Jaki orbitrek do domu wybrać? Ranking najlepszych orbitreków

przez Admin
0 Komentarz

Decydując się na zakup sprzętu treningowego do użytku domowego wiele osób chce, by jedno urządzenie dawało jak najwięcej możliwości, gdyż w domu mamy nie tylko ograniczony budżet, ale też przestrzeń. Co więcej, sportowcy-domatorzy oczekują też od sprzętu, by samodzielnie monitorował ich postępy i wszystkie niezbędne przy treningu parametry, takie jak czas treningu, spalone kalorie czy tętno. Odpowiedzią na te wymagania wydaje się urządzenie, które nosi nazwę orbitrek. Ile kosztuje, co to właściwie jest i jaki orbitrek będzie najlepszy dla ciebie?

Co to jest orbitrek i do czego może się przydać?

Orbitrek, czy inaczej trenażer epileptyczny lub rowerek epileptyczny, to urządzenie, które łączy w sobie funkcjonalność steppera, bieżni oraz roweru stacjonarnego. Urządzenie pozwala więc nie tylko zaoszczędzić miejsce w domowej siłowni, ale też budżet, ponieważ nie musimy kupować trzech maszyn, a zalewnie jedną. Orbitrek zwykle wyposażony jest w komputer z wyświetlaczem, który, w zależności od stopnia zaawansowania, może prezentować aktualne pomiary czy nawet proponować jeden z gotowych planów treningowych.

ZOBACZ TEŻ: BIEŻNIA DO DOMU – RANKING I NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE NA TEMAT BIEGANIA NA BIEŻNI W DOMU

Który orbitrek wybrać? Jakie są rodzaje?

Tak jak w przypadku innych maszyn treningowych, tak też w przypadku orbitreków mamy do wyboru różne rodzaje. Orbitrek domowy powinien być odpowiednio dopasowany nie tylko pod indywidualne cechy właściciela, takie jak wzrost, waga czy aktualna kondycja, ale też przykładowo pod kątem stopnia emitowanego hałasu, który może być uciążliwy w przypadku mieszkania w bloku. Jaki orbitrek do domu wybrać? Jakie rodzaje są dostępne na polskim rynku i czym się różnią?

Orbitrek mechaniczny

Orbitrek mechaniczny działa na zasadzie hamulca. Odczuwany podczas treningu opór jest powodowany tarciem oddziaływującym na prędkość koła zamachowego. Jest to główna cecha, jaka odróżnia ten model od orbitreków magnetycznego i elektromagnetycznego.

Orbitrek magnetyczny

Opór, w przypadku urządzenia, jakim jest orbitrek magnetyczny, jest wynikiem działania pola magnetycznego, które jest przybliżane lub oddalane od koła. Może się to dziać automatycznie – przy pomocy wbudowanego silnika, albo ręcznie, jeżeli do dyspozycji mamy manualne pokrętło.

Orbitrek elektromagnetyczny

Zasada działania oporu w przypadku tego modelu jest bardzo prosta i intuicyjna. Orbitrek elektromagnetyczny jest wyposażony w elektromagnesy, które przy pomocy komputera odpowiednio generują opór przysuwając się lub oddalając od koła zamachowego. Jest to model o największych możliwościach, jednak trzeba się liczyć z faktem, że wymaga on stałego dostępu do prądu.

Orbitrek przednionapędowy

Napęd stosowany w tym rodzaju pozwala na najlepszy komfort treningu. Orbitrek przednionapędowy pozwala na mniejszy rozstaw stóp, co nie wymusza na użytkowniku konieczności przerzucania ciężaru ciała z jednej strony na drugą. Ruch staje się płynniejszy, co pozwala na rozwijanie większych prędkości i większe bezpieczeństwo, wynikające ze zmniejszonego ryzyka wypadku.

ZOBACZ TEŻ: JAKI WIOŚLARZ DO DOMU BĘDZIE NAJLEPSZY? ERGOMETR WIOŚLARSKI – RANKING, I WSKAZÓWKI TRENINGOWE

Jaki orbitrek wybrać? Orbitrek porównanie i ranking najlepszych

W przypadku urządzenia, jakim jest orbitrek, porównanie różnych modeli dostępnych na rynku jest bardzo ważne. Szczególnie, jeżeli orbitrek w domu ma służyć jednej osobie, najlepiej byłoby, aby został dopasowany do jej indywidualnych cech i potrzeb. Trzeba też pamiętać, że jeżeli kupujemy orbitrek do domu, a nie na siłownię, mamy też inne możliwości, takie jak mniejszy budżet, mniej miejsca, czy wymagania, jak cichość pracy i komputer pozwalający na dostosowanie planu treningu. Sprawdź, jakie modele orbitreków mogą cię zainteresować:

1. Orbitrek Zipro Hulk Rs

Orbitrek Zipro Hulk Rs

Orbitrek magnetyczny z napędem tylnym. Urządzenie zostało wyposażone w zaawansowany komputer z ekranem LCD, który pozwala na odczytywanie parametrów takich, jak czas, prędkość, dystans, spalone kalorie czy puls. Sprzęt wygląda estetycznie, posiada wszystkie niezbędne elementy zabezpieczające, a dodatkowo nawet uchwyt na butelkę. Plusem są też kółka transportowe i półka na smartfona, poprawiające komfort użytkowania. Cena: około 1599 zł

Zalety
dokładne pomiary
estetyka wykonania i funkcjonalność
bezpieczeństwo
Wady
cena
dość duża waga i rozmiar

2. Orbitrek Coden CF950

Orbitrek Coden CF950

Orbitrek mechaniczny wyposażony w 8-stopniowy regulator oporu. W tym przypadku mamy możliwość działania zarówno w trybie ruchy w przód jak i w trybie wstecznym. Sprzęt jest łatwy w montażu, zestaw zawiera wszystkie niezbędne klucze oraz instrukcję. Po rozłożeniu zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, ale przekłada się to na maksymalną wagę użytkownika, która wynosi zaledwie 120 kg. Cena: około 949 zł

Zalety
przystępna cena
lekkość i mały rozmiar
Wady
niska maksymalna waga użytkownika
emisja hałasu
mniejsza stabilność niż w przypadku innych modeli

3. Orbitrek Zipro Dunk – orbitrek interaktywny

Orbitrek Zipro Dunk - orbitrek interaktywny

Zaawansowany orbitrek „elektromagnetyczny”, wyposażony w technologię Bluetooth. Wbudowany komputer pozwala na regulację oporu i korzystanie z wybranego spośród dostępnych 12 programów treningowych o różnym stopniu zaawansowania. Co więcej, do urządzenia możemy połączyć smartfon, co pozwoli połączyć się z różnymi aplikacjami i jeszcze efektywniej wykorzystywać możliwości sprzętu. Cena: około 2199 zł

Zalety
Bluetooth i wbudowane programy treningowe
koło zamachowe o wadze 12 kg
wysoki stopień efektywności i bezpieczeństwa
Wady
wysoka cena
mimo nazwy w tym modelu zastosowano opór magnetyczny, a nie elektromagnetyczny
duża waga urządzenia (60 kg)

4. Orbitrek Coden CF1150

Orbitrek Coden CF1150

Orbitrek magnetyczny z pomiarem pulsu i wyświetlaczem LCD. Koło zamachowe w tym modelu waży 10 kg, a regulator ma 8 stopni oporu. Poza tym urządzenie zostało wyposażone w antypoślizgowe kółka stopnie i obrotowe kółka, które zwiększają mobilność i bezpieczeństwo. Rozmiar jest stosunkowo niewielki, a maksymalna waga użytkownika to 120 kg. Cena: około 899 zł.

Zalety
Bluetooth i wbudowane programy treningowe
koło zamachowe o wadze 12 kg
wysoki stopień efektywności i bezpieczeństwa
Wady
wysoka cena
mimo nazwy w tym modelu zastosowano opór magnetyczny, a nie elektromagnetyczny
duża waga urządzenia (60 kg)

5. Orbitrek Sapphire Pulsar

Orbitrek Sapphire Pulsar

Dobry dla początkujących orbitrek magnetyczny, który cechuje się wagą koła zamachowego 7 kg. Sprzęt jest wykonany z trwałego tworzywa, jest stabilny i bezpieczny. Sam sprzęt posiada wyświetlacz LCD, ale ma te wbudowaną podstawkę na tablet, na którym można korzystać z aplikacji treningowych. Dodatkowo w zestawie znajdziemy odchudzający pas neoprenowy. Cena: około 949 zł

Zalety
gratis w postaci pasa neoprenowego
przystępna cena
sensory dotykowe
Wady
może być niewystarczający dla bardziej zaawansowanych użytkowników
niska waga koła zamachowego

6. Orbitrek Zipro Neon

Orbitrek Zipro Neon

Orbitrek magnetyczny z 7 kg kołem zamachowym. Sprzęt posiada wyświetlacz LCD, dotykowe przyciski, które pozwalają na monitorowanie czasu, prędkości, dystansu, spalonych kalorii i pulsu. Mamy tu manualną regulację oporu (pokrętło na kolumnie kierownicy) o 8 poziomach. 

Zalety
przystępna cena
stabilność dzięki szerokim stabilizatorom
Wady
dla niektórych może okazać się niewystarczający

Który orbitrek wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wiesz już, że orbitreki mogą się różnić od siebie sposobem generowania oporu. Poza ceną i rozmiarem sprzętu, na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas planowania zakupu? Aby orbitrek do ćwiczeń przyniósł jak najwięcej korzyści należy sprawdzić, jaki jest ciężar jego koła zamachowego – im większy, tym większe będzie obciążenie podczas treningu. Powinieneś też sprawdzić, jaki jest maksymalny ciężar osoby, która ma korzystać z urządzenia – ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku osób, dla których orbitrek ma być sposobem na zgubienie zbędnych kilogramów. Ważna jest też stabilność, możliwość regulacji oporu czy dostosowanie sprzętu do wzrostu, a także dodatkowe udogodnienia, w jakie sprzęt został wyposażony.

Który orbitrek lepszy – magnetyczny czy mechaniczny?

Najnowsze modele orbitreków to w większości modele magnetyczne czy elektromagnetyczne, ale na rynku wciąż można znaleźć wiele orbitreków mechanicznych. Co istotne, są one nawet o połowę tańsze od ich magnetycznych braci, co sprawia, że są najczęściej wybierane przez domowych użytkowników. Z drugiej strony jednak orbitreki magnetyczne mają przewagę, jeśli chodzi o cichszą pracę i dłuższą żywotność – są to urządzenia zdecydowanie mniej awaryjne. Który orbitrek lepszy – magnetyczny czy mechaniczny? Model mechaniczny naszym zdaniem powinien być jak najbardziej wystarczający dla przeciętnego użytkownika, jednak jeżeli planujesz zacząć treningi bardziej zaawansowane, warto rozważyć kupno nowszego, magnetycznego modelu.

Który orbitrek lepszy – magnetyczny czy elektromagnetyczny – jak sprawa wygląda w tym wypadku?

Oba wymienione modele są sprzętem przeznaczonym dla bardziej wymagających użytkowników, szczególnie tych, dla których trening na orbitreku ma być uzupełnieniem treningów sportów uprawianych przez zawodowców. Który orbitrek lepszy – magnetyczny czy elektromagnetyczny? Decyzja o zakupie orbitreka elektromagnetycznego to zwykle sporywydatek, dlatego polecamy go zawodowcom, którzy mają duże wymagania co do sprzętu treningowego i nie zamierzają na nim oszczędzać. Decydując się na zakup jednego z tych modeli należy jednak mieć szeroko otwarte oczy – często producenci sprzedają orbitreki, które tylko z nazwy są elektromagnetyczne, a zastosowany w nich jest faktycznie tylko system oporu magnetycznego.

Orbitrek do domu i do mieszkania. Czy to dobry pomysł?

Ze względu na jego szerokie możliwości i stosunkowo niewielką ilość miejsca, jaką zajmuje urządzenie, wydaje się być to jednym z najlepszych sprzętów do domowego treningu. Orbitrek zapewnia urozmaicenie ćwiczeń, które nie ogranicza się wyłącznie do jednego typu ćwiczeń, jak w przypadku bieżni czy trenażera rowerowego. Jest to także sprzęt łatwy w obsłudze i stosunkowo niedrogi. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga on podłączenia do prądu, a najczęściej wybierane do domu modele mechaniczne bywają hałaśliwe.

Jak trenować na orbitreku?

Orbitrek do domu – jak trenować na orbitreku?

Podstawą w przypadku treningu na orbitreku, ale i każdego innego treningu, jest jego podział na trzy fazy: rozgrzewkę, trening właściwy i ćwiczenia rozluźniające. Rozgrzewka ma za zadanie przygotować twoje ciało do wzmożonego wysiłku, co pomoże zapobiec ewentualnym kontuzjom. Możesz ją wykonać przed wejściem na urządzenie, w formie skłonów, krótkiego biegu czy podskoków, lub możesz zdecydować się na kilkuminutowy trening na orbitreku na jego minimalnym oporze. Przy treningu właściwym należy stopniowo zwiększać wysiłek, odpowiednio do aktualnej kondycji i możliwości. Na koniec nie wolno zapominać o ćwiczeniach rozluźniających, które pomogą uspokoić organizm i zapobiec zakwasom.

Orbitrek co ćwiczy – czyli jak orbitrek wpływa na sylwetkę?

Wielu klientów decydujących się na zakup orbitreka przekonują się do tego rodzaju sprzętów przez jego pełniejszą, w stosunku do bieżni czy roweru stacjonarnego, efektywność. W stosunku do innych urządzeń to, jak pracuje to urządzenie, co ćwiczy, ma przełożenie nie tylko na mięśnie nóg, ale też ramion, pleców czy brzucha. Jest to więc sprzęt odpowiedni do treningu całego ciała. Jak działa orbitrek, co daje dla zdrowia? Orbitrek epileptyczny pozwala na poprawę ogólnej kondycji całego ciała i wydolności organizmu, spalanie kalorii, jak również redukcję tkanki tłuszczowej. A jak orbitrek wpływa na sylwetkę? Ćwiczenia na orbitreku modelują przede wszystkim uda, pośladki, łydki i ramiona. Regularny trening pozwala na wymodelowanie sylwetki bez rozbudowy mięśni.

Orbitrek za i przeciw – jakie są zalety i wady?

Orbitrek do ćwiczeń pozwala na zachowanie zalet treningów na bieżni przy mniejszym obciążaniu stawów i ścięgien, co wiąże się z brakiem konieczności odrywania stóp od podłoża. Co więcej, pozwala na pracę większej ilości mięśni, ze szczególnym uwzględnieniem górnych partii ciała. Urządzenie to jest też proste w obsłudze, bezpieczne, tanie, ciche, a przy tym także skuteczne. Z drugiej jednak strony najtańsze orbitreki mogą być awaryjne. Urządzenie może też zajmować dużo miejsca, szybko się nudzić i dużo kosztować, ale to zależy już od wybranego modelu.

ZOBACZ TEŻ: KTÓRY TRENAŻER ROWEROWY WYBRAĆ? PORADY I RANKING TRENAŻERÓW

Orbitrek vs bieżnia – co lepsze?

Orbitrek, jak zostało to już wspomniane wcześniej, stanowi sprzęt aktywujący więcej partii mięśni niż bieżnia. Pozwala też na większe urozmaicenie treningów. W rywalizacji orbitrek vs bieżnia, na korzyść drugiego zawodnika przemawia niższa cena i lepsze zastosowanie jeśli chodzi o pasjonatów sportów biegowych. Jest to decyzja indywidualna, która powinna być uzależniona od konkretnych potrzeb i upodobań danego użytkownika.

Orbitrek dla dzieci i nie tylko – czyli kto może trenować na orbitreku?

Trenerzy zapewniają, że orbitrek jest odpowiedni dla każdego – wystarczy odpowiednie przystosowanie sprzętu do wzrostu i kondycji użytkownika. Jest to świetny sposób na poprawienie ogólnej kondycji i wprowadzenie większej ilości ruchu do swojego życia. Pamiętajmy jednak, że orbitrek dla dzieci nie powinien być głównym źródłem aktywności fizycznej – powinny one spędzać dużo czasu na zabawie i świeżym powietrzu, a ze sprzętów treningowych korzystać raczej sporadycznie, koniecznie pod kontrolą i czujnym okiem rodzica.

Jaki orbitrek wybrać? Podsumowanie

Wybór sprzętu do ćwiczeń przekłada się nie tylko na efektywność, ale też częstotliwość ćwiczeń. Odpowiednie urządzenie powinno sprawiać przyjemność z treningu i zachęcać do coraz częstszej aktywności. Jaki orbitrek do domu będzie najlepszy? Jeżeli ma być on użytkowany przez jedną konkretną osobę, najlepiej dopasować go do indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika. Można też wybierać spomiędzy różnych, tańszych, droższych, mniej lub bardziej zaawansowanych modeli. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci odpowiedzieć na pytanie, który orbitrek wybrać.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZACIEKAWIĆ

Zostaw komentarz

1 × three =

4 + 5 =