Kalkulator bmi online – co to jest bmi i jak obliczyć wskaźnik masy ciała?

przez Admin
0 Komentarz

BMI to skrót od angielskich słów “Body mass index”, które oznaczają po polsku “Wskaźnik masy ciała”. Inna nazwa, pod którą kryje się BMI, to również “Wskaźnik Queteleta II”. Jest to specjalny współczynnik, dzięki któremu można sprawdzić czy masa ciała danej osoby jest prawidłowa dla jej wzrostu. BMI pokazuje również nadwagę lub niedowagę, a w określaniu BMI pomagają specjalne kalkulatory, choć można oczywiście wykonać obliczenia samodzielnie, korzystając z obowiązującego wzoru. Jak wyliczyć wskaźnik bmi? W czym pomaga tabela bmi i czy obliczenia dla wszystkich wyglądają tak samo? 

Co to jest kalkulator bmi? Czyli odrobina teorii na temat indeksu BMI oraz jego kalkulatorów

Przelicznik bmi pozwala sprawdzić czy posiadana waga jest prawidłowa, czy może zbyt duża lub zbyt mała. Jest to szczególnie ważne dla osób, które są zagrożone nadwagą lub otyłością, które prowadzą do rozwoju wielu chorób, jak cukrzyca czy nadciśnienie. Zbyt wysokie BMI wskazuje, że ktoś musi podjąć działanie w celu zmniejszenia swojej wagi. Współczynnik masy ciała został opracowany jeszcze w 1832 roku, a jego autorem był matematyk, Adolf Quetelet. Prawidłowe zakresy BMI uzależnione są też od wieku, a nawet od płci – im więcej danych, tym dokładniejszy wynik się uzyskuje. Z większą liczbą parametrów poradzi sobie bez trudu kalkulator bmi, choć w przestrzeni internetowej można znaleźć wiele różnych jego odmian – niektóre pozwalają jedynie na wpisanie podstawowych danych. Kalkulator bmi online od razu po wskazaniu wyniku informuje w jakim zakresie ktoś się znalazł – czy jego waga jest prawidłowa, czy też zachodzą pewne odstępstwa od normy. Minus BMI jest taki, iż nie uwzględnia on typu budowy ciała – a duża waga nie musi koniecznie wskazywać na dużą ilość tkanki tłuszczowej. 

Jak działa kalkulator bmi?

BMI kalkulator jest bardzo przydatny, ponieważ pozwala na sprawdzenie poprawności wagi. Ostrzeże w porę, jeśli zbliża się nadwaga i będzie można dzięki niemu sprawdzić ile należy schudnąć. BMI od dawna jest przydatne także dla lekarzy, ponieważ pozwala ocenić stopień zagrożenia otyłością konkretnej osoby. Warto wiedzieć, że wskaźnik ten i jego klasyfikacja zostały opracowane wyłącznie dla osób dorosłych, więc jeśli ktoś chce dowiedzieć się czy jego dziecko ma prawidłową wagę na swój wiek, musi posłużyć się specjalną siatką centylową. Opracowany wzór wskaźnika masy ciała jest uniwersalny dla mężczyzn i kobiet. Współczesny kalkulator prawidłowej wagi przeważnie jednak posiada opcje “mężczyzna”/”kobieta”, które należy zaznaczyć. Kalkulator bmi z wiekiem jest jeszcze dokładniejszy, ponieważ pożądane BMI zależy też od liczby lat życia. Jeśli więc ktoś nie wie jak obliczyć bmi kalkulator okaże się wielką pomocą – zwłaszcza ten dokładny! Wszelkie obliczenia wykonywane są bez pomocy użytkownika – musi on jedynie wpisać w okna odpowiednie wartości lub kliknąć w odpowiednie opcje. 

kalkulator BMI

Jak obliczyć wskaźnik bmi?

Licznik bmi pomoże wskazać właściwy przedział wagowy dla danej osoby, sprawdzić czy nie ma ona nadwagi lub niedowagi, a w konsekwencji czy nie grożą jej związane z tym choroby. Oblicz swoje bmi samodzielnie, korzystając z obowiązującego wzoru. Masę ciała należy podać w kilogramach, a wzrost w metrach. Wzór matematyczny pomagający uzyskać wskaźnik bmi jest następujący:

Zobacz też: Trening odchudzający – jak ćwiczyć, żeby pozbyć się tkanki tłuszczowej

BMI = masa : wzrost do kwadratu

Jeśli chodzi o obliczanie bmi, wzór pozwala uzyskać wynik, który następnie należy porównać z obowiązującymi zakresami. Kategorie to:

 • wygłodzenie < 16,0
 • wychudzenie 16,0 – 16,99
 • niedowaga 17,0 – 18,49
 • pożądana masa ciała (prawidłowa waga) 18,5 – 24,99
 • nadwaga 25,0 – 29,99
 • otyłość I stopnia 30,0 – 34,99
 • otyłość II stopnia (duża) 35,0 – 39,99
 • otyłość III stopnia (chorobliwa) >= 40,0.

Wskaźnik BMI podaje się w kilogramach na metr kwadratowy. Warto jednak mieć na uwadze, że dla osób w różnym wieku prawidłowa waga będzie nieco inna, stąd też bezpieczniej jest wykorzystać kalkulator bmi. Wiek zostanie wzięty pod uwagę przy wyliczaniu normy dla konkretnej osoby. Kalkulator nadwagi nie będzie wskazywał prawidłowego wyniku, jeśli będą chciały skorzystać z niego na przykład kobiety w ciąży, osoby starsze, u których ciężko jest określić dokładny wzrost, a także rosnąca młodzież czy sportowcy. U tej ostatniej grupy rozbudowana jest tkanka mięśniowa i ona będzie odpowiadała za dużą część wagi. 

Kalkulator bmi do wieku i wzrostu – jakie parametry są istotne przy dokonywaniu obliczeń?

Korzystanie ze wskaźnika BMI nie jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ nie uwzględnia on w swych podstawach starzenia organizmu. Z wiekiem zaś rośnie ilość tkanki tłuszczowej, a spada ilość tkanki mięśniowej – nawet jeśli waga pozostaje mniej więcej taka sama. Trudno jednak oczekiwać od osoby starszej podobnej sprawności i wzrostu co od dwudziestolatka. Wyliczając wskaźnik bmi, kalkulator warto więc dobrać do swoich potrzeb – posłużyć się wersją biorącą pod uwagę wiek użytkownika. Gdy interesuje nas odpowiednia dla osób w różnym wieku prawidłowa waga, kalkulator może okazać się bardzo pomocny. Można też skorzystać ze specjalistycznych tabelek. Warto wiedzieć, że idealna waga dla kobiety 20-letniej o wzrośnie 1,75 metra będzie mieścić się w przedziale 60-69 kilogramów, a już dla kobiety 30-letniej wyniesie od 63 do 72 kilogramów. Kobieta o tym samym wzroście mająca 40 lat może już ważyć 67-76 kilogramów i nadal będzie to waga prawidłowa, idealna dla niej. Jak więc widać, wiek to istotny parametr w obliczaniu BMI. Sprawdź bmi wpisując swój wiek, płeć, wagę i wzrost, by uzyskać najdokładniejsze wyniki. 

Kalkulator bmi dla dzieci, młodzieży, dorosłych i sportowców – jakie są różnice?

Kalkulator bmi dla dzieci, młodzieży, dorosłych i sportowców

BMI kalkulator pomaga w sprawdzeniu czy waga danej osoby jest prawidłowa. Tego rodzaju wskaźnik został wymyślony dla osób dorosłych, dlatego korzystając z głównego wzoru osoba dorosła może sprawdzić czy nie ma nadwagi, otyłości, albo niedowagi. Czy istnieje jednak kalkulator bmi dla młodzieży? Czy można gdzieś znaleźć kalkulator wzrostu i wagi dziecka, albo specjalną wersję przeznaczoną dla sportowców? Jeśli chodzi o tą ostatnią grupę, większość sportowców obliczających swoje BMI mieściłoby się w przedziale nadwagi lub nawet otyłości. Część osób uprawiających sporty wytrzymałościowe trafiłoby zaś pewnie do grupy z niedowagą. Zwykły kalkulator bmi dla sportowców nie znajdzie więc zastosowania. Trzeba znaleźć specjalny kalkulator bmi. Licznik uwzględniający aktywność fizyczną. Na szczęście dostępne są już podobne kalkulatory. A gdzie znaleźć kalkulator bmi dla dzieci? W przestrzeni internetowej dostępne są już podobne strony, przy czym wiek dziecka podaje się bardzo dokładnie – z uwzględnieniem tak lat, jak i miesięcy życia. Wskazuje się też wagę, wzrost oraz płeć. Taki bmi kalkulator dzieci jest też przeznaczony do wyliczania wskaźnika masy ciała u młodzieży. Rodzice mogą także skorzystać ze specjalnych siatek centylowych, oceniających prawidłowy rozwój fizyczny dzieci. Przy obliczaniu bmi dzieci kalkulator będzie jednak rozsądniejszym rozwiązaniem, ponieważ od razu sam zinterpretuje wynik we właściwy sposób. Metoda obliczania jest bowiem taka sama, ale już interpretacja inna. Trzeba uwzględnić, że dziecko stale się rozwija i porównać osiągnięty przez niego wynik ze średnią danej populacji – kalkulator to potrafi.

Zobacz też: Dieta Dukana – jak działa? Co można jeść? Kiedy pojawią się efekty?

Kalkulator bmi – jak schudnąć posiadając informacje na temat indeksu bmi?

Gdy już znamy swoje bmi, jak obliczyć ile należy schudnąć, albo przytyć? Warto wybrać bmi kalkulator dokładny, który wskaże też ogólną zawartość tkanki tłuszczowej. Następnie warto się zmierzyć w pasie, by zweryfikować jego obwód. U kobiet powinien on wynosić 80-88 centymetrów, a u mężczyzn 92-102 centymetry. Czasami BMI jest w normie, a jednak tkanki tłuszczowej jest zbyt dużo. Co wtedy zrobić? Należy zacząć prowadzić aktywniejszy tryb życia – więcej ćwiczyć, spacerować, wybierać rower zamiast autobusu, a ponadto zdrowiej się odżywiać. W Zależności od tego jak wygląda sytuacja, trzeba dobrać najlepszą dietę do swojego przypadku. Najpierw oblicz bmi, a później sięgnij po kalkulator dziennego zapotrzebowania kalorycznego, by przyswajać tylko tyle kalorii dziennie, ile trzeba. Nadmiar doprowadzi do wzrostu kilogramów, a na pewno nie pozwoli schudnąć. Sporo osób zajada też stres, przez co przybiera na wadze. Trzeba nauczyć się skutecznie relaksować w inny sposób. 

Kalkulator BMI online – wprowadź swoje dane i pozwól, by przelicznik bmi obliczył twój indeks.

Jeśli chcesz poznać swoje bmi, oblicz je w profesjonalnym kalkulatorze. To o wiele prostsze niż samodzielne przeliczanie wszystkiego – tym bardziej, że obowiązujący wzór nie bierze pod uwagę parametrów, które są w stanie przeliczyć współczesne, specjalnie zaprogramowane kalkulatory. Jakich danych wymaga nasz bmi kalkulator? Wiek, waga, wzrost i płeć to podstawowe informacje, które trzeba wprowadzić. Należy także wskazać swój tryb życia, przy czym do wyboru są następujące opcje:

 • praktycznie brak ruchu, praca siedząca, brak treningów w ciągu tygodnia
 • umiarkowana aktywność, częsty ruch, maksymalnie jeden trening w tygodniu
 • aktywny tryb życia, częsty ruch, przynajmniej 2 treningi w tygodniu o średniej intensywności
 • wysoka aktywność fizyczna, częsty ruch, przynajmniej 3-4 treningi w tygodniu o średniej i wysokiej intensywności
 • bardzo wysoka aktywność fizyczna, częsty ruch, przynajmniej 4-5 treningów w tygodniu o wysokiej intensywności, wyczynowe uprawianie sportu

Po wprowadzeniu tych danych trzeba je zatwierdzić, klikając opcję: oblicz bmi. Kalkulator szybko przeliczy wszystkie wartości i wskaże wynik. Od razu odpowie też na pytanie w jakim przedziale znajduje się dana osoba – czy ma niedowagę, nadwagę, cierpi na otyłość, czy też może posiada wagę prawidłową. To kalkulator bmi dla mężczyzn i dla kobiet, dzięki któremu można szybko poznać swój wskaźnik masy ciała i podjąć kroki do jego utrzymania lub poprawienia. 

Waga [kg]

Wzrost [cm]

Wiek

Stopień aktywności fizycznej

<16

16,0–16,99

17,0–18,49

18,5–24,99

25,0–29,99

30,0–34,99

35,0–39,99

≥40,0

Jak interpretować BMI? Porady i wskazówki

Korzystając z kalkulatora bmi, warto sięgać po te bardzo zaawansowane, gdyż im więcej parametrów weźmiemy pod uwagę, tym bardziej konkretny i prawdziwy wynik otrzymamy. Trzeba pamiętać, że kalkulator bmi dzieci jest przeznaczony tylko dla nich i dla młodzieży, a z wersji dla dorosłych mogą korzystać jedynie osoby dorosłe. Wyniki sportowców, osób starszych czy kobiet w ciąży także nie są adekwatne. Kobiety w ciąży nie powinny sprawdzać swojego BMI, gdyż oczywisty jest u nich wzrost masy ciała. Jeśli chodzi o osoby starsze, warto znaleźć dla nich specjalny bmi calculator. Wiek powinien być nieodłącznym parametrem do uzupełnienia. Przy opcji uwzględniającej aktywność fizyczną sportowcy powinni uzyskać dobre wyniki, jednak wszystko zależy od stopnia ich wysportowania. Nie należy się martwić, jeśli będą w grupie z nadwagą czy z niedowagą – może się tak zdarzyć. BMI zawsze powinno służyć jedynie do wstępnej diagnozy, a dopiero kolejne testy czy konsultacje z dietetykiem mogą na 100% wskazać problem lub stwierdzić, że go nie ma. O zdrowie powinny się martwić osoby z niedowagą lub z BMI równym czy wyższym 30. Lekka nadwaga nie jest zaś tragedią – to raczej wskazówka, że trzeba zmienić swoją dietę i więcej się ruszać. 

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZACIEKAWIĆ

Zostaw komentarz

14 + six =

16 + = 22