Jaki wioślarz do domu będzie najlepszy? Ergometr wioślarski – ranking, i wskazówki treningowe

przez Admin
0 Komentarz

Przeglądając zestawienia urządzeń treningowych do użytku domowego, z pewnością natkniesz się na ergometr wioślarski, czyli popularny wioślarz. Czym jest ten sprzęt, jak się ćwiczy na ergometrze, jak może on pomóc nam w uzyskaniu wymarzonej sylwetki i przede wszystkim czy warto w niego zainwestować? Tego wszystkiego dowiesz się czytając ten artykuł.

Ergometr co to znaczy? Czyli co to jest ergometr wioślarski?

Urządzenie to było wykorzystywane już w latach 50. XX wieku w treningu dla wioślarzy. Od roku 1982 trenażer wioślarski jest też sprzętem, którego używa się podczas zawodów na olimpijskim dystansie. Zauważając, jak dobroczynne skutki ma ta maszyna na stymulację mięśni wymyślono, że można przenieść ergometr do domu. Ergometr doskonale odwzorowuje czynności wykonywane przez wioślarzy, pozwala na praktycznie taką samą pracę mięśni. Co więcej, jest wyposażony w monitor pozwalający porównywać wyniki do tych, osiąganych w treningu na wodzie.

Jakie są rodzaje ergometrów i który wioślarz do domu będzie najlepszy?

Mimo, że wioślarz wydaje się urządzeniem o niezbyt skomplikowanym mechanizmie działania, systemy, które są wykorzystywane w różnych jego modelach potrafią się skrajnie od siebie różnić. Jakie są więc rodzaje ergometrów i jaki wioślarz do domu będzie najlepszy?

  • wioślarz magnetyczny – obok modelu mechanicznego, najbardziej podstawowy rodzaj ergometru wioślarskiego. Magnetyczny wioślarz treningowy charakteryzuje się wbudowanym kołem zamachowym oraz systemem oporu. Istnieją dwie podgrupy wioślarzy magnetycznych – regulowane manualnie (za pomocą pokrętła) oraz regulowane elektronicznie (komputerowo).
  • wioślarz powietrzny – w tym modelu opór jest przenoszony przez łańcuch z kołem zamachowym. Popularnym rozwiązaniem są także wioślarze magnetyczno-powietrzne. Urządzenia z oporem powietrznym z założenia powinny dawać duży opór. Wielu trenerów zachwala techniki ćwiczeń na tego typu sprzęcie, ze względu na duży opór i wysoki stopień realizmu.
  • wioślarz wodny (ergometr z oporem wodnym) – ten wioślarz do ćwiczeń również cechuje się wysokim oporem i wysokim stopniem podobieństwa pracy mięśniowej do treningów wioślarskich na wodzie. Jest to model często wybierany przez zawodowych wioślarzy do treningów w sezonie zimowym. Zarówno ten, jak i wioślarz powietrzny, niestety ustępują wioślarzowi magnetycznemu jeżeli chodzi o cichość pracy, która może znacznie wpływać na komfort podczas treningu.
  • wioślarz mechaniczny – wiele osób uważa, że wioślarz mechaniczny jest modelem odrobinę przestarzałym. Niemniej jednak, ten wioślarz domowy, dzięki prostocie układu, będzie na pewno korzystniejszy do użytku domowego, jeżeli chodzi o cenę. Największym problemem w tym przypadku może być regulacja obciążenia, która stanowi istotny element pracy z ergometrem wioślarskim.
  • wioślarz hydrauliczny – może się wydawać, że jest to model bardzo podobny do wioślarza wodnego. Mechanika jest tutaj jednak całkowicie inna – za wytwarzanie oporu w tym przypadku odpowiadają tłoki hydrauliczne znajdujące się w wiosłach, a nie, jak w wioślarzu wodnym, ze zbiorników wodnych.

Wioślarz jak wybrać? Ranking ergometrów wioślarskich

Jaki będzie najlepszy ergometr? Który wybrać na potrzeby domowego treningu? Poniżej kilka naszych propozycji, odpowiednich dla domowych użytkowników:

1.Wioślarz magnetyczny HS- 060R

Wioślarz magnetyczny HS- 060R

Zaletą tego urządzenia jest komputer z wyświetlaczem LCD, który poinformuje Cię o czasie treningu, spalonych kaloriach iprzepłyniętym dystansie. Dodatkowo wskaże ilość powtórzeń na minutę oraz ilość powtórzeń w całym treningu. Komputerumożliwia też pomiar pulsu za pomocą pasa telemetrycznego, który można dokupić osobno.

Zalety
wyświetlacz LCD
zaawansowany komputer
możliwość dokupienia pasa telemetrycznego
Wady
brak możliwości pomiaru pulsu bez pasa telemetrycznego
tylko 8 poziomów oporu

2.Wioślarz magnetyczny HS- 095R Spike

Wioślarz magnetyczny HS- 095R Spike

W zestawie z tym ergometrem otrzymujemy matę amortyzującą, co z pewnością ucieszy osoby mieszkające w bloku. Wbudowany komputer pozwala na wybór spośród wielu programów treningowych oraz sprawdzenie wydolności swojego organizmu dzięki funkcji Recovery. Do tegowioślarza również można podłączyć pas telemetryczny.

Zalety
mata amortyzująca
wielofunkcyjny komputer treningowy
możliwość dokupienia pasa telemetryczneg o
Wady
duża waga urządzenia – 40 kg

3.Wioślarz powietrzno- magnetyczny HS- 100AR Roam

Wioślarz powietrzno- magnetyczny HS- 100AR Roam

Zestaw również zawiera matę. Główną zaletą tego modelu jest możliwość złożenia sprzętu, dzięki czemu będzie zabierał mniej miejsca podczas przechowywania w domu. Model wyposażony jest w komputer z wieloma planami treningowymi i metodami pomiarowymi. Również można dokupić do niego pas.

Zalety
mata amortyzująca
cicha i płynna praca
możliwość dokupienia pasa telemetrycznego
Wady
brak możliwości korzystania z funkcji Recovery bez pasa telemetrycznego

4.Wioślarz powietrzny HS- 065AR Talon

Wioślarz powietrzny HS- 065AR Talon

Jeden z tańszych modeli z możliwością składania. Jest to urządzenie łatwe do transportu dzięki kółkom transportowym. Cena wynika z wbudowanego, mniej zaawansowaneg o komputera, który jednak spełnia podstawowe funkcje.

Zalety
otwór wylotowy powietrza zapewniający chłodzenie
licznik treningowy
Wady
brak zaawansowanego komputera z planami treningowymi

5.Wioślarz magnetyczny HS- 150WR Titan

Wioślarz magnetyczny HS- 150WR Titan

W zestawie znajdziemy pas telemetryczny, co na pewno wpłynęło na cenę. Poza systemem oporu z wykorzystaniem wody,stanowiącym najważniejszą zaletę modelu, ten ergometr posiada wbudowany podstawowy komputer, który jednak pozwoli na wykonywanie treningów bez przeszkód.

Zalety
pas telemetryczny w zestawie
max. waga użytkownika do 150 kg
uchwyt na urządzenie mobilne
Wady
duży rozmiar
brak zaawansowanego komputera

6.Wioślarz Concept2 model E

Wioślarz Concept2 model E

Ten powietrzny ergometr zawiera monitor LCD, a w zestawie znajduje się też uchwyt na telefon, na którym możemy korzystać z różnych aplikacji treningowych. Jego flagową cechą jest doskonałe oddanie rzeczywistego ruchu wioślarskiego. Jest to sprzęt solidny, o dobrych parametrach, wykorzystywany także na siłowniach.

Zalety
bardzo dobra imitacja rzeczywistego treningu wioślarskiego
monitor LCD
uchwyt na urządzenie mobilne
Wady
cena
brak kompatybilności z iPhone
brak możliwości pionowego złożenia

7.Wioślarz hydrauliczny Hop Sport HS- 050 Glide

Wioślarz hydrauliczny Hop Sport HS- 050 Glide

Najtańsza propozycja z tego zestawienia, znacznie różniąca się ceną od poprzednich modeli. Ten ergometr nie posiadawyświetlacza, a maksymalna waga użytkownika to zaledwie 120 kg, znacznie mniej niż przy poprzednich urządzeniach. Jednak jest to dobry sprzęt na początek i dla osób niezbyt wymagających, które jeszcze nie wiedzą, czy będą trenować na wioślarzu na dłuższą metę.

Zalety
cena
komputer z wyświetlaczem LCD
mały rozmiar i waga
Wady
brak rolek transportowych
brak możliwości składania
ubogie możliwości wbudowanego komputera

Co daje ergometr wioślarski dla zdrowia i nie tylko?

Ważną zaletą urządzenia, jakim jest wioślarz do domu, jest wprawianie w ruch większości partii mięśni, w tym przede wszystkim mięśni brzucha, nóg, rąk i barków. Czy warto zainwestować w ergometr? Co daje on osobom, szukającym sposobu na trening w domu? Jest to przede wszystkim dobry sprzęt dla wszystkich osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningami na urządzeniach. Jego zaletą jest nie tylko wysoka skuteczność, ale też przystępna cena i stosunkowo nieduża powierzchnia, jaką zajmuje rozstawione urządzenie.

Wioślarz czy orbitrek na odchudzanie? Czyli czy schudnę trenując na ergometrze?

Główna różnica między ćwiczeniami na orbitreku a wioślarzu polega na innej aktywacji mięśni – podczas, gdy wioślarz pozwoli na rozbudowanie nóg i górnych partii mięśniowych, orbitrek skupia się na poprawie wydolności fizycznej organizmu. Jednak z uwagi na to, iż oba urządzenia pobudzają do pracy bardzo dużą ilość mięśni, oba będą odpowiednim rozwiązaniem dla osób walczących z nadwagą. Jednak jeżeli chodzi o osoby chcące nie tylko się odchudzić, ale też zbudować sylwetkę, dla mężczyzn, podczas wyboru: ergometr czy orbitrek, na pewno ciekawszą propozycją będzie wioślarz.

Ergometr jak ćwiczyć? Czyli jak trenować na wioślarzu?

Jeżeli byłeś kiedykolwiek na siłowni, z pewnością zauważyłeś ergometr, być może nawet nie wiedząc, jak to urządzenie się nazywa. Z pewnością zauważyłeś też, że ćwiczenie z wykorzystaniem tego sprzętu wydaje się bardziej zabawą niż ciężkim treningiem. Jeżeli jednak choć raz podjąłeś próbę ćwiczeń na wioślarzu, wiesz już, że nie jest to tak proste, na jakie wygląda. Jeśli chodzi o ergometr wioślarski, trening można traktować dwojako – jako rozgrzewkę z małym obciążeniem lub standardowy trening siłowy.

Wioślarz do domu – jak korzystać z ergometru wioślarskiego w domu?

Co najlepsze, nieistotne jest, jeżeli chodzi o urządzenie wioślarz, siłownia czy dom – w obu tych miejscach trening może wyglądać tak samo, wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Możesz tak samo dopasować swój plan treningowy, pamiętając o zachowaniu odpowiedniego obciążenia i przerw, które pozwolą mięśniom na regenerację. Trenera osobistego w przypadku lepszych, nowocześniejszych ergometrów, może zastąpić komputer, który pomoże Ci dostosować odpowiedni dla ciebie plan treningowy.

Ergometr jak trenować – podstawowe zasady i porady

Mimo, że ćwiczenie na ergometrze wydaje się banalnie, tak jak w przypadku każdego urządzenia treningowego, możesz przy nieprawidłowym użytkowaniu doprowadzić do kontuzji.

Jak wykonywać ćwiczenia na ergometrze prawidłowo?

Ergometr jak trenować
  1. Kolana zegnij pod kątem dziewięćdziesięciu stopni i lekko pochyl klatkę piersiową. Chwyć drążek nachwytem, mniej więcej na szerokości barków. Pamiętaj o wyprostowanych ramionach i ściągniętych łopatkach.
  2. Cały ruch w fazie przyciąganie inicjuj z mięśni nóg, następnie dołącz pracę pleców i dopiero na końcu przyciągnij uchwyt do klatki piersiowej używając mięśni rąk i ramion.
  3. Powróć do pozycji wyjściowej, w pierwszej kolejności angażując ręce i kolejno barki, plecy oraz nogi.
  4. Pamiętaj, warto mierzyć siły na zamiary – nie wybieraj zbyt lekkich, mogących uniemożliwić uzyskanie efektów, lub zbyt dużych oporów, przez które możesz uszkodzić tkankę mięśniową i ścięgna. Nie zapominaj też o zachowaniu w swoim planie treningowym przerw.

Wioślarz jak prawidłowo ćwiczyć? O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Aby poznać więcej technik wiosłowania, warto podglądać profesjonalnych trenerów, prezentujących różne ćwiczenia na filmikach w internecie. Jednak jeżeli masz taką możliwość, zalecamy rozmowę i kontakt z trenerem personalnym, który obejrzy to, jak wykonujesz ćwiczenia i pomoże Ci poprawić błędy i udoskonalić technikę tak, aby osiągać jak najlepsze wyniki wykorzystując ergometr. Jak ustawić i dopasować sprzęt do siebie? Odpowiedzi na te pytania również możesz uzyskać właśnie od doświadczonej osoby.

Ergometr z oporem wodnym – czyli wioślarz profesjonalny i odzwierciedlający rzeczywiste opory trening

Ergometr z oporem wodnym to wiosła treningowe najczęściej polecane na forach dla zawodowych wioślarzy, poszukujących treningu zastępczego w okresie zimowym, kiedy nie mogą odbywać regularnych treningów. Zachwalany jest przede wszystkim realizm ćwiczeń, na jaki pozwala technologia oporu z wykorzystaniem zbiorników wodnych w wiosłach. Tego typu sprzęt będzie odpowiedni nie tylko dla wioślarzy, ale też każdego, komu zależy na intensywności domowego treningu.

Wioślarz magnetyczny czy wioślarz z oporem wodnym, a może inny? Co lepiej wybrać do domu?

Wioślarz magnetyczny czy wioślarz z oporem wodnym,

To, jaki wioślarz wybierzesz, zależy głównie od Twoich preferencji. Warto jednak zwrócić uwagę, poza ceną i rozmiarem urządzenia, na sposób regulacji oporu, rodzaj, jakość materiału z jakiego jest wykonany i możliwość regulacji siedziska, wyświetlacz lub jego brak oraz wybór, między wioślarzem składanym a stacjonarnym.

Wioślarz – dla kogo jest przeznaczony? Czyli kto może lub powinien trenować na ergometrze wioślarskim?

Sprzęty do ćwiczeń docelowo przeznaczone są dla użytkowników dorosłych. Jeżeli chodzi konkretnie o wioślarz w domu, pewnie bardziej zainteresuje męską grupę odbiorców, ze względu na intensywną stymulację górnych partii mięśni. Co warto wziąć pod uwagę decydując się na kupno wiosła do ćwiczeń? Istotna jest waga ciała, wzrost użytkownika, założenia i częstotliwość treningów. Jeżeli sprzęt ma służyć więcej niż jednej osobie, warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji.

Wioślarz dla mężczyzn i kobiet – czy jest różnica?

W samym treningu – nie. Istnieje wiele różnych technik wiosłowania, które będą odpowiednie dla obu tych grup. Jednak badania rynkowe wykazują, że większą grupą klientów producentów

ergometrów wioślarskich są mężczyźni. Warto jednak pamiętać, że trening na wioślarzu nie musi kończyć się rozbudowanymi barkami, czego mogą obawiać się kobiety – odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwolą na rzeźbienie pożądanych partii mięśniowych.

Wioślarz – przeciwwskazania. Czyli komu nie zaleca się treningów na ergometrze wioślarskim?

O ile poprawnie wykonywany trening na urządzeniach jest z założenia bezpieczny, o tyle do wykonywania konkretnych ćwiczeń, jak również trenowania na konkretnym sprzęcie, są pewne przeciwwskazania. W przypadku maszyny ergometr, trening nie będzie odpowiedni dla osób, zmagających się z bólami kręgosłupa, bólami bioder oraz wadami postawy.

Wioślarz czy warto? Czy warto kupić własny wioślarz do domu?

Jeżeli jesteś osobą zdeterminowaną do rozpoczęcia treningów na wioślarzu lub masz doświadczenie z tym urządzeniem, warto kupić to urządzenie do domu, szczególnie, że nie jest wyjątkowo drogie. Jeżeli jeszcze nigdy nie trenowałeś z wykorzystaniem ergometru wioślarskiego, najlepiej najpierw wypróbować, czy taki rodzaj treningu będzie nam odpowiadał, udając się na pobliską siłownię.

Ergometr czy bieżnia? Co będzie lepsze?

Mimo popularności bieżni, której nie sposób jej odmówić, urządzeniem, które angażuje większą ilość mięśni jest z pewnością ergometr. Trening z jego wykorzystaniem wzmocni nie tylko nogi, ale też plecy, barki i ramiona. Jednak patrząc na to, że oba sprzęty są bardzo dobrym sposobem na domowy trening, wybór zależy głownie od indywidualnych preferencji.

Ergometr czy rowerek? Co wybrać w takim wypadku?

Tu również mamy podobną sytuację – podczas treningu aktywowane są różne partie mięśni, wszystko zależy więc, na budowie których z nich najbardziej nam zależy. Jeżeli chodzi jednak o samo zrzucenie wagi, oba sprzęty mogą przynieść podobne rezultaty, ale łatwiejszy dla początkujących na pewno będzie rower stacjonarny.

Ergometr wioślarski do domu – podsumowanie

Czas odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, które stawiane jest jeżeli chodzi o domowy ergometr: czy warto? Patrząc na możliwości jakie daje sprzęt, jego rozmiar i prostotę użytkowania – odpowiedź zdecydowanie brzmi tak. Jest to sprzęt, który można z łatwością dostosować do preferowanego przez siebie rodzaju treningu czy kondycji, w jakiej obecnie znajduje się nasz organizm. Jeżeli chodzi o funkcjonalny wioślarz cena także jest atutem – na sprzęt nie musimy wydawać dużo, aby spełniał on nasze wymagania. Ergometr, gdzie kupić? Najlepiej w sklepie stacjonarnym, gdzie będziesz miał okazję go przetestować i porozmawiać o swoich potrzebach z doświadczonym doradcą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZACIEKAWIĆ

Zostaw komentarz

three × two =

− 4 = 3