłowe nóg, które tracą na to, że taśma przesuwa się równo. Na bieżni nie ma też mowy o tej aktywności, do jakiej zmuszamy mięśnie i stawy choćby na zakrętach.

Bieżnia – jak trenować biegając na bieżni w domu?

Planując trening na bieżni warto pamiętać o tym, że powinien on składać się z tych samych elementów co trening w terenie. Rozpoczynać musi go więc rozgrzewka, po niej zaś może nastąpić trening właściwy. Konieczne jest też jego właściwe zakończenie. Rozgrzewka nie musi być skomplikowana. Można poświęcić ją na skłony w przód i w bok, a także na wewnętrzną oraz tylną stronę ud. Zakończeniem treningu zawsze niech będzie marsz, warto przy tym zadbać, aby bieżnia profesjonalna była wówczas ustawiona na najniższej możliwej prędkości. Pas biegowy należy uruchomić jeszcze przed rozpoczęciem właściwego treningu, podczas biegu zaś należy zwracać uwagę na to, aby znajdować się jak najbliżej środka pasa. Taka pozycja pozwala nie tylko na pełen zakres ruchów, ale i na stawianie odpowiednio długich kroków podczas szybkiego biegu.

Jeden z częstszych błędów popełnianych podczas treningu na bieżni polega na patrzeniu pod nogi. Choć pokusa jest silna, a do tego zwykle zależy nam na kontrolowaniu informacji pojawiających się na wyświetlaczu, należy pamiętać o tym, aby nasza sylwetka przez cały czas była wyprostowana. Nie wolno też zapominać o stopniowaniu wysiłku. Tak na początku, jak i pod koniec treningu najbardziej wskazaną formą aktywności jest marsz. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia, o marszu powinniśmy też pamiętać w jego trakcie. Jeśli bieżnia jest wyposażona w pulsometr, warto zwracać uwagę na informacje, jakich nam dostarcza.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZACIEKAWIĆ

Zostaw komentarz

4 + eighteen =

52 − 46 =