Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieprawdopodobne – trenażer rowerowy nie jest tym samym, co rower stacjonarny. Mimo, że oba te urządzenia mają z założenia pozwalać na imitację jazdy na rowerze w domu czy na siłowni, trenażer jest urządzeniem bardziej zaawansowanym, docelowo dostosowanym do potrzeb profesjonalistów. Na czym polega różnica? Otóż z pomocą trenażera możesz korzystać ze swojego tradycyjnego roweru w domu! Jest to małe urządzenie, które nie zabierze dużo miejsca, a może znacznie urozmaicić Twój regularny plan treningowy. Jaki trenażer wybrać, by był on odpowiedni dla konkretnego użytkownika i spełniał swoje podstawowe założenia?
Trenażer co to jest i do czego może się przydać?
Na początku odpowiedzmy na podstawowe pytanie: co to jest trenażer rowerowy? Wiele zdjęć w internecie może wprowadzać w błąd – w skład trenażera nie wchodzi rower. Założeniem tego urządzenia jest możliwość wykorzystania tradycyjnego roweru do jazdy w terenie w zaciszu własnego domu. Przymocowujemy trenażer do roweru i w ten sposób otrzymujemy coś na kształt roweru stacjonarnego. To rozwiązanie będzie świetne dla osób, które są przyzwyczajone do swojego roweru, być może bardzo profesjonalnego, i nie chcą trenować w domu na innym sprzęcie, ale także dla osób, którym zależy na oszczędności miejsca – eliminujemy bowiem konieczność zakupu dużego sprzętu, jakim jest rower stacjonarny.
Który trenażer wybrać? Ranking trenażerów rowerowych
Co daje trenażer? Jego główną zaletą jest możliwość uprawiania ulubionego sportu w domowym zaciszu, niezależnie chociażby od warunków pogodowych. W dodatku cały czas ćwiczymy na naszym własnym rowerze, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Jeżeli zamierzamy zaopatrzyć się w trenażer, gdzie kupić sprzęt, by upewnić się, że będzie dla nas odpowiedni? Najlepiej udać się do sklepu stacjonarnego, w którym będziemy mogli dokładnie obejrzeć urządzenie i z pomocą specjalisty sprawdzić, czy jest ono kompatybilne z naszym rowerem. Zanim jednak wybierzesz się na zakupy, przejrzyj nasz ranking trenażerów rowerowych.
1.Trenażer Tacx Bushido Smart T2780
Ten trenażer Tacx jest urządzeniem, które mimo braku zewnętrznego zasilania jest w stanie wygenerować całkiem duży opór. Jest to bardzo dobry sprzęt dla początkujących, ale zaawansowani rowerzyści mogą być zadowoleni z jego pracy. Wszystkich na pewno ucieszy fakt, że sprzęt możemy połączyć z urządzeniem mobilnym.
2.Trenażer Elite Aleno Smart
Cichy trenażer, który również wykorzystuje technologię Bluetooth i ANT+ do połączenia z urządzeniem mobilnym. Mamymożliwość wyboru spośród 8 poziomów intensywności i mierzyć osiągi takie jak prędkość, kadencja i moc.
3.Trenażer Tacx Flow Smart T2240
Kolejny inteligentny trenażer, który możemy sparować z urządzeniem mobilnym. Producent oferuje nam w tym przypadku dostęp do dedykowanej aplikacji, z pomocą której możemy rywalizować ze znajomymi i wybierać spośród różnych tras. Jest to sprzęt wytrzymały, ale niepozwalający na sterowanie z poziomu aplikacji, co może utrudniać treningi.
4.Trenażer Tacx I- Genius Multiplayer Smart T2010
Interaktywny trenażer, który został wyposażony w zaawansowany układ oporowy, pozwalający na bardzo realistyczny trening. Silnik pozwala na symulowanie podjazdów onachyleniu 20% i zjazdów o nachyleniu -5$. Podobnie jak poprzednie modele, łączy się z urządzeniami mobilnymi.
5.Trenażer Elite Qubo Power Mag B+ My E- Training
Budżetowy trenażer marki Elite został wyposażony w rolkę Elastogelową, która redukuje hałas i wzmacnia przyczepność. W tymmodelu docisk opony do trenażera jest odzwierciedleniem ciężaru rowerzysty. Warto zaznaczyć, ze sprzęt posiada system szybkiego mocowania.
6.Trenażer BtWin In’Ride 100
Jest to budżetowy, ale nie inteligentny trenażer. Jego głównymi cechami jest kompaktowość, łatwość montażu i tryb bez dźwięku.Jest to model dla osób, chcących znaleźć sprzęt bez konieczności wydawania dużej kwoty, ale a dłuższą metę może okazać się niewystarczający.
7.Trenażer Elite Novo Force Pack 8
Trenażer magnetyczny z konstrukcją ramy dostosowaną do wszystkich rozmiarów kół. Nie posiada żadnego czujnika, ale można do niego dokupić Misuro B+ od producenta. Sprzęt nie pozwala też na połączenie się z urządzeniem mobilnym.
Który trenażer wybrać? Jakie są rodzaje trenażerów?
Najpopularniejszy podział trenażerów to: trenażer rowerowy rolkowy, trenażer z rolką oporową oraz bezpośredni. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom trenażerów, aby pomóc Ci w jak najlepszym wyborze:
Trenażer magnetyczny
W przypadku tego trenażera montujemy rower na specjalnej ramie, a za opór odpowiadają magnesy. Dzięki dołączonej manetce mamy możliwość regulacji oporu, dzięki czemu trening może być bardziej lub mniej wymagający. Trenażer magnetyczny jest też rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym i kompletnym niezależnie od tego, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zakup sprzętu.
Trenażer elektromagnetyczny
Jest to nowoczesne rozwiązanie umożliwiające wyjątkowo cichy trening, będzie więc odpowiedni dla wszystkich fanatyków kolarstwa mieszkających w bloku. Dzięki elektryfikacji mamy możliwość zaplanowania treningu według konkretnych parametrów.
Trenażer rolkowy
Zaletą trenażera rolkowego jest to, że poza typowym treningiem wysiłkowym mamy możliwość ćwiczenia równowagi i pozycji. Ten typ trenażera pozwala więc na najwierniejsze odwzorowanie treningu rowerowego w terenie – będzie to zaletą dla wszystkich, dla których trening w domu ma stanowić przygotowanie do rozpoczęcia sezonu rowerowego w pełnejformie.
Trenażer na tylne koło
Zaletą tego rozwiązania jest łatwość obsługi i stabilność. Jednak aby rozpocząć pracę na takim trenażerze, musimy zaopatrzyć się w specjalną oponę oraz podstawkę pod przedniekoło. W tej podgrupie mamy do wyboru trenażer magnetyczny, z oporem hydraulicznym, z oporem elektrycznym oraz z oporem hydraulicznym zastępującym koło.
Trenażer wiatrakowy (powietrzny)
W przypadku tego urządzenia siłą, która determinuje opór jest powietrze. Sprzęt generuje opór, który wzrasta wraz prędkością rowerzysty. Główną wadą tego modelu jest hałas, który jest generowany podczas ćwiczeń – dla niektórych osób, może to powodować poważny dyskomfort.
Trenażer hydrokinetyczny
Trenażery hydrokinetyczne idealnie symulują duże obciążenia, natomiast ich główną wadą jest brak wbudowanych jakichkolwiek regulacji, co jednak wielu użytkownikom w żaden sposób nie przeszkadza w treningu.
Trenażer smart
Czyli taki, który za pośrednictwem technologii Bluetooth lub ANT+ przesyła dane do urządzeń mobilnych. Czym to skutkuje? Otóż możemy po pobraniu odpowiedniego oprogramowania czy aplikacji zbierać dane i statystyki z wykonanych przez nas treningów i na bieżąco analizować swoje postępy.
Trenażer hydrauliczny
Obok elektronicznej, najbardziej zaawansowana konstrukcja trenażera. Montaż w tym wypadku odbywa się poprzez całkowite zdjęcie tylnego koła i wstawienie roweru na ramę z zamontowaną kasetą. Nazwa pochodzi od oporu hydraulicznego, który jest wykorzystywany w tym modelu.
Trenażer czy rolki? Czyli trenażer na tylne koło czy trenażer rolkowy?
Na to pytanie nie można postawić jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i tego, czego oczekujemy od trenażera. Zaletą rolek jest kompaktowość i łatwość składania, możliwość poprawy techniki jazdy, niski poziom hałasu i czujnik prędkości z przedniego koła. Jednak trenażer na tylne koło przewyższa rolki pod względem możliwości co do szerokiego zakresu obciążeń, symulowania podjazdów czy nawet wyścigami online w bardziej zaawansowanych modelach. Główne pytanie jakie musisz sobie postawić dotyczy tego, czy zależy Ci na samej pracy nóg podczas treningu, czy też kontrolowaniu postawy i ćwiczeniu zmysłu równowagi.Trenażer czy rower stacjonarny? Co lepsze?Mogłoby się wydawać, że ze względu na cenę, oszczędność miejsca i wiele innych czynników trenażer jest rozwiązaniem idealnym do domu. Istnieje jednak jeden podstawowy warunek – by korzystać z trenażera musimy mieć rower. Jeżeli nie posiadasz roweru i nie masz zamiaru w najbliższym czasie go kupować, być może lepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku będzie zakup roweru stacjonarnego. Podobnie w sytuacji, kiedy nie lubisz jazdy w terenie lub mieszkasz w miejscu, w którym taka możliwość jest ograniczona.Kompatybilność trenażerów – czy trenażer przeznaczony jest tylko do rowerów szosowych?
Trenażer rowerowy został zaprojektowany głównie z myślą o zawodowych i profesjonalnych kolarzach, którzy nie chcą wypaść z formy w sezonie jesienno-zimowym. Jednak nie każdy zapalony rowerzysta posiada rower szosowy, mamy jeszcze inne rodzaje rowerów, jak chociażby górskie czy miejskie. Czy istnieje więc coś takiego, jak trenażer do roweru górskiego? Na rynku mamy dostępne trenażery, przystosowane do rowerów MTB, B’Twin, a nawet górskich. Wszystko zależy jednak od tego, czy będziemy w stanie dopasować do naszego roweru specjalną oponę do trenażera – najlepiej więc jeszcze przed zakupem skontaktować się ze specjalistą w sklepie stacjonarnym lub konsultantem na stronie internetowej i potwierdzić, że dany model będzie kompatybilny z naszym jednośladem.
Trenażer czy warto? Wady i zalety trenażerów rowerowych
Z racji tego, że w naszej strefie klimatycznej w okresie jesienno-zimowym mogą występować problemy z treningami na zewnątrz natury atmosferycznej, lub zwyczajnie trening w deszczu, mimo, że możliwy, nie sprawia przyjemności i nie pozwala osiągać zamierzonych wyników, dla wielu zapalonych rowerzystów trenażer może być świetnym rozwiązaniem. Co więcej, nie zabiera on dużej ilości miejsca, można go swobodnie składać i rozkładać kiedy mamy na to ochotę i jest tańszy od roweru stacjonarnego. Niestety, jak każdy sprzęt, trenażer rowerowy ma swoje wady: w zależności od modelu może być bardzo hałaśliwy, co może być uciążliwe nie tylko dla sąsiadów, ale i wrażliwego trenującego. Musimy też zaopatrzyć się w odpowiednią oponę czy nawet całe koło. Musisz wziąć też pod uwagę fakt, że wyniki osiągane na trenażerze nie są odpowiednikiem tych osiąganych w terenie –trzeba doliczyć do tego chociażby wiatr czy zakręty.
Trenażer jak trenować? Czyli podstawowe informacje dla nowych użytkowników trenażerów
Droższe trenażery rowerowe mają możliwość wybrania jednego z gotowych treningów zaprogramowanych w komputerze. Możemy też korzystać z różnych aplikacji umożliwiających wybór i podgląd treningów o różnym stopniu natężenia. Można jednak korzystać z trenażera w najbardziej podstawowy sposób – wystarczy samodzielnie stopniowo dopasowywać trening do swoich możliwości pracując na urządzeniu takim jak trenażer. Jak zrobić poprawnie taki trening? Możemy wykonywać go systemem interwałowym lub ciągłym, ale najważniejszą rzeczą jest to, by niezależnie od rodzaju treningu, nie zapominać o rozgrzewce i rozciąganiu, które zapewnią prawidłową pracę organizmu i zabezpieczą ciało przed kontuzjami.
Trenażer do Zwift – czyli jak wzbogacić swoje treningi z wirtualnymi aplikacjami do treningu?
Zwift jest aplikacją, która w ostatnim czasie cieszy się największą popularnością wśród fanów kolarstwa i zapalonych rowerzystów. Jest to swego rodzaju gra, która ma pomagać w treningach. Pedałując na trenażerze wprawiamy w ruch postać na ekranie i w ten sposób możemy ścigać się z innymi użytkownikami. Chcąc korzystać z tej aplikacji musimy posiadać trenażer kompatybilny z Zwift. Jaki trenażer do Zwift będzie najlepszy? Najczęściej rekomendowany jest trenażer interaktywny, który można kupić nawet za mniej niż 1000 zł. Będzie on w stanie odwzorowywać nachylenie powierzchni czy automatycznie zmniejszać lub zwiększać obciążenie, co będzie się przekładać na większą przyjemność czerpaną z gry.
Trenażer smart – co dają nam funkcje smart w trenażerach?
Trenażery interaktywne, czyli tak zwane smart, pozwalają na połączenie sprzętu z popularnymi aplikacjami, takimi jak chociażby wspomniany wcześniej Zwift. Możemy też w prostszy sposób
planować swoje treningi, sprawiać, że będą one bardziej różnorodne. Trenażer smart zmierzy nam kadencję, hipotetyczną prędkość czy moc, czyli łączy funkcje tradycyjnego trenażera z czujnikiem, który trzeba niestety dokupić osobno. Czy warto decydować się na inteligentny trenażer do roweru? Patrząc na wciąż rozwijający się rynek technologiczny warto wziąć pod uwagę szerokie możliwości, jakie będzie dawać za kilka lat taki trenażer – Zwift to zaledwie początek.
Który trenażer warto wybrać? Podsumowanie
Czy warto zainwestować w trenażer kolarski? Naszym zdaniem jest to rozwiązanie, które prezentuje szersze możliwości niż chociażby rower stacjonarny i, co ważne, jest bardziej kompaktowy. Jeżeli chcesz mieć pewność, że będziesz mógł odbyć trening w każdym momencie niezależnie od warunków pogodowych – jest to zdecydowanie urządzenie dla Ciebie. Mając mały budżet i nie wiedząc, czy będziesz przekonany do korzystania z urządzenia i czy tego rodzaju trening będzie dla Ciebie satysfakcjonujący, możesz wypróbować sprzęt w sklepie stacjonarnym. A jeśli już decydujesz się na zakup, zdecydowanie polecamy rozważenie trenażera inteligentnego, który przyniesie Ci z pewnością większą satysfakcję z domowych treningów, a możliwość rywalizacji i świetnej zabawy przy korzystaniu ze Zwift będzie stanowiła dodatkową motywację do codziennych treningów. Wersjapodstawowa może szybko się znudzić i okazać się niewystarczająca do zaprawionych w boju rowerzystów, którym zależy na ciągłym poprawianiu swoich osiągów. Nie musisz jednak decydować się na najdroższe urządzenie – na rynku dostępnych jest coraz więcej tanich modeli oferujących możliwość połączenia z urządzeniem mobilnym lub posiadającą nawet specjalną, dedykowaną aplikację od producenta.